Největší klikou bylo to, že jsme našli tak skvělý název jako je Klika

Někdy si kapelu najdete vy, jindy si kapela najde vás. Není důležité jak, ale že o kapele víte. A o dobrých kapelách by se mělo vědět. Kapela Klika je šestičlenná formace z Černošic a okolí, která o sobě na svém Bandzone profilu prohlašuje, že hraje ska-rock, avšak při důkladnějším poslechu najdete v jejich skladbách prvky z mnoha různých stylů. V roce 2007 vydali svůj první singl Hořkosladká, v roce 2009 demo Pozor dědci! a v roce 2011 své první album Nevím! Dál!… V současné době se chystají na křest alba Skáču z davu. O křtu alba, o tom co kluky inspiruje a spoustu dalšího naleznete v následujícím rozhovoru.

Foto: Klikaband.cz


Ahoj, začneme u názvu kapely. Proč zrovna Klika a co považujete za největší „kliku“ ve vaší dosavadní kariéře?

Ahoj. Název Klika vznikl v podstatě náhodou. Dlouho jsme debatovali, jak jinak než u piva, jak kapelu vlastně pojmenovat. A jak čárek na našem lístku přibývalo, tak vlastně největší klikou bylo to, že jsme našli tak skvělý název jako je Klika. Za největší kliku považujeme, že jsem se tak pěkně sešli.

Ve vaší tvorbě je možno slyšet inspiraci různými kapelami, nejen z odvětví SKA. Jaká kapela vaší tvorbu ovlivnila asi nejvíc?

Rádi se inspirujeme různými styly od punku až po rock, občas zabrousíme i do folku a určitě je pravda, že si moc rádi zmáčknem i nějaký to SKAčko. Určitě nás to baví, ale asi se nedá říct, že jsme SKAčková kapela. Upřímně, styly jsme nikdy moc neřešili. Vždycky nám spíš víc záleželo na textu písničky. Velikou inspirací je pro nás bezesporu plzeňská kapela Znouzectnost, kteří patří mezi naše idoly z puberty a byli jsme doslova odkojeni na jejich pohádkovém punku. Dalším můžeme jmenovat také kapely Mňága a Žďorp a počátky Divokýho Billa.

Vaše album nese název Nevím! Dál… zní to trochu jakoby jste nevěděli jak desku pojmenovat. Jak to s názvem bylo opravdu?

Název desky Nevím, dál! je inspirován naším nedostižným vzorem Pavlem Zedníčkem (vzorem v délce kníru pozn. red.) a jím uváděným pořadem Kufr. K názvu jsme došli přesně opačně než by se mohlo zdát, měli jsme tolik nápadů, že jsme prostě museli říct: „Nevím, dál“.

Od Nevím! Dál… uběhly čtyři roky. Což je poměrně dlouhá doba. V současné době se připravujete na křest desky „Skáču z davu“. Myslíte si, že si při poslechu nové desky budou moci vaši fanoušci říct, že se to čekání vyplatilo?

Čtyři roky od poslední desky pro nás znamenaly poměrně hodně změn od přístupu k tvorbě písní, kdy se snažíme dát si více záležet na aranžích a struktuře, až po změny ve složení kapely. Myslíme si, že zrod desky nemá smysl uspěchat. Z poslechu pracovních mixů nové desky je už teď jasné, že se čekání vyplatilo! To už brzy budete moci zhodnotit sami.

Na vašich koncertech s vámi často hraje kapela Interpret Neznámý. Čím vás kluci zaujali, že právě oni jsou častou volbou vašich hostů?

Zkrátka, jsou to nejen skvělí muzikanti, ale hlavně skvělí kluci co umějí rozeSKAkat davy, tak slovo dalo slovo. Velmi nás fascinuje jejich početný ansámbl.

Jeden váš text je o hrdinovy německého serialu Kobra 11 Semirovi. Proč zrovna Semir?

To je jednoduché, Semir je prostě borec! Kdo v roce 1999 nesledoval Kobru 11, ten byl out.

Jak jsem zmínila chystáte křest desky, který proběhne 6. května v pražském Rock Café. Můžete prozradit, na co se na křtu můžou vaši fanoušci těšit?

Na křest chystáme spoustu překvapení. Počínaje tématem večera, které již brzy odtajníme, přes zajímavé hosty, až po na naše poměrně nezvykle dlouhé vystoupení, které bude zahrnovat i akustický set s alternativními aranžemi našich písní. Málem bych zapomněl. Samozřejmě chystáme tu desku! A taky speciální edici plakátu, placek a triček. Bude toho opravdu hodně, takže určitě je na co se těšit.

Kromě křtu, kde vás budeme moci v dohledné době vidět?

