Domy do přírody a další lidské sny přeměněné v skutečnost

Roubenky Roubal, jedna z vystavujících firem, zdroj: /www.roubenkyroubal.cz

Rozhodnete-li se postavit si dům, aniž byste měli stavařské znalosti, můžete se cítit jako Alenka v říši za zrcadlem. Jak si vybrat? Na co si dát pozor? A co když navíc chcete dům úsporný a přírodní? I profíci ale vědí, že na trh stále přichází nové technologie a materiály. Oběma skupinám tak byl přínosem veletrh Dřevostaveb 2017, který se konal 2.–5. 2. 2017 na pražském Výstavišti Holešovice. A že je dřevo materiálem oduševnělým, měli tam i řezbářskou výstavu.

intro

Když mi obvykle zvoní budík v 5.50, nikterak nadšeně svá hnědozelená očka nerozlepím. Asi jako každý. Ale dneska je NEDĚLE. Ha, co to? Budík zvoní? Ještě nejsou ani čtyři ráno! Přesto se spokojeně usměju. Dneska nás čeká výlet s vůní čerstvě ohoblovaného dřeva a inspirativními nápady. Nečekaně za ním vyrážíme z Beskydských hor do tuzemské metropole, stověžaté matičky Prahy. Máme poslední šanci navštívit veletrh Dřevostavby 2017. A navzdory tomu, že jsem se na něj chtěla dostat už v pátek (kdy proběhly i křty několika knih), chřipková epidemie byla silným protivníkem. Dvě minuty poté, co se uvelebíme v kupé, se expres Helfštýn rozjíždí ze Vsetínského nádraží. Čekají nás čtyři hodiny slastného polospánku napříč republikou.

Když vycházíme z nádražní budovy, je kolem deváté a k mému překvapení je venku celkem liduprázdno. Jdeme tedy na holešovické výstaviště pěšky, kochajíce se uměním starých stavitelských mistrů v historickém centru kolem Staromáku. Povšimneme si rozespalého stylu běžců v parku na Letné a pak už s úderem desáté přicházíme na právě otevřené Výstaviště.

zahradní nábytek, foto:T.Sábel

Vcházíme do přistavené haly, kde probíhá veletrh Moderní vytápění. Míjíme tady stánky s nejrůznějšími typy kotlů, kachlová kamna, starou americkou klasiku i severské poctivé litiňáky Jotul, moderní prosklené krby nebo firmy zaměřené na výstavbu komínů. K mé velké radosti jsme si porozprávěli se zástupcem firmy také o hliněných omítkách a prohlédli ručně dělaný dřevěný nábytek. Pokračovali jsme do budovy Výstaviště k infostánku, kde jsme vyfasovali novinářské visačky a první várku potřebných materiálů. Milá slečna nás následně nasměruje k šatně na konci chodby. Cestou míjíme budku Lost rooms a slibujeme si, že si to zkusíme, když zbyde čas. Teď máme jiné zájmy.

nová technika spojů, foto:T.Sábel

Odlehčena od zimních vrstev, přehazuju přes rameno prázdnou tašku na potencionální zajímavé katalogy. Dáme si kafe a dle plánku míříme na přednáškový blok. Zajímá nás všechno. Zatímco má maličkost zastupuje laickou veřejnost vyznávající bydlení s maximálním využitím přírodních materiálů a ve stáncích vidím cestičky, kterak přivést svůj sen k životu, můj partner vidí věci z praktického profesního hlediska čili okem tesařským.

pultík s náhledem stavby kanadského srubu, foto:T.Sábel

Veletrh

Prostřední budova je srdcem veletrhu. Mísí se tu vůně dřeva s čerstvě zalitou kávou. Uličky stánků ústí k náměstíčku s perlou veletrhu: dřevěným panelákem. Jak se tam vešel? Jedná se o čtyřpatrový dům od firmy Domesi.V každém jeho patře se nachází jedna místnost o výměře 40 m2, která představuje určitou životní zónu. Přízemní kavárna symbolizuje přátele a odpočinek, v 1. patře najdete kancelář, v 2. etáži se pak nachází rodinný obýváček a podkroví s malým balkónem se změnilo v hotelový pokoj.

