V proudu testosteronu: Aréňácký Zuřivec v nezvyklých prostorech

Ostravský soubor Stará Aréna si pro svou adaptaci slavného Zuřícího býka tentokrát vybral industriální prostory frýdeckomísteckého Slezanu. Že udělal dobře, potvrdil ve čtvrtek 9. června bouřlivý potlesk diváků, a režisérský počin Pavla Gejguše tak sklidil zasloužený úspěch.

Hra je postavena na silném herectví Jana Lefnera, který představuje hlavního hrdinu – vnitřně rozervaného boxera Jakea LaMottyho. LaMotty je cílevědomý a zatne-li zuby, dokáže vystoupat až na vrchol. Potud je LaMottyho postava sympatická. Druhou stranou mince je však jeho nezvladatelný vztek, zakomplexovanost, hulvátství, alkoholismus a zejména chorobná žárlivost, která později v dramaturgicky propracovaných situacích vyvrcholí v konflikt jak s manželkou, tak i s vlastním bratrem, jenž LaMottyho zároveň trénuje.

Scénograf neměl příliš těžkou práci – kulisy jsou navlečeny zejména do kontrastní černé a bílé, jako rekvizity báječně posloužilo několik židlí a dveře. Když jimi LaMotty praštil, v záři reflektoru se jen zablyštila padající omítka. Metodu kontrastu však tvůrci nevyužili jen co do výtvarné stránky hry. Kontrastní motivy se volně prolínají celým dějem.

Co si tedy vzít z poselství celého představení? Obsahovala Gejgušova adaptace něco víc než jen přizpůsobení původní předlohy divadelní betonové podlaze? Odpověď opět rozklíčujme v hlavní postavě. Byl to člověk, který ukázal nezlomnost vůle a měl by být obdivován? Anebo šlo o machistické hovado, které se k ženě chovalo jako ke kusu hadru, a svou kontroverzní kariéru završilo založením vlastního nevěstince? Pocity diváků musely být jistě smíšené, ostatně za LaMottyho rozzuřenou maskou často nápadně probleskovala vlídnost, touha po lásce či lkavé sebezpytování. A právě ona nedořečenost, ona nejednoznačnost v tom, zda byl LaMotty špatný či dobrý, je jedním z hlavních pocitů, které si diváci z představení museli odnést.

zdroj obrázku: novinky.cz

Více z LaCultury...

Aktivista, publicista, pedagog, herec, včelař. Brainstorming mi nikdy moc nešel:)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*