Star Wars: Síla se probouzí

Lucasfilm a vizionářský režisér J.J. Abrams spojili síly, aby vás znovu přenesli do předaleké galaxie. Star Wars se vracejí na plátna kin filmem Star Wars: Síla se probouzí.(Falcon)

V tuto chvíli už nové Star Wars zrecenzovalo tolik lidí, že je těžké přijít s nějakými originálními postřehy. Jisté je, že se už teď jedná o veleúspěšné dílo, navzdory tomu (nebo právě proto), že nepřináší nic nového a objevného. Viděl jsem jej nejen na novinářské projekci, ale ještě o čtyři dny později – ve vyprodaném IMAXU. Na konci se ozval i nesmělý potlesk.

Star Wars VII (Falcon)
Star Wars VII (Falcon)

Star Wars VII (Falcon)
Star Wars VII (Falcon)

Star Wars VII (Falcon)
Star Wars VII (Falcon)

Star Wars VII (Falcon)
Star Wars VII (Falcon)

Star Wars VII (Falcon)
Star Wars VII (Falcon)

Star Wars VII (Falcon)
Star Wars VII (Falcon)

Star Wars VII (Falcon)
Star Wars VII (Falcon)

Star Wars VII (Falcon)
Star Wars VII (Falcon)

Uplynulo třicet let od porážky Impéria a Galaxie musí čelit nové hrozbě, jménem První Řád. Jeho hlavním cílem je ovládnout Galaxii, jeho velitelem je nemilosrdný, tajemný a mocný Sith jménem Kylo Ren (Adam Driver). Ten se právě zaměřil na nalezení a zneškodnění posledního rytíře Jedi – Lukea Skywalkera (Mark Hamill). Luke jediný je schopen obnovit starý řád rytířů Jedi. Nastává tak souboj o nalezení cesty k místu, kde poslední Jedi přebývá. Proti Prvnímu Řádu stojí staří známí Han Solo (Harrison Ford), jeho parťák Žvejkal (Peter Mayhew), generálka (dříve princezna) Leia Organa (Carrie Fisher) a jejich noví spojenci: Finn (John Boyega) – „rozbitý“ stormtrooper Prvního Řádu a dívka Ray (Daisy Ridley) – sběračka odpadu z planety Jakku. Těm se již podařilo získat zmíněnou mapu za pomoci další nové postavy – droida BB-8. S takto rozdanými kartami začíná boj o přežití.

Scény probíhají velmi svižně, ale neztratíte se v nich. Hudba s původními i novými tématy od Johna Williamse je očekávaně skvělá. Občas probleskne nějaký ten ironický vtípek, výprava vypadá  velmi přirozeně, pokud je tam nějaké menší CGI, ani si ho nevšimnete. Děj je standardní, experimenty se nekonají. Pamětníci a fanoušci předchozích dílů si přijdou na své, nové postavy – Ray a Finn – zatím přesvědčily, vše nakonec vychází tak, abychom se těšili na další pokračování. Je to působivé, řemeslně dokonalé, takže doporučuji – každý si tam něco najde.

Natáčelo se v Abú Dhabí (poušť), ostatní krajiny na Islandu a v Irsku. A víte, že v tomto díle hraje i Daniel Craig? Že by proto hráli v kině před promítáním ty písně z bondovek? Nebudu vás napínat. Daniela Craiga si tam (možná) všimnete v roli Stormtroopera JB-007 (asi 4x PgDn). V titulcích ho ale nehledejte.

Star Wars: Síla se probouzí / Star Wars: Episode VII – The Force Awakens
Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy
USA, 2015, 136 min
Režie: J.J. Abrams
Scénář: Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: John Williams
Hrají: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Max von Sydow, Peter Mayhew, Gwendoline Christie, Simon Pegg, Kiran Shah, Greg Grunberg, Emun Elliott, Brian Vernel, Yayan Ruhian, Sebastian Armesto, Warwick Davis, Mark Stanley, Ken Leung, Iko Uwais, Anna Brewster, Harriet Walter, Michael Giacchino, Judah Friedlander, Miltos Yerolemou, Billie Lourd, Jessica Henwick, James McArdle, Kenny Baker, Cecep Arif Rahman
Produkce: Kathleen Kennedy

Rate this post

Více z LaCultury...

Jsem nyní nepracující důchodce, užívající si zbytku života, příležitostný webmaster, profesí správce IT, duší hudebník. Co mám rád, možná poznáte z mých recenzí...