Abalone – hra, která má koule

Dámy a pánové, jestli máte pocit, že se poslední dobou točí samé nesmysly, kulturní akce stojí nekřesťanské peníze, žádná kniha vás nedokáže uspokojit a nechcete „viset na netu“, nabízí se staré dobré řešení v podobě deskové hry. Dneska mrkneme na hru pro dva hráče s logickým myšlením – Abalone.

Sotva jsem objevila, že si v Masarykově veřejné knihovně na Vsetíně můžu půjčovat také stolní hry, mé srdéčko zaplesalo a vrhla jsem se prozkoumat jejich zásoby. Většinu her jsem naposled spatřila v dětském věku a je pravdou, že naše skromná domácnost obsahuje nejčastěji všeho všudy dva hráče. Přesto teď bereme seznam her útokem. Jedna z nich mě očarovala natolik, že o ní prostě musím napsat. Tím spíš, že se její kouzlo skrývalo v překvapení. Hru jsem sbalila z důvodu mé klasické naprosté nerozhodnosti a minimálního množství času dlouze si vybírat. Strategická hra pro dva? Výborně, zkusíme a uvidíme.

Krabice nezvyklého tvaru obsahuje šestihrannou herní desku a skupinku 14 černých a 14 bílých kuliček, o něco větších, než jaké jsme cvrnkávali do dolíků. Vzhledem k tomu, je poměrně jednoduché nasypat kuličky do pytlíku, plastovou desku vložit mezi ručníky, neváhala bych hru sbalit do kufru i na dovolenku pro večery, kdy se únavou na žádnou aktivitu nezmůžeme.

Pravidla jsou jednoduchá a do hry se snadno vžijete. Rozestavíte kuličky dle návodu, černý hráč začne a pak už jen s jiskřičkami v očích přemýšlíte, kterak soupeřovi vytlačit šestici jeho kuliček a ochránit ty své. Přitom platí jednoduché pravidlo, že pohybovat se může samostatná kulička nebo had tvořený ze dvou až tří koulí, přičemž had ze dvou může vytlačit kouli samotářku a had ze tří může potlačit hádka ze dvou. Pohybovat se můžete vždy o jedno pole, ve směrech jako při luštění osmisměrky, hadi tedy nesmí dělat oblouky nebo řezat zatáčky. Pokud se vám navíc podaří pořídit i další barevné kuličky, rozšiřuje se také počet hráčů. To jsou pravidla, která v minutě proletíte a jste připraveni hrát.

Ač to zní poměrně primitivně, věřte, že nás hra bohatě zabavila i na mnohem déle než na dvacet minut (jak na obalu uvádí výrobce) a troufám si ji doporučit hráčům všech věkových kategorií, které dokáží nespolknout kuličku. Jediné, co ke strategické hře Abalone budete potřebovat je logické myšlení, trpělivost a předvídavost. My jsme si hru vypůjčili na čtrnáct dní, a přestože jsem za celou dobu nedokázala nad svým protihráčem vyhrát, dobře jsem se bavila. Svůj podíl na tom beze sporu má i vítězný pocit, když soupeřova kulička přepadne z plochy do „kanálku“ nebo zábavné rachotivé pošťuchování kuliček.

Další plus oproti jiným logickým a strategickým hrám je už dříve zmiňovaná doba hry. Pokud narazíte na protihráče s rychlými reakcemi, může se souboj proměnit v rychlou palbu a neváháte rozestavět nové startovní pozice pro odvetu. Naopak hráči se srdcem šachisty si budou rochnit v množství budoucích tahů a hru dokáží dramaticky rozprostřít i na dvě hodiny (což jsem vskutku viděla na vlastní oči).

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.