Hrady v Hradci

zdroj:oficiální stránky festivalu

Putovní festival České a Moravské hrady pomalu spěje do cíle své prázdninové cesty. Jedna z posledních zastávek připadla, jako již tradičně, Hradci nad Moravicí. A byla z toho zase jednou pěkně vydařená párty!

Hrady letos táhly. Srpen byl až podezřele chladný, takže zatímco provozovatelé koupališť a prodejci zmrzliny ještě dnes sčítají ztráty, hradní páni se mohli tetelit blahem a otevírat náruč davům návštěvníků, kteří chtěli přes prázdniny alespoň něco podniknout. A co teprve, když se poštěstilo a když se vám v podhradí utábořil kočovný hudební kabaret plný těch nejzářivějších hvězd české pop music. To pak za víkend přijelo i dvacet tisíc lidí. A jen tak na okraj, takových dvacet tisíc lidí vám ve společnosti deště dokáže udělat z louky pod hradem pěkné oraniště.

„Milujme lásku, řekl Tomáš Klus

Sobotní program zahájili ještě za poměrně slunečného počasí nestárnoucí Abraxas. Ti pochopitelně nemohli opomenout svůj největší hit, a tak Obyčejnému světu v rámci svého půlhodinového setu věnovali snad rovnou polovinu času. Areál se v tu chvíli pomalu ale jistě plnil, byť největší nápor nově příchozích nastal asi tak o dvě hodiny později, kdy řady u vstupu sahaly do neviděných dálek. To už měl za sebou své vystoupení nejmladší z interpretů, Adam Mišík. Syn slavného otce se ze začátku musel potýkat s nepřízní ozvučovacích aparátů i s občasným (častým) nedorozuměním s dvojicí svých hlasivek, ale nakonec to všechno ustál a ukázal, že pokud na sobě bude dál pracovat, jednou z něj může být opravdu slušný popový interpret, na nějž beze špetky studu budou moct chodit jak holky, tak kluci. Chce to však ještě chvíli.

To Tomáš Klus má již ustálenou, a nutno říct, že vskutku početnou fanouškovskou základnu. Blonďatý idol vsadil jako vždy na bezprostřednost a nenucenost, troška té hippie propagandy také nechyběla, ale to je zkrátka on. Nicméně to, co chybělo, byly hity. Na koncertě si člověk uvědomí, že je opravdu neuvěřitelné a svým způsobem fenomenální, jak se Tomáš Klus dokázal dostat na pomyslný trůn tuzemské scény, aniž by měl na kontě nějaké ty opravdové megahity (čest výjimce Nině). V Hradci předvedl pro nečekaně chladné publikum standardní výkon. Když pódium opanovali Sto zvířat, nastal ten správný čas podívat se na hrad.

Kolo kolo mlýnský

Do areálu jsme se vrátili právě v čas, když vrcholil set Petra Jandy a jeho Olympické bandy. Jeden starý flák střídal druhý a festivalové dění nás již pomalu táhlo k druhému pódiu ukořistit nějaká solidní místa na nejdivočejší kapelu českých festivalů. Vypsaná fixa zahájila své vystoupení klidným zpěvným songem Šůrka mikrofon z poslední řadovky, ale pod podiem to už vřelo, jako kdyby do davu někdo střílel z kulometu. Jen se tak potvrdila známá pravda, že kdo na Fixe nekalí, ten na Fixe není. Zvlášť zdivočelé publikum stále stupňovalo míru pogování, a nejednou se dokonce roztočilo legendární festivalové kolečko. No ono to bylo spíš pořádné kolo. Nezapomenutelný pohled vidět pobíhat tam všechny ty zablácené lidí v prudkém dešti. Sem tam nějaké to zakopnutí a rozplácnutí se obličejem v louži bahna, ale úsměv stále na tváři, zkrátka: My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu. Energetický vrchol festivalu!

Štafetový kolík přehozený na Divokého Billa se dostal do správných rukou. Pilířem vystoupení se podle očekávání stalo sice již trošku fousaté, ale bez pochyby nejzásadnější album Mezi nimi s hity jako Znamení, Malování či Pocit, a tak si přišli na své i fanoušci, kterým tvorba Vaška Bláhy a spol. poslední roky uniká. Možná až příliš profesorský, přesto poctivý výkon.

