Dirigování je především psychologická činnost

Janáčkovu filharmonii Ostrava čeká 61. sezóna, kterou 18. a 19. září od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy otevře inauguračním koncert nového šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera. Jaké koncerty v nejbližší době chystají?

Tato funkce čekala na vhodného kandidáta po dva roky, než byl vybrán tento zkušený německý dirigent se smyslem pro překvapivé interpretace. „Do Ostravy přicházím s 25letou profesní praxí. Taková zkušenost je při práci s orchestrem velmi cenná. Nejen proto, že jsem dirigoval mnoho významných děl a díky tomu vznikly jasné a vyzrálé interpretace, ale také proto, že jsem při své každodenní práci s mnoha vysoce specializovanými hudebníky profesně dozrál i já sám. Dirigování je především psychologická činnost. Jde o vytvoření takového prostoru a ovzduší, ve kterém ze sebe mohou hudebníci vydat to nejlepší,“ dodává Föster.

Jedna z nejhranějších skladeb Leoše Janáčka – Taras Bulba odstartuje nejen koncert, ale také projekt Janáček live 2014 – 2018. Janáčkova filharmonie se totiž chystá pořídit a na CD vydat živé nahrávky všech děl Leoše Janáčka pro symfonický orchestr. Nahrávky budou vznikat postupně v letech 2014 (160. výročí narození skladatele) až 2018 (90. výročí úmrtí), což jinými slovy znamená, že v tomto období posluchači postupně vyslechnou v podání ostravské filharmonie Janáčkovo kompletní symfonické dílo. Kromě něj zazní také další významná hudební díla jako Enšpíglova šibalství Richarda Strausse nebo Šostakovičův Houslový koncert č. 1 a moll. Náročného sólového partu se ujme houslový virtuóz Pavel Šporcl, známý i mimo pospolitu milovníků vážné hudby.

Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) ale připravuje také další zajímavé koncerty z říjnové nabídky. Hned 2. 10. 2014 nás (již tradičně v 19:00 hod v Domě kultury města Ostravy) čeká jakýsi dvojkoncert Hummelův Koncert pro trubku a orchestr Es dur a stejnojmenný Haydnův koncert ohraničený Poulencovou Francouzskou suita a v závěru pak Suitou ve starém stylu od Schönberga. Hlavním hostem bude mladá trumpetistka, absolventka Norské hudební akademie, Tine Thing Helseth.

V polovině října, tedy přesněji 13. 10. 2014, vystoupí v Domě kultury Ostrava komorní orchestr Cameraty Janáček. Hosty večera budou Jan Rokyta (cimbál a zobcová flétna) a jeho žena Liselotte (panova flétna). Program je sestaven z děl plných maďarského (Weiner, Bartók, Liszt) a rumunského temperamentu (Chiriac, Dinicu) dramaturgicky vhodně doplněný o nejznámější skladbu Itala Vittoria Montiho z roku 1904 – Čardáš.

30. nebo 31. října od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy budou návštěvníci moci vychutnat slavný Čajkovského klavírní koncert b moll. Kromě této skladby během večera zazní ještě Podešvova Pocta Leoši Janáčkovi a Šostakovičova symfonie č. 5. Šostakovičova Symfonie č. 5 d moll z roku 1937 by mohla být považována za heroické a k posluchači vstřícné dílo, kdyby nebylo tragických okolností vzniku. Skladatel ji psal poté, co Stalin odmítl jeho operu Lady Macbeth Mcenského újezdu, v ruské Pravdě tehdy vyšel útočný článek Chaos místo hudby a dá se říci, že Šostakovičovi šlo ve stalinském Rusku o život,“ uvádí poznámka JFO ke koncertu dalšího významného hosta, Olgy Kern.

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.