Týden před křestem, na čarodejnice, zahrajeme na venkovním pódiu na dobřichovickém Jezu dobré naděje. Naše dojmy z předchozího konání této akce jsou jen ty nejlepší, zveme tedy všechny nejen z blízkého okolí. No a v létě nás čeká několik fesťáků, na které už se moc těšíme. Všechny koncerty můžou fanoušci samozřejmě najít na našich stránkách www.klikaband.cz.

Otázka na závěr. Co byste vzkázali vašim fanouškům?

 Vzhledem ke stále narůstající návštěvnosti našich koncertů bychom rádi vzkázali: Jen tak dál! A díky.  :-)

Já klukům děkuji a přeju jim, aby se jim křest CD podařil a aby se jim i nadále zvyšovala návštěvnost kocertů. Zkrátka přeju jim, aby měli i nadále Kliku. 

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Asimov = SCI-FI. Nebo ne? 15. srpna, 2012 Asimov = SCI-FI. Nebo ne? Pátráte-li v regálech knihkupectví či knihoven po čtení do těchto deštivých dnů, sáhněte po souboru povídek o lidských osudech okořeněných špetkou nadpřirozena.
 • Poklidný večer se Seether? Rozhodně ne!22. listopadu, 2013 Poklidný večer se Seether? Rozhodně ne! V neděli 10. listopadu do České republiky konečně zavítalo jihoafrické trio Seether. Ač jsou časy jejich největší slávy již minulostí, na koncert si našli cestu zarytí fanouškové i ti, […]
 • Viva la Revolución? Více než kvalitní čtení22. listopadu, 2011 Viva la Revolución? Více než kvalitní čtení Kvalitního čtení není nikdy dost, a proto bychom vám chtěli představit novou knihu spisovatelky Evy Tvrdé Viva la Revolución? Před pár týdny jsme byli na křtu nového vydání její pohádkové […]
 • Modrý tučňák5. ledna, 2020 Modrý tučňák V ledové pustině se narodil mamince a tatínkovi malý tučňák. Měl zobáček, peří, nožičky - byl to prostě krásný malý tučňáček. Až na jedinou věc. Jeho peří nebylo černé jako uhel, ale […]
 • Lady GaGa – Monstrózně populární, ale co dál?30. listopadu, 2009 Lady GaGa – Monstrózně populární, ale co dál? Je velkým fenoménem poslední doby, její popularita narostla do extrému, mnoho lidí ji miluje a možná ještě více nenávidí, její blonďatá hlava na nás (v různých stylizacích) vykukuje […]
 • Ostravští architekti vystavují11. srpna, 2013 Ostravští architekti vystavují V budově ostravského magistrátu je možno zhlédnout retrospektivní výstavu architektonického ateliéru OSA PROJEKT rekapitulující dvacetiletí jeho existence (1992–2012). Na 30 panelech jsou […]
 • V listopadu nechá Shakira vyjít své slunce3. září, 2010 V listopadu nechá Shakira vyjít své slunce Jedna z největších současných popových hvězd, kolumbijská zpěvačka Shakira dokončuje nové studiové album "Sale El Sol."
 • Sázavafest WARM UPuje diváky15. června, 2009 Sázavafest WARM UPuje diváky Organizátoři kácovského Sázavafestu se letos rozhodli nalákat potenciální návštěvníky festivalu na hlavní hvězdu Mobyho vcelku nápaditým způsobem - uspořádáním tématických večerů s […]
 • Sin Nombre: Dramatická cesta za lepšími zítřky16. září, 2009 Sin Nombre: Dramatická cesta za lepšími zítřky Když se řekne Mexiko, vybaví se každému nejen tortilly, ale i pověstný plot oddělující hranici mezi USA a Mexamerikou, kde mnohý ze zoufalých a bídných položil život za sen made in […]
 • Poslední kniha Terryho Pratchetta patří Toničce Bolavé29. července, 2017 Poslední kniha Terryho Pratchetta patří Toničce Bolavé Tonička Bolavá je děvčátko žijící na Křídě, kterážto se nachází na Zeměploše - zemi placaté jako kámen, kterou podpírají čtyři sloni stojící na krunýři prastaré obří želvy, Velké A´Tuin, […]
 • České psychobilly? Kdo jiný než The Rocket Dogz!3. ledna, 2012 České psychobilly? Kdo jiný než The Rocket Dogz! Moc lidí, kteří u nás dělají styl „psychobilly“ není a ještě méně je těch, kteří jsou v tom opravdu dobří. Ale i mezi tím malým výběrem se dá najít kapela, která tuto scénu pozvedává. A […]
 • Muzikál s andílky míří do Ostravy18. února, 2013 Muzikál s andílky míří do Ostravy Dne 27. února 2013 můžeme vidět v Domě kultury města Ostravy první teenagerský muzikál. Nebude chybět hvězdné obsazení. Mezi účinkujícími vystupují taková muzikálová jména jako Pepa […]