Zuzka (At Bona Fide) „Nahrávky jednou budou, Facebook ne“

Druhý ze čtyř plánovaných rozhovorů s ostravskými hudebníky, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu a něco zorganizovat. Shodou okolností se všichni nějak motají kolem klubu PlanB, proto jsem tam vyrazil vyzpovídat Zuzku alias Loučku, která nejenže hraje v kapele At Bona Fide, ale stojí i za festivalem Chee Chaak, jehož oba ročníky proběhly úspěšně, což u začínajících festivalů nebývá vždy zvykem.


1. Je to několik týdnů, co proběhl Chee Chaak fest, který spolupořádáš. Jak jej zpětně hodnotíš?

Bylo to hrozně náročné a nevím, co k tomu říct… Jako organizátoři jsme máloco slyšeli, protože bylo pořád co dělat. Nevím, co se tam dá hodnotit. Máme dobré zpětné reakce. Zázemí – parádní, žádný průser se nestal, což je super, a zatím jsme i všechno poplatili. Akorát návštěvníků by mohlo být více.

2. Takže příští rok bude ve stejném rozsahu nebo to plánujete nějak rozšířit?

Už máme pár kapel na příští rok, uvidíme, jak to dopadne. Vše bude probíhat v podobném rozsahu. Každopádně už přemýšlíme nad změnami, protože každý rok nám dává nové a nové zkušenosti.

3. Když jsme u toho organizování, slyšelas o tom průšvihu na Oldies festivalu?

Pro mě už jen náznak toho, že bude nějaký Oldies festival, je hrozná pi*ovina a ještě to tak pos*at a vydělat na tom takovou hroznou kopu peněz je absurdní. Nečetla nebo neviděla jsem toho moc, jen tak jsem pochytila, že to byl hrozný průser.

4. Zpátky k Chee Chaaku. Viděl jsem nějaké fotky a na všech jsou spící lidi – to je nějaký trademark festivalu? :)

To je můj záměr, je to takový organizátorský pohled vzhledem k tomu, že jsem nestihla žádné kapely, tak tam není ani žádná kapela vyfocená. Čas na focení jsem měla jen v tu dobu, kdy všichni spali a byl klid. Je to prostě pohled organizátora na to, co stihl zaznamenat, tj. jen spící lidi. :)

5. Máš na svědomí i výstavu fotografií na ulici Spodní. Můžeš k tomu říct pár slov?

Na Spodní se dějou často nějaké akce jako oživování domů, koncerty i obyčejné grilovačky se sousedy. Celá moje bakalářka je o Spodní. Vyšla kniha, kterou jsem chtěla představit. Přišlo mi jako super nápad vyhodit tu galerii ven mezi nás a cigoše a dát tam takový ten element vernisáže venku na ulici v té špíně místo čisťounké bílé galerie. Je to fotografická výstava, kde jsou portréty lidí ze Spodní. Je to vlastně 6 fotografií 2×1,5m v šesti oknech, které jsou zabité dřevotřískou a bude to tam viset, dokud to nespláchne déšť nebo vítr.

6. Proč ses vlastně pustila do toho organizátorství obecně? Potřebuješ se nějak realizovat nebo chceš dělat něco pro lidi?

Začali jsme ty koncerty realizovat, protože tady byla díra. Ty kapely už jsem nějakou dobu poslouchala a tehdy to nebylo kde udělat, nebo se toho nikdo nechopil. My jsme se v té době s Peťou Ondráčkem, který ty koncerty a festivaly dělá se mnou, už realizovali v nějakých kapelách a zároveň jsme tady chtěli napozývat kámoše, kteří hrají, udělali nám koncert atd., tak jsme začali dělat koncerty. Potom už od toho nejdeš, už se to s tebou veze. Chodí ti nabídky koncertů, sleduješ scénu, posloucháš kapely a máš vytvořený určitý řetězec kamarádů a lidí z kapel, takže už nejde vystoupit. Měla jsem pár takových okamžiků, kdy jsem měla volno, protože jsem třeba státnicovala, ale vždycky to zastal Peťa a já jsem se k tomu zas přidala.

7. Lidi okolo Chee Chaaku se tak nějak sdružují i okolo PlanuB. Pořádáte tam koncerty (a probíhají tam i tyto rozhovory). Klub funguje letos čtvrtým rokem a mám pocit, že za tu dobu se na něj nabalila určitá sorta lidí. Máš představu, kam chodili před tím, nebo se tu prostě jen objevili, vyrostli z jiné skupiny lidí?

