Zavři oči před realitou, vpusť do sebe fantazii…

Fantasy se pyšní velkým množstvím podžánrů, kde můžeme zmínit třeba Současnou fantasy, v níž dominuje J. K. RowlingováHarry Potterem a na paty jí šlape Peter V. Brett se sérií Tetovaný. Dále pak Epickou fantasy, ve které je uměle vytvářený takzvaný „druhosvět“, kdy si jistě všichni vzpomeneme na Pána prstenů či Kolo času. Nesmíme opomenout ani Dark fantasy, které jistě slaví v dnešní době asi největší úspěch díky svým hororově nadpřirozeným prvkům a bytostem jako třeba vlkodlaci, upíři a démoni.

Jeho tvář byla stále otevřená a přátelská, jak se rozhodoval, kde začít. Pak poklesl dopředu do přikrčení, které už jsem znala, a jeho příjemný úsměv se pomalu rozšířil, rostl, až už to vůbec nebyl úsměv, ale cenění zubů, odhalených, blyštivých. Nemohla jsem si pomoct – snažila jsem se utéct. Ačkoliv jsem věděla, jak je to zbytečné, ačkoliv se mi podlamovala kolena, panika nade mnou převzala vládu a já jsem se rozběhla k nouzovému východu. V mžiku stál přede mnou. Neviděla jsem, jestli použil svou ruku nebo nohu, bylo to příliš rychlé. Do hrudi mě udeřila zdrcující rána – cítila jsem, jak padám nazad, a pak jsem uslyšela křupnutí, jak jsem hlavou praštila do zrcadel.“ Stmívání – Stephenie Meyer část 1.

Takzvaná Pohádková fantasy nám odtajní slavná jména Letopisů Narnie, Nekonečného příběhu, ovšem i třeba Alenky v říši divů, která staví především na inspiraci folklórem.

Z  fantasy se lehce dokážeme přehoupnout k žánru, kam stačí přidat pár světelných mečů, a to je žánr sci-fi. Dystopická literatura, horor a spousty dalšího nám fantasy nabízí. Paranormální romance, znáte to? Kdo by Edwarda s Bellou neznal. Sága Stmívání dobyla svět a celou tuto fantasy éru vštípil do povědomí i těch mladších čtenářů. Máme na výběr z mnoha podkategorií, ale jistě mi prominete, pokud ještě zmíním právě tu, která celému tomuto žánru dala tu správnou šťávu, a to je žánr Science fantasy.

Byla jsem příliš otřesená, abych cítila bolest. Navíc jsem nemohla dýchat. Šel pomalu ke mně. Ignorovala jsem ho, snažila jsem se vyškrábat na všechny čtyři a doplazit se ke dveřím. V tu ránu byl u mě a tvrdě mi dupl na nohu. Uslyšela jsem otřesné cvaknutí zubů dřív, než jsem ho ucítila. Ale jak jsem ho ucítila, nedokázala jsem zadržet výkřik bolesti. Vymrštila jsem se, abych se chytla za nohu, a on stál nade mnou a usmíval se.“ Stmívání – Stephenie Meyer část 2.

Fantasy se těší veliké oblibě jak u starších čtenářů, kteří se rádi vrací k příběhům J. R. R. Tolkiena, tak i u mladších kategorií, co se rády nechávají unášet na víru nesmrtelnosti, rychlých pohybů a andělsky krásných hlavních postav.

Upíři, draci, vlkodlaci a víly, čarodějové či měniči se v různé živočichy, to vše jsou archetypy tohoto žánru. Fantasii se meze nekladou a celý svět jí rád otevírá svou mysl a nechává se pohltit tou pravou, dobrou akcí.

Není čtenáře, který by minimálně jednou neokusil kouzlo tohoto žánru. Pokud fantasy okamžitě propadnete, nemusíte se bát, že nebudete mít dalších x desítek let nic ke čtení, protože tento knižní žánr má nám stále co nabídnout.

Rate this post

Více z LaCultury...

Zavři oči před realitou, vpusť do sebe fantasii...