Mejdany jsou u nás na druhém, třetím i čtvrtém místě

Když jsem dostala možnost dělat rozhovor s kapelou DuRuS, už předem mi bylo jasné, že to bude velmi veselé povídání. A měla jsem pravdu. Na rozhovoru jsem se domluvila s bubeníkem Jendou a jednoho dne za nimi vyrazila do prostoru pražských zkušeben na Chodově — ten den měli kluci totiž ještě důležitou zkoušku před začátkem turné kapely Škwor, kde vystupují jako hosté. Jak rozhovor u skleničky piva, jak je tomu u mnoha rockerů běžné, probíhal, se můžete přesvědčit sami.


Na vašem bandzone profilu píšete, že název kapely DuRuS vznikl pomocí latinsko-českého slovníku. Můžete mi k tomu říct něco víc?

Sláňa: To vybral ještě náš bývalý zpěvák Míša. Prostě jsme nevěděli, jak se budeme jmenovat, a tohle se nám líbilo.

.

A to bylo vybráno opravdu náhodně tak, že jste někde otevřeli slovník?

Slash: Jo, náhodně.

.

A velká písmena v názvu kapely mají nějaký význam?

Jenda: To už bylo jenom kvůli grafice. Vlastně když se dělaly první verze loga tak, aby to nějak graficky vypadalo, vymyslel to takhle náš bývalý grafik.

Sláňa: Nemá to nic společnýho s Rusákama (smích).

.

Z původní sestavy zůstal pouze Jenda Štědronský a Honza Chotětický, jinak zbytek tak nějak postupně přicházel nebo se měnil. Mě by zajímalo, jestli si teď dokážete představit, že byste nehráli?

Jenda: Za sebe určitě ne.

Sláňa: Já taky ne.

Slash: Ne.

Jenda: Takovýhle mejdany asi jen tak s někým nezažiješ (smích).

.

Takže to neděláte kvůli hudbě, ale kvůli mejdanům?

Jenda: Ne, kvůli hudbě (smích). Hudba je na prvním místě, mejdany jsou hned za ní. Na druhém, třetím, čtvrtém… Pak dlouho nic a pak rodina (smích).

.

Loni na podzim jste vydali své zatím jediné demo, na kterém s vámi ještě zpíval Michal Kopsa. Zajímalo by mě, jestli teď v nové sestavě máte v plánu nějaké CD, klip,…?

Jenda: Nejdůležitější je teď pro nás odjet turné se Škworama, který končí koncem listopadu. V prosinci děláme jeden pražský koncert tady v Kantýně, kde budu slavit narozeniny. Potom se chceme věnovat tomu CD, určitě jsme se i bavili o nějakým tom klipu. Musíme udělat nějaký singl a pak i klip. Trošku jsme si pohráli s těma stávajícíma písničkama, máme nějaký nový, nějaký jsou renovovaný, některý mají nový text přizpůsobený novému zpěvákovi, takže je toho dost.

.

Když už mluvíš o Standovi (nový zpěvák kapely DuRuS), jakým způsobem probíhal výběr nového zpěváka a proč zrovna Standa?

Slash: Protože jako jedinej stál za to.

Jenda: Nejdřív jsme zkoušeli, jestli nemáme nějaký známý, kteří by za to stáli, a zjistili jsme, že nemáme. Tak jsme pak podali inzerát na nějaký hudební servery, kde se ozvalo několik zpěváků, takže to probíhalo formou castingů. A Standa zapadl jak hudebně, kdy splňoval ty představy, jaký chceme, tak i osobnostně. Je s ním prdel a zapadl do kolektivu.

.

Tak teď to vezmeme obráceně. Stando, proč právě DuRuS?

Standa: Já nebudu nic zastírat, koukal jsem se na více kapel. Mně se to líbilo už na internetu. To, co jsem od toho čekal, se potvrdilo a naopak i výhodou DuRuSu je i to chování. Cítil jsem, že to bude dobrý, prostě to, co chci.

.

Veškeré vaše texty jsou v češtině. Většina mladých kapel dnes ale sází na anglické texty. Jak to máte vy?

Jenda: Vůbec… Jsme Češi, takže zpíváme česky. Vlastně i většina těch kapel, co zpívají anglicky, stejně působí tady na té regionální scéně, takže to asi nemá cenu.

.

V současné době hrajete na turné Sliby a Lži kapely Škwor. Jakým způsobem jste se k tomu dostali?

Jenda: U piva (smích). Já jsem chlastal, popíjel, degustoval s manažerem Škworů Pepém Sršněm v jedný takový hospůdce u nás na Jílovišti a nějak tam padla řeč na muziku. My se teda známe už dýl, akorát jsme nevěděli, že bydlíme kousek od sebe. Už ani nevím, jestli mi to nabídl on, nebo jestli jsem to nabídl já jemu.

.

Když už teda mluvíme o Škworech, co pro tebe kapela Škwor znamená?

Jenda: Prostě je to jako DuRuS, jeden velkej mejdan. Když jeli turné s Kabátama, tak jsem se na tom podílel. Ne teda pro Škwory, ale pro Kabát. Je to prostě mejdan, super muzika a je to propracovaný.

.

Tak ještě chvíli u Škworů zůstaneme. Jaký jejich song vás hudebně něčím ovlivnil?

Slash: Já žádnej neznám (smích).

Sláňa: Já teda neznám názvy, ale mají zpěvný refrény, což je hlavní.