Já tady od začátku pracuju za barem, takže v tom mám celkem přehled. Tím, že od 14 let chodím mezi pankáče, ty lidi celkem znám. Většinu lidí znám z raného pankáčství, ale potom se to rozdělilo, třeba na ten grind, hardcore, někdo zůstal u toho punku atd. My jsme třeba přešli k těm kytarovkám a na to se nabalili nějací lidi, které třeba nemusím znát osobně, ale vždycky se motali kolem scény, jenom se scházeli jinde. Lidi jezdili na různé akce do Kopřivnice, tam byla docela silná scéna nebo do Těšína, protože tam fungovali Máma M*dá Maso, tj. label ze Slezska, kde vzniklo hodně zásadních kapel pro kytarovou scénu. Oni dělali koncerty v Těšíně, v Třinci, Liberte.

8. Poslední dobou sleduji, že se stává celkem populární vegetariánství a veganství v mém okolí. Jak jsi na tom ty?

Říct populární, tak to je asi pi*ovina. Prostě čím dál tím více lidem záleží na tom, co se kolem nich děje a nechtějí být lhostejní. Jsem vegetarián asi už 9 let. Pokusy o veganství taky nějaké byly, ale jak jsem mlsná huba, tak to nikdy nedopadlo. Jinak Chee Chaak obecně nejsou vegetariáni, takže na tom úplně nestavíme. Ale co se týče třeba občerstvení pro kapely, tak je to vždycky vegetariánské nebo veganské. Nikdy do aktivit neplantáme maso a na festu taky ne, tam bylo Ojero, takže vegan. Já jsem třeba pro to, aby to bylo i nadále vždy bezmasé, ale zbytku to je jedno. Klidně by tam dali to maso, protože ví, že spousta lidí maso jí, ale já bych byla radši, kdyby to zůstalo takhle.

9. Teď konečně ke kapele At Bona Fide, ve které hraješ na basu. Na Bandzone ani na Bandcampu moc informací není, takže můžeš o kapele prozradit něco víc?

My hrajeme hlavně koncerty. Tím, že máme bubeníka z Brna, se nesetkáváme často a nefrčí to tak rychle, jak by mělo (nikam nespěcháme, tak co?). Ale ty koncerty jezdíme v pohodě, protože máme songy a už jsme nějakou dobu sehraní. Ty nahrávky a Facebooky nejsou zatím nějak moc důležité. Nahrávky jednou budou, Facebook ne.

10. Dnes jsem se díval na videa. Chybí ti tam u basy jedna struna :)

Když jsem začínala s At Bona Fide, tak jsem zároveň začala hrát na basu. Hraju minimalistickou basu. Většinu songů na začátku, jsem hrála jen na 2 struny 3 tečky, pak jsem to rozšířila na 3 struny, teček taky používám více. Peťa vlastně taky hraje jen na 5 strun. Tím, že jsme měli s Peťou první kapelu, kde jsme vyloženě hráli bordel, je to v podstatě pokrok směrem k písničkám.

11. Stylově se řadíte někde mezi shoegaze/noise. Je tady vůbec nějaká aktivní shoegaze scéna?

Ta scéna se teď docela rozjela, ale my už jsme hodně hlučný shoegaze, vybuř. The Ecstasy of Saint Theresa se v devadesátých letech proslavila a na ně teď svým shoegazem navazují třeba Manon Meurt, to je kapela z Rakovníku, je to hodně romantické. Například ti kluci, co mají Máma M*dá Maso, teď žijou v Praze a mají kapelu Planety, která je atmosférou shoegaze jak poleno, ale spíše se od toho distancují. Každopádně je tu.

12. Máš nějaké kapely jako vzory, co tě ovlivňují?

Vzory asi ne. Tím, že máme hromadu muziky k poslouchání díky koncertům, co děláme, tak spíš objevuju různé nové styly a nové přístupy. Takže vzory neexistujou, spíš najdeme nějakou společnou vlnu, co nás baví a taky co nám jde hrát. Třeba jednu dobu jsme hráli hodně pomalé písničky, ale to už jsme poslali do hajzlu, protože jsme spíš pankáči, takže jsme začali hrát rychle a to nám jde mnohem líp.

