Mejdany jsou u nás na druhém, třetím i čtvrtém místě

Když jsem dostala možnost dělat rozhovor s kapelou DuRuS, už předem mi bylo jasné, že to bude velmi veselé povídání. A měla jsem pravdu. Na rozhovoru jsem se domluvila s bubeníkem Jendou a jednoho dne za nimi vyrazila do prostoru pražských zkušeben na Chodově — ten den měli kluci totiž ještě důležitou zkoušku před začátkem turné kapely Škwor, kde vystupují jako hosté. Jak rozhovor u skleničky piva, jak je tomu u mnoha rockerů běžné, probíhal, se můžete přesvědčit sami.


Na vašem bandzone profilu píšete, že název kapely DuRuS vznikl pomocí latinsko-českého slovníku. Můžete mi k tomu říct něco víc?

Sláňa: To vybral ještě náš bývalý zpěvák Míša. Prostě jsme nevěděli, jak se budeme jmenovat, a tohle se nám líbilo.

.

A to bylo vybráno opravdu náhodně tak, že jste někde otevřeli slovník?

Slash: Jo, náhodně.

.

A velká písmena v názvu kapely mají nějaký význam?

Jenda: To už bylo jenom kvůli grafice. Vlastně když se dělaly první verze loga tak, aby to nějak graficky vypadalo, vymyslel to takhle náš bývalý grafik.

Sláňa: Nemá to nic společnýho s Rusákama (smích).

.

Z původní sestavy zůstal pouze Jenda Štědronský a Honza Chotětický, jinak zbytek tak nějak postupně přicházel nebo se měnil. Mě by zajímalo, jestli si teď dokážete představit, že byste nehráli?

Jenda: Za sebe určitě ne.

Sláňa: Já taky ne.

Slash: Ne.

Jenda: Takovýhle mejdany asi jen tak s někým nezažiješ (smích).

.

Takže to neděláte kvůli hudbě, ale kvůli mejdanům?

Jenda: Ne, kvůli hudbě (smích). Hudba je na prvním místě, mejdany jsou hned za ní. Na druhém, třetím, čtvrtém… Pak dlouho nic a pak rodina (smích).

.

Loni na podzim jste vydali své zatím jediné demo, na kterém s vámi ještě zpíval Michal Kopsa. Zajímalo by mě, jestli teď v nové sestavě máte v plánu nějaké CD, klip,…?

Jenda: Nejdůležitější je teď pro nás odjet turné se Škworama, který končí koncem listopadu. V prosinci děláme jeden pražský koncert tady v Kantýně, kde budu slavit narozeniny. Potom se chceme věnovat tomu CD, určitě jsme se i bavili o nějakým tom klipu. Musíme udělat nějaký singl a pak i klip. Trošku jsme si pohráli s těma stávajícíma písničkama, máme nějaký nový, nějaký jsou renovovaný, některý mají nový text přizpůsobený novému zpěvákovi, takže je toho dost.

.

Když už mluvíš o Standovi (nový zpěvák kapely DuRuS), jakým způsobem probíhal výběr nového zpěváka a proč zrovna Standa?

Slash: Protože jako jedinej stál za to.

Jenda: Nejdřív jsme zkoušeli, jestli nemáme nějaký známý, kteří by za to stáli, a zjistili jsme, že nemáme. Tak jsme pak podali inzerát na nějaký hudební servery, kde se ozvalo několik zpěváků, takže to probíhalo formou castingů. A Standa zapadl jak hudebně, kdy splňoval ty představy, jaký chceme, tak i osobnostně. Je s ním prdel a zapadl do kolektivu.

.

Tak teď to vezmeme obráceně. Stando, proč právě DuRuS?

Standa: Já nebudu nic zastírat, koukal jsem se na více kapel. Mně se to líbilo už na internetu. To, co jsem od toho čekal, se potvrdilo a naopak i výhodou DuRuSu je i to chování. Cítil jsem, že to bude dobrý, prostě to, co chci.

.

Veškeré vaše texty jsou v češtině. Většina mladých kapel dnes ale sází na anglické texty. Jak to máte vy?

Jenda: Vůbec… Jsme Češi, takže zpíváme česky. Vlastně i většina těch kapel, co zpívají anglicky, stejně působí tady na té regionální scéně, takže to asi nemá cenu.

.

V současné době hrajete na turné Sliby a Lži kapely Škwor. Jakým způsobem jste se k tomu dostali?

Jenda: U piva (smích). Já jsem chlastal, popíjel, degustoval s manažerem Škworů Pepém Sršněm v jedný takový hospůdce u nás na Jílovišti a nějak tam padla řeč na muziku. My se teda známe už dýl, akorát jsme nevěděli, že bydlíme kousek od sebe. Už ani nevím, jestli mi to nabídl on, nebo jestli jsem to nabídl já jemu.

.

Když už teda mluvíme o Škworech, co pro tebe kapela Škwor znamená?

Jenda: Prostě je to jako DuRuS, jeden velkej mejdan. Když jeli turné s Kabátama, tak jsem se na tom podílel. Ne teda pro Škwory, ale pro Kabát. Je to prostě mejdan, super muzika a je to propracovaný.

.

Tak ještě chvíli u Škworů zůstaneme. Jaký jejich song vás hudebně něčím ovlivnil?

Slash: Já žádnej neznám (smích).

Sláňa: Já teda neznám názvy, ale mají zpěvný refrény, což je hlavní.

Standa: Jako mě třeba… Ne že by mě ovlivňovala, ale Sraž nás na kolena se mi líbí jako písnička.

Jenda: Nebuď debil.

Standa: To je na mě, nebo ta písnička (smích)?

