Myslíte si, že je planeta Země dokonale zmapovaná?

Tak to Vás nejnovější kniha Alastaira Bonetta nejspíš vyvede z omylu. Většinu z nás v dětství lákala představa objevit dosud neprozkoumaný kout světa, svůj vlastní ostrov například. Dnešní doba, využívající nejrůznější moderní technologie – satelitní družice, raketoplány, ponorky – budí dojem, že už na naší zemi není co objevovat. Opak je pravdou! Pojďme s pomocí této knihy poznávat naši planetu z trochu jiné perspektivy – a možná i Vy si splníte svůj dětský sen a najdete nový kus země, který zatím nikomu nepatří…

Kniha „Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa“ pojednává o místech, která nejsou zanesena do veřejně dostupných map. Důvody k tomu se liší případ od případu, některé z nich jsou velice nečekané a překvapivé.

Tak například první kapitola knihy pojednává o ztracených místech, která byla na mapě světa, a z nějakého důvodu už nejsou. Jako příklad uveďme Aralské jezero, které se pomalu přeměňuje na poušť Aralkum, nebo ostrov New Moore, který se objevil v Bengálském zálivu v roce 1971 a v roce 2010 zase zmizel.

Kappadokie, zdroj:zeme.minutex.cz
Kappadokie, zdroj:zeme.minutex.cz

Další kapitola je o skrytých územích, která na mapě světa zapsaná být nechtějí, některá z nich ani nemohou. Podzemní město Kappadokie v Turecku by se na mapě zachycovalo poněkud obtížně – je totiž pod zemí. A mapy ani v dnešní době neumožňují zachytit nějaké území v průřezu v několika vrstvách. Město Kappadokie ale není zdaleka jediné svého druhu, podobná města se nacházejí i jinde na světě. Oproti tomu město Železnogorsk na mapě světa chybí ze zcela jiných důvodů – původně to bylo kvůli utajení v dobách studené války mezi SSSR a USA, v Železnogorsku se totiž vyráběly jaderné zbraně. Vypadalo to, že s koncem studené války přijde i konec Železnogorsku. Toto město si ale dokázalo najít účel své existence i v moderní době – v současnosti se zde pracuje na vývoji špičkových technologií, které si i v dnešní době žádají jistou míru utajení. Město navíc i dnes chybí na většině map, neboť jeho obyvatelé našli v konceptu uzavřeného města spoustu výhod. Mají zde pocit jistoty a bezpečí, který v moderní společnosti založené na globalizaci tolik chybí. Vstup do města je značně omezený a kontrolovaný místní bezpečnostní službou. Spisovatel Roman Solncev Železnogorsk nazval „oázou ticha a klidu, kde člověk snadno zapomene na všechny starosti“. Nevím, jak Vy, ale začínám o této destinaci uvažovat jako o ideálním místě pro dovolenou.

Pojďme však dál, další kapitola pojednává o „zemích nikoho“ mezi hraničními stanovišti a v té další se dočtete o mrtvých městech, která musela zmizet z mapy světa mnohdy z bezpečnostních důvodů. Notoricky známý je příběh města Pripjať, které bylo evakuováno v roce 1986 kvůli výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Je ale mnoho měst s podobným příběhem, o kterých se tolik nemluví. Znáte například město Wittenoom v Austrálii, kde dříve probíhala těžba azbestu? Nebo čtvrť Kangbaši v Mongolsku či město Aĝdam, největší mrtvé město na světě, nedaleko Karabachu? I příběhy z těchto oblastí jsou velmi silné a rozhodně stojí za Vaši pozornost…

Jsou zde i další kapitoly, jedna je věnována vyčleněným oblastem, které jsou na území nějakého státu, ale mají své vlastní zákony, jiná se věnuje odštěpeným národům (znáte ostrovní království Seeland?), nebo plovoucím ostrovům (Maledivy, ostrovy z ledové tříště).

Kniha baví, vzdělává, nutí čtenáře k zamyšlení, ale rozhodně nenudí! Každá kapitola je zajímavá, v každé objevíte něco, co jste nevěděli, něco, nad čím Vás možná ani nenapadlo uvažovat – to Vám garantuji! Mě kniha bavila nesmírně, i přesto, že je v ní pouze psaný text a několik málo ilustrací, žádné fotografie – o to víc může pracovat Vaše fantazie, můžete si představovat tajemná místa popsaná v knížce. Ze začátku mi absence fotografií vadila, ale časem jsem ji začala vnímat jako plus. Tajemná místa rozjitřila moji zvědavost a touha po poznání mě donutila si všechny zajímavé názvy „vygooglit“. Musím se přiznat, že se mi občas při pohledu na fotografie tajil dech, některá místa by ani moje fantazie tak krásně nevykreslila – zkuste si třeba najít fotografii Kappadokie, obraz tohoto města předčí Vaše nejdivočejší představy!

Tato publikace je vhodná pro všechny snílky, dobrodruhy i nadšené cestovatele – ať už se jí necháte inspirovat a podniknete dalekou výpravu do neznáma, nebo budete o ztracených místech pouze snít v teple Vašeho domova…

Alastair Bonnett – Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa

Jota 2015

288 stran

Více z LaCultury...