Jako nejkontroverznější interpret letošního line up se bezpochyby jevil piešťanský mýtus“ Patrik Rytmus Vrbovský. Pochybnosti, zda se nejslavnější československý raper a mediální ikona vypořádá z festivalovým publikem poprockovějšího založení byly během deseti minut rozmetány. Rytmus ukázal, že na pódiu dokáže prodat takové charizma, jaké by mu mohly závidět i některé zahraniční hvězdy. Mírně patetické řeči o tom, jak každý musí jít za svým snem a tak dále, vyvažoval  notnou dávkou nadhledu. Viz ústřední rozezpívávací pokřik, který se táhnul celou show: Rytmus, Rytmus, Pi…us, Pi…us. A předně, opravdu předváděl kvalitní rap. Nutno vyzdvihnout i zcela famózního bubeníka Martina Valihoru, který živým bubnováním dodával vystoupení další rozměr.

Blábolivý král Kodym

Další překvapení festivalového dne si s sebou přivezli Mandrage, a to v podobě výtečného zvuku, který se za poslední roky posunul opravdu mírou výraznou. I ten zpěv Víti Starého najednou působil dostatečně. Co víc, čtyři desky již kapele zajišťují vyrovnaný, a vskutku hitový koncertní materiál. Závěr koncertu s odvazovými peckami Tanči dokud můžeš a Františkovy Lázně neměl chybu.

To s Xindlem X se stále nemůžu nějak sejít. Naše cesty se rozešly s druhým albem a už se nespojily, byť aktuální singl V blbým věku je to nejlepší, co Ondřej Ládek za posledních pět let do světa vypustil. Přiznám se, jeho koncert jsem vypustil zase já. Monkey Business předvedli to, co se očekávalo, bezchybnou muzikantskou záležitost. A Rupperta, čertíka z krabičky. Tentokrát ve skautském oblečku. Lidé si zatančili, pobavili se, pohoda.

Stejné přívlastky by se daly přiřadit i k setu rodinného klanu Timků. Jen si přidejte sborový zpěv u každé odehrané písně, objímající se zamilované dvojce a jste doma. No Name jsou zkrátka v Česku stále populární jako hrom, takový košický fenomén. A Žily“ nebo Ty a tvoja sestra“ bezchybné popové skladby. Oproti mé předchozí živé zkušenosti s No Name si pánové tentokrát připravili daleko lépe vyvážený setlist, a i když se cajdáků pochopitelně objevil nespočet, sem tam to pročísla nějaká ta svižnější skladba, takže člověk nemusel stále jen přešlapovat a pohupovat boky, ale sem tam si i poskočit.

Vrcholem festivalového dne pak mělo být vystoupení těžké legendy Wanastowi vjecy. A vrcholem se nejdelší show sobotního večera, s drobnými výhradami, i stala. Kapela šlapala jako dobře promazaný stroj, hutný zvuk v některých momentech (Lucie, Sbírka) navozoval husí kůži a ze všeho toho kolem zkrátka bylo cítit, že tady jde o něco víc, že tady hraje někdo, kdo hudbě u nás opravdu hodně dal. Robert Kodym je bez pochyby jedna z největších porevolučních osobností české muziky, ale tak nějak mu patřily spíše devadesátá léta než současnost. Pořád říká stejné věci, pořád na pódiu dělá stejné věci, ale dnes už to všechno působí jinak. Už není tím nedotknutelným sexsymbolem, ani tvůrcem trendy muziky, jako v době Lží, sexu a prachů či Stříbrnejch stříkaček. Člověk si tak najednou říká: Proč pořád nosí ten podivný klobouk? Proč vůbec hraje tu nudnou písničku z poslední desky? Co to vlastně plácá za nesmysly? Průpovídky mezi písněmi opravdu nedávaly moc smysl a znatelně ubíraly na tempu celé show. Ale co si budeme povídat, charizma Kodym stále má. A především plnou nůši hitů. Vyjma Kouzla a již tradičně opomíjené V princeznách, zazněly všechny zásadní skladby, včetně tří klasických Kodymových kusů od Lucie (Panic, Lucie, Dotknu se ohně). Nakonec tak nejvíc zamrzela snad až přílišná statičnost přihlížejícího publika. Přízvisko přihlížející sedí opravdu dokonale, ale co se dá dělat. Početný dav složený z převážně čtyřicátníků už zkrátka radši poklidně kouká než kalí o sto šest“.

