Uhádnete, které české nakladatelství slaví čtvrt století?

Je to tak, nakladatelství Jota působí na českém knižním trhu již 25 let, tak mu připijme na zdraví a pojďme se podívat na dárečky. Jota totiž rozdává narozeninovou slevu 25% na všechny tituly. A jak to všechno začalo?

Taky jste si sepisovali příběhy do šuplíku a snili o práci provoněné inkoustem? Inu, JOTA je důkazem, že když se chce, všechno jde. Na počátku, v roce 1990, totiž za Jotou stál jeden jediný člověk. Dnes zde pracuje čtyřiadvacet lidí a dalších pětatřicet udržuje s nakladatelstvím pravidelnou externí spolupráci.

Vše začalo v osmdesátých letech minulého století láskou ke knihám, jak jinak. Marcel Nekvinda, toho času student VUT oboru ekonomika a řízení, společně s pár dalšími přáteli po nocích přepisoval na psacích strojích díla v té době zakázaných autorů. Na prastarých strojích se jim dařilo „proklepnout“ i deset kopií. Další kamarádi se postarali o knižní vazbu a knihy byly na světě. Potají začaly kolovat mezi čtenáři. Na jaře 1989 byl Marcel Nekvinda jako čerstvý absolvent odveden na vojnu a sametovou revoluci prožil v lidové armádě. Po návratu do civilního života neváhal a pokračoval v započatém díle. Tentokrát ale již svobodně a beze strachu.

První knihou vydanou oficiálně, pod hlavičkou Nakladatelství JOTA, byla kniha geniálního spisovatele a básníka Jakuba Demla Domů. Vyšla tehdy v neuvěřitelném nákladu 8 000 výtisků. Půjčeným osobním autem byla rozvezena mezi pražské knihkupce a stánkaře, kteří byli hladoví po dříve zakázaných kvalitních autorech,“ uvádí na svých stránkách nakladatelství JOTA. Mezi jejich nejprodávanější tituly pak patří např. Mládí v hajzlu, ROUGH GUIDES, Líný rodič nebo Doktor Proktor a prdicí prášek.

Pokud máte po kvlitních autorech hlad také vy, a to má správný knihomol vždycky, zavítejte do knihkupectví nebo mrkněte na stránky http://www.jota.cz/, kde najdete samozřejmě také e-shop.

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.