Made in china/czech – aneb tradiční čínské umění v českém pojetí

V pražské Galerii Václava Špály bude počátkem března otevřena nová výstava vrstvené tušové malby, jejíž tradiční techniku v Číně studoval Jiří Straka. Devatero velkorozměrových obrazů zachycujících detaily z pekingských periferií. Výstava Tušová staveniště potrvá do konce dubna.

Na otázku, zda je Straka českým malířem v Číně anebo už čínským malířem s českou minulostí, není snadné odpovědět. Připojil se k technice čínské tušové kresby a malby, ale oprostil ji od kaligrafické stylizace. Pro své práce používá savý čínský papír, který má jiné kvality než papír evropský, používá přírodní čínské štětce a samozřejmě používá třenou čínskou tuš. Nakonec papírové obrazy podlepuje hedvábím, jak bývalo v Číně zvykem. Velké formáty doslova pohlcují diváka bělostí, jasem prázdného prostoru a překvapují ho dovedností kresby,“ uvádí k originalitě umělcovy tvorby pořadatelé výstavy v oficiální tiskové zprávě.

GVS_Straka_Michacka 2014 tus na papire 213x300cm_maly
Jiří Straka Tušová staveniště- zdroj oficiální TZ

Jiří Straka je jedním z mála cizinců, jenž si vydobyl výsadu studovat na nejprestižnější čínské výtvarné škole – Peikngské centrální akademii- a v současnosti dokonce působí jako její hostující profesor. Jeho díla najdete v českém Rudolfinu nebo na Kampě, ale současně takév na prestižních čínských výstavištích jako je například 798 Art District nebo Today Art Museum v Pekingu. Jeho tvorba je na pomezí mezi tradiční a moderní tušovou kresbou a vytváří paralelu k jeho životu ve dvou zcela odlišných zemí – v Číně a České republice, kde střídavě pobývá společně s manželkou, čínskou malířkou a organizátorkou výstav a jiných kulturních aktivit, A Qin,“ uvádí zmíněná tisková zpráva.

225px-Profilovka_jirka
Jiří Straka zdroj:wikipedia.org

Ačkoli před dokonalostí jednotlivých tahů a uměním přenesení perspektivy mi nezbývá než žasnout, musím dodat, že téma periferie a staveniště (navíc v již tak dosti zmiňované Číně) mne příliš nepřitahovala. Ukázky Strakovy tvorby mne překvapily, a přiznávám, že vidět je na vlastní oči v oné „nadživotní velikosti“ může být naplňujícím okamžikem.

Galerie Václava Špály (Národní 30, Praha 1)
Jiří Straka, Tušová staveniště
6. 3. – 26. 4. 2015, otevřeno denně 11.00 – 19.00 hod.
Vernisáž: čtvrtek 5. března 2015 od 18.00 hod.
Kurátor: Han Chunxiao
Provozovatelem Galerie Václava Špály je společnost PPF Art.

http://www.galerievaclavaspaly.cz

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.