Představení Colours of Ostrava 2015 – část 1

Necelé dva měsíce zbývají do začátku jednoho z nejnavštěvovanějších a nejrespektovanějších festivalů u nás. Na jaká lákadla se letos mohou fanoušci těšit? Ta největší a nejzajímavější jména se vám pokusíme představit v našem třídílném speciálu.

Zdroj obrázku: Ostravsko.cz

Festival Colours of Ostrava vtrhl na scénu v roce 2002 a od té doby si vybudoval neotřesitelnou pozici jedné z největších hudebních událostí u nás. Za třináct let se pořadatelům podařilo přivést desítky hvězdných jmen toho největšího formátu (Robert Plant, Iggy Popp, The XX, Sigur Rós, Bastille…), zároveň však i stovky progresivních nemainstreamových interpretů, s nimiž se řada návštěvníku poprvé setkala právě díky festivalu v Ostravě. A právě multižánrovost a podpora prakticky všech forem umění je základním stavebním kamenem celkové image Colours of Ostrava. Vzniká tak speciální mix velké akce a parádního zázemí, s uměleckým, až jakýmsi poetickým zanícením. A nejinak tomu bude zajisté i u čtrnáctého ročníku. Tak se tomu pojďme podívat na line-up.

Velké jméno 

Kasabian

Jo, když to někdo dopracuje na headlinera festivalu v Glastonbury, nemůže být o hvězdném statutu žádných pochyb. Kasabian se sice drží na špici britské scény již od svého debutu z roku 2004, avšak až s vydáním zatím posledního studiového počinu 48:13 se definitivně staly tou velkou kapelou, kterou vždycky chtěli být. Velkou kapelou, pro kterou je schopnost zabavit desetitisícové davy stejně přirozená, jako slovíčko „fuck“ v jejich slovníku. Ne nadarmo o sobě prohlašují, že jsou „poslední kapelou na ostrovech, která ještě neztratila koule.“ Právě na koncertních pódiích to totiž dokazují do posledního slova. Jejich fúze elektroniky, tanečních rytmů a hutných kytarových riffů musí rozeskákat zkrátka každého.  Autoři hitů Fire či Clubfoot se do Česka vrací po pěti letech. Tak doufejme, že se mezitím frontman Tom Meighan zlepšil v zeměpise, a protentokrát si odpustí faux pas typu: „Good evening Czechoslovakia.“

Je to svěží

Clean Bandit

A Grammy získávají… Clean Bandit! Tahle netradiční partička má vážně nástup jako hrom.  S tak mimořádným soundem to ale vlastně dopadnout jinak ani nemohlo. Hned čtyři singly z jejich albové prvotiny New Eyes se probojovaly do britské Top Ten. Jasný důkaz, že tady nemáme co dočinění s žádnou kapelou jednoho hitu. Pokud bychom však přece jen museli vybrat ten jeden největší, volba by byla jasná. Téměř tři sta miliónů zhlédnutí na Youtube činí z houpavé pecky Rather Be jednu z nejzásadnějších skladeb loňského roku. Nějak takhle by Mozart dělal taneční muziku. Jsou v tom housle a takový věci, no určitě by to znělo podobně. Vlastně nejen podobně, ale v některých chvílích dokonce identicky. Například ve skladbě Mozart´s House, ve které můžete slyšet úryvky z Amadeova Smyčcového kvartetu č. 22. Nečekejte však od „Banditů“ na základě výše napsaného nějaké hluboké umění. Spíše originálně pojatou radio friendly elektroniku. Byť velice kvalitní.

Specialita

Zrní a Janáčkova filharmonie Ostrava

Skupina Zrní, čtyřicetihlavý smyčcový orchestr, hlavní stage, hlavní večerní program, jeden z bonbónků letošního programu. I když v tomto případě spíš pořádný bonbón. Zrní tímto projektem potvrzují, že pokud má na naší hudební scéně někdo otevřenou mysl novým výzvám a postupům, jsou to právě oni. A také ředitelka Colours of Ostrava Zlata Hloušková, z jejíž hlavy celý nápad vzešel.  “Přemýšleli jsme tehdy nad novými možnými projekty. Bylo to asi čtrnáct dní zpátky, kdy nám Tomáš, náš manažer, volá, že by bylo pěkný spojit se s nějakým orchestrem a zpracovat naše písničky nějak nápaditě orchestrálně. No a tak ta nabídka (od ředitelky festivalu) na tohle zareagovala,“ říká ke vzniku ambiciózního spojení zpěvák kladenského kvintetu Jan Unger. Jako aranžéra úprav pro filharmonii kapela oslovila uznávaného slovenského jazzového a tradičního houslistu a skladatele Stano Palúcha, který si se skupinou podle Ungerových slov výtečně sednul nejen z profesního, ale i lidského hlediska. Tak kdo se těší na Rychtu nebo Hýkala v orchestrálním provedení? Já tedy rozhodně ano.

Colours of Ostrava
Místo konání: Ostrava, oblast Dolních Vítkovic
Datum: 16 – 19.  července 2015
Oficiální web: www.colours.cz

Rate this post

Více z LaCultury...