Standa: Jako mě třeba… Ne že by mě ovlivňovala, ale Sraž nás na kolena se mi líbí jako písnička.

Jenda: Nebuď debil.

Standa: To je na mě, nebo ta písnička (smích)?

Jenda: To je na tebe a ta písnička (smích).

.

Jak již bylo zmíněno, kromě tohoto turné chystáte v prosinci koncert v Praze, kde bude Jenda slavit 25 let. Čím ještě bude tento koncert výjimečný?

Jenda: Specialní bude v tom, že s námi bude hrát Michal s bývalou kapelou, a domluvili jsme se, že si s námi zazpívá Krabici.

.

Kromě CD a nových songů, na co dalšího se do budoucna můžou vaši fanoušci těšit?

Jenda: Když se nám podaří vydat tu desku, kterou bychom chtěli nahrát ještě v prosinci.

Sláňa: Ideálně v lednu kdyby to bylo, protože to budeme mít druhý výročí naší kapely, a budeme dělat narozeninový koncert.

.

Otázka na konec – co byste vzkázali vašim fanouškům, ať už těm stávájícím, nebo těm,  co zaujmete právě na turné Sliby a Lži?

Honza: Ať chodí na koncerty.

Jenda: Ať si to užívají tak jako my.

.

Tímto bych chtěla kapele popřát, ať se jim turné se Škwory vydaří a posune je zase někam o trochu dál. Děkuji také za úžasnou exkurzi po prostorách pražských zkušeben a na závěr bych jen dodala, že chcete-li také zažít tu správnou show, kterou kapela DuRuS dokáže předvést, doražte 13. 12. oslavit Jendovy narozeniny, protože jak říkají kluci, DuRuS – to je jeden velkej mejdan.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Assassin’s creed – Origins17. února, 2019 Assassin’s creed – Origins Egypt, poslední léta vlády Kleopatry z rodu Ptolemaiovců. Svou moc začíná prosazovat nebezpečný spolek. Aya, mladá žena pocházející z Alexandrie, se proto rozhodla vybudovat Bratstvo, […]
 • Podmínkou šťastné lásky je pochopení pro druhé17. dubna, 2020 Podmínkou šťastné lásky je pochopení pro druhé obálka knihy, zdroj:www.albatrosmedia.cz Řekli byste, že máte v rodině šťastné vztahy? Ne? Možná na tom budete podobně jako Emily, hrdinka románu Láska z deníku. Její […]
 • Do střehu!10. srpna, 2017 Do střehu! Šermířské klání na středočeském hradě Točník se chystá na 12. srpen 2017, kdy se zde od 10:00 do 17:00 bude konat historická slavnost. Skupina historického šermu Okořská Garda byla […]
 • Skotské kilty roztančily Barrák23. ledna, 2012 Skotské kilty roztančily Barrák Čtvrteční večer zase jednou projasnil pochmurnou zimní Ostravu hudebním Sluncem. Do našeho malého velkoměsta si ve skotských oblečcích přiskotačili kanadští The Real McKenzies. Pilo se, […]
 • Veronika Matysová v Čaji o páté12. května, 2017 Veronika Matysová v Čaji o páté Veronika Matysová, dnešní hostka v Čaji o páte, napsala již několik knih pro děti a mládež. Tenhle rok jí vyjde román Pouštní včela. Bude to její první kniha pro dospělé čtenáře. Na […]
 • The Killers odtajnili seznam skladeb svého nového alba22. srpna, 2012 The Killers odtajnili seznam skladeb svého nového alba The Killers nezahálejí ani na chvíli. Touto dobou dodělávají poslední úpravy svého nejnovějšího počinu, který ponese název "Battle Born". A jaké že to bude zrození?
 • Fermentace18. prosince, 2021 Fermentace Fermentované, kvašené, potraviny doprovázejí lidstvo snad od počátku věků. Lidé na celém světě se postupně naučili, že některé jídlo je lepší, když se nechá zkvasit než v jeho syrové […]
 • Univers křtí své první CD 19. prosince, 2009 Univers křtí své první CD Již tuto sobotu v brněnském klubu Muzejka!
 • O vzpomínání a loučení27. května, 2018 O vzpomínání a loučení Frederick Backman je známým švédským spisovatelem. Jeho knihy Muž, jméném Ove nebo Babička se omlouvá a pozdravuje se staly bestsellery. A stalo se, že tento muž chtěl udělat dobrý skutek […]
 • Hororoví Blitzkid přicházejí s novým CD28. října, 2010 Hororoví Blitzkid přicházejí s novým CD Lidé vypadající jako obživlé mrtvoly a hrající punk podtrhnutý morbidními texty. Tak to by byla velmi stručná charakteristika stylu jménem horror punk, kam bychom bez jakéhokoliv […]
 • Velikonoce veselé a světové28. března, 2016 Velikonoce veselé a světové Jaro! Cítíte se jako znovuzrození nebo na vás padá jarní únava z jarního úklidu a nejradši byste upadli do hibernace? Kdepak, Velikonoce mají být hravě veselou oslavou života, ke které […]
 • Pevnost VI/2018 ve znamení God of War2. června, 2018 Pevnost VI/2018 ve znamení God of War Milí fanouškové fantastiky, máme tady první letní měsíc a s ním horké číslo Pevnosti, z jejíž modrozelené obálky zkalených vod a horských mlžných oparů vyplouvá loďka Kratosova. Co dalšího […]