Když se tak po Wanastovkách odebrali lidé do svých stanů nebo aut, bylo po všem. Hrady se opět vydařily. Tak zase za rok!

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Festival České hrady 200915. května, 2009 Festival České hrady 2009 Letní kulturní festival znovu v podhradí. A letos na více místech než dosud!
 • Zveme vás na pravidelné výlety do hlubin kultury!23. dubna, 2010 Zveme vás na pravidelné výlety do hlubin kultury! Všudypřítomné mainstreamové zprávy zahlcují portál za portálem. I z toho důvodu častokrát uniknou informace pro mnoho čtenářů zajímavé, blízké, přímo z jejich okolí. Rádi bychom tento […]
 • Festival SCULPTURE LINE od června povede sochařskou linku napříč českými městy24. května, 2020 Festival SCULPTURE LINE od června povede sochařskou linku napříč českými městy Jeden z mála festivalů, který se letos může konat bez omezení, je Sculpture Line. Sochařský projekt pravidelně proměňuje veřejný prostor v netradiční galerii pod širým nebem v řadě měst po […]
 • Bůh je v Detailech – Vypsaná fixa přichází s novým albem9. října, 2011 Bůh je v Detailech – Vypsaná fixa přichází s novým albem Pronikněte do další vrstvy města mezi lidi, kteří jsou sami, spolu nebo něco mezi tím, na jediné hromadě těsně vedle sebe na novém albu Vypsané fixy.
 • KOSHEEN se vrací na místo činu!1. listopadu, 2012 KOSHEEN se vrací na místo činu! Hudební smršť pod vedením energické Sian Evans a skladby z nové desky „INDEPENDENCE“ roztančí holešovický klub SaSaZu.
 • Buďte N(n)atruc Talent(em)14. ledna, 2011 Buďte N(n)atruc Talent(em) Za okny ještě ani neroztál sníh, zimní bundy a kabáty stále zabírají místo na věšáku a už tady máme další pozvánku na letní festival s pořádnou náloží kvalitní muziky. Na konci srpna […]
 • Festival Let It Roll bude hostit přes 110 DJs a producentů KorVŠ15. července, 2013 Festival Let It Roll bude hostit přes 110 DJs a producentů KorVŠ Organizátoři festivalu Let It Roll zveřejnili zbývající část programu. Letošní ročník tohoto největšího bassmusic festivalu v ČR bude přelomový nejen v počtu účinkujících, ale i díky […]
 • Berlínská zeď nenávratně padá9. listopadu, 2009 Berlínská zeď nenávratně padá 9. listopadu 1989 ráno zatím nikdo nic netušil, teplota se sotva vyšplhala k desíti stupňům. Pracovní skupina čtyř úředníků na ministerstvu vnitra v Mauerstrasse dostala za úkol pozměnit […]
 • Ryan Reynolds pohřbený zaživa3. ledna, 2011 Ryan Reynolds pohřbený zaživa Zapalovač, kapesní nůž a mobilní telefon. Není to mnoho, ale když už se někde ztratíte, zejména onen telefon Vám mnohdy dobře poslouží. Dovolat se z cizí země taky obvykle nebývá problém, […]
 • Výstava Fashion Crossroad v Ostravě28. listopadu, 2011 Výstava Fashion Crossroad v Ostravě Víkend nezávislé designové módy se v Ostravě konal podruhé. První ročník se nám představil v květnu tohoto roku na Černé louce a přilákal dva a půl tisíce lidí. Tentokrát se akci podařilo […]
 • Osmnáctý ročník vsetínského festivalu představí skandinávské jazzmany9. října, 2011 Osmnáctý ročník vsetínského festivalu představí skandinávské jazzmany Ve Vsetíně se pomalu schyluje k jedné z tamních nejvýznamnějších kulturních akcí roku. Pod záštitou města zde příští víkend vypukne jazzový festival s dlouholetou tradicí, pojmenovaný na […]
 • THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE SE VRACÍ DO OSTRAVSKÉHO BARRÁKU!18. listopadu, 2013 THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE SE VRACÍ DO OSTRAVSKÉHO BARRÁKU! Po roce se do ostravského Barráku vrací legenda českého undergroundu The plastic people of the universe. Jejich koncert se uskuteční ve čtvrtek 21. Listopadu a tento večer je doprovodí i […]