Jenda: To je na tebe a ta písnička (smích).

.

Jak již bylo zmíněno, kromě tohoto turné chystáte v prosinci koncert v Praze, kde bude Jenda slavit 25 let. Čím ještě bude tento koncert výjimečný?

Jenda: Specialní bude v tom, že s námi bude hrát Michal s bývalou kapelou, a domluvili jsme se, že si s námi zazpívá Krabici.

.

Kromě CD a nových songů, na co dalšího se do budoucna můžou vaši fanoušci těšit?

Jenda: Když se nám podaří vydat tu desku, kterou bychom chtěli nahrát ještě v prosinci.

Sláňa: Ideálně v lednu kdyby to bylo, protože to budeme mít druhý výročí naší kapely, a budeme dělat narozeninový koncert.

.

Otázka na konec – co byste vzkázali vašim fanouškům, ať už těm stávájícím, nebo těm,  co zaujmete právě na turné Sliby a Lži?

Honza: Ať chodí na koncerty.

Jenda: Ať si to užívají tak jako my.

.

Tímto bych chtěla kapele popřát, ať se jim turné se Škwory vydaří a posune je zase někam o trochu dál. Děkuji také za úžasnou exkurzi po prostorách pražských zkušeben a na závěr bych jen dodala, že chcete-li také zažít tu správnou show, kterou kapela DuRuS dokáže předvést, doražte 13. 12. oslavit Jendovy narozeniny, protože jak říkají kluci, DuRuS – to je jeden velkej mejdan.

Více z LaCultury...

 • Česko-korejské dny 8. listopadu, 2012 Česko-korejské dny Po Francouzském podzimu nám nabídne Ostrava další kulturní sešlost v podobě dvou dnů věnovaných Koreji. Pokud se zajímáte o kulturu a dění po celém světě nebo jste milovníky východní Asie, […]
 • V Českých Budějovicích by chtěl vystavovat každý I. 24. února, 2010 V Českých Budějovicích by chtěl vystavovat každý I. Jihočeská kulturní metropole není rozhodně nějaký zapadákov, maximálně ji teď zasypaly plné valníky sněhu z nebe, ale v tom jsme si přece všichni rovni, ne? Pro všechny zájemce o výtvarné […]
 • Hudba Praha na Ladronce26. dubna, 2009 Hudba Praha na Ladronce Jestli už máte dost opékání buřtů nebo divokých pitek na oslavu spálení poslední čarodějnice ve vašem okolí, patrně najednou nevíte, co budete 30. dubna večer dělat. Pak tu pro vás mám […]
 • Mohli bychom na chvíli být jen dva lidé?7. srpna, 2016 Mohli bychom na chvíli být jen dva lidé? Člověk - samozvaný vládce nad životem a smrtí, bytost zmítaná svými emocemi i ambicemi, poháněna silou nejniternějších tužeb, ukovaná pestrou skladbou charakteru. Rodí se lidé dobří a lidé […]
 • Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, o. p. s., jde do hlavní návštěvní sezony5. června, 2013 Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, o. p. s., jde do hlavní návštěvní sezony V hlavní sezoně 2013 lze v muzeu navštívit dvě expozice, vícero výstav, fotografické kurzy, koncerty či novou knihovnu, od konce června si prohlédnout zbrusu novou kinetickou kašnu na […]
 • David Deyl – Zásah1. března, 2016 David Deyl – Zásah Blonďatý sympatický 32-letý muž známý svým nejúspěšnějším a úplně prvním hitem "Akorát", který v roce 2009 obletěl všechna rádia. Tak tohle je náš český textař, skladatel a zpěvák z Ústí […]
 • Zábavné vyprávění o hledání lásky12. srpna, 2020 Zábavné vyprávění o hledání lásky Zara Khoury věří na lásku. Nicka sice sotva zná, ale na tom nezáleží. Je to láska. Proto zbalí všechny své věci včetně nepostradatelného mopu a vydá se na cestu z Dubaje do Liverpoolu, kde […]
 • Marina Abramović: Toto je budúcnosť 16. září, 2013 Marina Abramović: Toto je budúcnosť Vynikajúca a známa performerová umelkyňa Marina Abramović chce umenie posunúť niekam naozaj ďalej, kde to už nebude len pozeranie sa na artefakty, ktoré ľudí už unavujú. Ľudia chcú niečo […]
 • Finská „lovemetalová“ kapela HIM zahraje v Praze!2. června, 2013 Finská „lovemetalová“ kapela HIM zahraje v Praze! Kdo by neznal songy jako "Funeral of Hearts", "Pretending", Killing Loneliness" a další. Kapela HIM na nějakou dobu obsazovala vrchní příčky nejrůznějších světových hitparád, do kterých […]
 • Ještě jsme ve válce23. listopadu, 2011 Ještě jsme ve válce Lidé, kteří s oblibou putují po stopách našich dějin, zřejmě příliš často s komiksy do styku nepřijdou. A stejně tak, co se hledání historie týče, na tom budou i milovníci oněch kreslených […]
 • Cizí jazyky online – snadná cesta k úspěchu8. prosince, 2011 Cizí jazyky online – snadná cesta k úspěchu Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Tak tohle pořekadlo zná snad každý. Ne každý však je právě člověkem víckrát než jednou. Pro někoho je dost velkým oříškem naučit se už jen svůj […]
 • Dobrodružství gotické lolity pokračují2. srpna, 2019 Dobrodružství gotické lolity pokračují Zapomeňte na všechno, co jste doteďka o zombiích nebo všemožných jiných nemrtvých četli nebo viděli. Nic z toho neplatí. Hlavně ty představy o krvelačných monstrech. Samé nesmysly. Chovají […]