13. Nějaké plány s kapelou do budoucna?

Nás hodně baví být na turné, takže plánujem turné. Vlastně jakékoli koncerty jako plány. Hele, je taky plán něco nahrát, ale já to úplně moc nechcu říkat, protože to zas nedopadne, ale hrát furt koncerty a ještě pár hitů natočit a tak :)

Galerie fotek ze Zuzčina archivu… Spodní ulice a několik kapel, které zde byly ubytované

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Autor Hudebních masakrů Jarda Konáš: Chce to hlavně soudnost!28. ledna, 2013 Autor Hudebních masakrů Jarda Konáš: Chce to hlavně soudnost! Víte, kolik hudebních průšvihů koluje českými médii? S Jardou Konášem, v současné době jedním z nejpopulárnějších blogerů, jsme si v uspěchané, ale příjemné atmosféře ostravské galerijní […]
 • Apocalyptica: „Eicca je žvanil, Perttu slídil a Mikko šašek.“29. června, 2009 Apocalyptica: „Eicca je žvanil, Perttu slídil a Mikko šašek.“ Rozhovor Ve čtvrtek 25. června 2009 se v Praze na Branické louce odehrál jednodenní festival pořádaný Finlandia Vodkou - Finlandia Midnight Sun Party. Festival byl koncipován jako finská […]
 • Yvona Bednarová na Čaji o páté10. července, 2019 Yvona Bednarová na Čaji o páté Yvona Bednarová je nadějná česká spisovatelka, která se věnuje psaní dětských knih. Co ji přivedlo ke psaní, na jakých příbězích pracuje a zkoušela psát i něco jiného než četbu pro […]
 • Nejsme chodící jukebox!3. července, 2019 Nejsme chodící jukebox! Rozhovor s Johankou, produkční, hudební manažerkou a zpěvačkou nově vzniklé akustické kapely Copycats. Johanko, jak se z manažerky Degradace stane zpěvačka akusticko-punkové kapely? Co […]
 • Jana Topinková v Čaji o páté11. srpna, 2017 Jana Topinková v Čaji o páté Jana Topinková se věnuje psaní poezie a momentálně dokončuje román                s názvem Dobrou noc, Marie. Jak […]
 • Vlastimil Vondruška v Čaji o páté4. srpna, 2017 Vlastimil Vondruška v Čaji o páté Vlastimil Vondruška, jeden z nejznámějších českých spisovatelů, dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných, […]
 • Omezené možnosti dialogu23. července, 2017 Omezené možnosti dialogu E-mailový dialog mezi publicistou Fedorem Gálem a o dvě generace mladším neonacistou Matějem zaujme v kontextu současné literární produkce zejména svou exkluzivitou. Krajní pravice se […]
 • Květoslav Hönig a Ondřej L. Hrabal v Čaji o páté21. července, 2017 Květoslav Hönig a Ondřej L. Hrabal v Čaji o páté Květoslav Hönig a Ondřej L. Hrabal jsou autoři knihy Ydris, která je prvním dílem chystané fantasy ságy Odkaz tastedarů. Strávili nad ní více než pět let a příběh doplnili i rozlehlou […]
 • Kapela Lucie vydá novou desku „EVOLUCIE“12. července, 2017 Kapela Lucie vydá novou desku „EVOLUCIE“ Patrně nejznámější česká kapela Lucie přichází po šestnácti letech s novou deskou. Kolekce ponese název EVOLUCIE. Na novém společném díle se podílí celé původní složení legendární kapely, […]
 • Rock for People přiveze spoustu zahraničních hvězd13. června, 2017 Rock for People přiveze spoustu zahraničních hvězd Festival s dlouhou tradicí a zvučnými jmény ve svém lineupu. I letos se bude konat na tradičním místě, tedy v Hradci Králové, ve Festival parku, jinými slovy na letišti. Na […]
 • Petra Štarková v Čaji o páté2. června, 2017 Petra Štarková v Čaji o páté Petra Štarková vystudovala psychologii. Působila v pedagociko-psychologické poradně, v ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež i na lince důvěry pro deti. Nyní pracuje v […]
 • Čaj o páté s Veronikou Šulcovou5. května, 2017 Čaj o páté s Veronikou Šulcovou O původní tradice, mýty a magii se zajímá již od dětství. Tento zájem prošel postupem času jistým vývojem a nakonec ji nejvíce upoutala afrokaribská spiritualita,  kde nalezla […]