Stavby ze dřeva jako jeden z hlavních bonusů přinášejí jedinečnost atmosféry interiéru a kvalitní prostředí pro práci. Dřevo svým charakterem působí až terapeutickým efektem, uklidňuje emoce a stimuluje nové nápady,“ hlásá tabulka na schodišti budovy, která mi svou myšlenkou nehlučného města učarovala. Patřím totiž mezi lidi, kteří vraští čelo nad přelidněností planety, přehřátými betonovými džunglemi s mrakodrapy a ideálním se jim z dlouhodobého hlediska nezdá ani současný trend bungalovů, jež neustále ukrajují z nezastavěné plochy luk a hájů.

Dřevěná stavebnice, foto:T.Sábel

Navíc z vrcholu tohoto paneláku máme dobrý výhled. Pod námi se nachází dvě velká hřiště s dřevěnými stavebnicemi obsazená dětmi, stánky stavitelských firem a přednáškový přístřešek se světlými dřevěnými lavičkami pro přibližně 50 lidí. Prezentace se promítají na třech velkoplošných obrazovkách a prezentující nám ukazují nejčastější chyby, které si je třeba pohlídat, fotografie jedinečných staveb i různé vychytávky okoukané z historie (pozn.: Víte například, proč norské dřevěnice stojí na četných přízemních muřích nožkách? Napomáhá to rychlejšímu odtoku vody a cirkulaci vzduchu, dnes se používají šrouby) nebo moderní využití potřebného převisu střechy jako ideálního místa pro parkování na jedné straně a zimní zahradu na straně druhé.

dřevěný poschoďový dům, foto:T.Sábel

Umělci s přírodou spojení

Vstáváme z novotou vonících laviček. Nad námi se klene zábradlí ochozu galerie, kde probíhá výstava Umění dřeva. Ještě u schodiště objevujeme stánek dřevařské školy s vystaveným obrazem Martina Patřičného, který si hrozně toužím zkusit vytvořit. Nebojte, nečekám, že bych autorovi sahala byť jen po kotníky, natož vydělala majlant. Je to ale úžasný nápad.

obrazy M.Patřičného, foto:T.Sábel

Stoupáme do patra, kde je těch čarovných nápadů celá řada. Navíc tu najdete i kontakty na řezbářské kurzy a můžete řezbáře pozorovat při práci nebo si jejich umění vyzkoušet. Prohlížíme si dřevěné sochy, obrazy, ale i užitné umění v podobě hracích nástrojů, šperků nebo slunečních brýlí, čajových stolků, hlavolamů, nástěnných hodin, originálních šperkovnic i zrcadel.

Polednice J. Nekola, foto: T.Sábel

Všechny vystavené kousky jsou prodejné. Skoro všechny si můžete osahat a vyzkoušet. Nesměle zachrastím rumba koulí a okouzleně si prohlížím další umělecké počiny p. Patřičného (ať už obrazy, nebo knihy) a dalších umělců.

 

digerido, foto:T.Sábel
stánek Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, foto:T.Sábel

Uprostřed ochozu se nachází stůl se vzorky dřeva jednotlivých druhů stromů.  Opracovaný kousek vždy doprovází název a fotografie stromu. Tak co, poznali byste některé?

vzorky dřeva různých stromů, foto:T.Sábel
Z každého rožku trošku

Scházíme z patra. Vracíme se nohama na zem, zpět do stavařského mumraje. Po stranách prostřední haly se rozprostírají dvě křídla se stánky firem. Prohlížíme si nejrůznější způsoby izolace, míjíme čističky vody i luxusní vířivky, zkoušíme funkčnost dřevěných oken i dveří, prohlížíme střešní krytiny, materiály na dřevěné fasády, terasy, podlahy i nářadí k tomu potřebné. Prodavač u stánku nářadí Kaind právě předvádí bezpečnost stroje přiložením dlaně do středu roztočené frézky a přidává perličku, kterak tento výrobek jedna zákaznice využívala k domácí pedikúře.

veletrh Dřevostavby 2017,foto:T.Sábel

S úsměvem kecnu na nejbližší lavičku. Taška na rameni je už plná katalogů a prospektů, které rozhodně důkladně prolezeme. Řekla bych, že váží aspoň metrák. Stejně si k ní ale přivážu soutěžní červenou plastovou lopatku. Uvidíme, kolik kilometrů na ní neteře nadrandí – třeba vyhrajeme lahvinku vína. A propos, víno! K mému údivu se už blíží čtvrtá hodina a všichni začínají balit. Brouzdajíce se k východu, objevujeme stánek se sudovým vínem, medovinou a vybranými domácími destiláty. Tož si dáme na závěr po kalíšku.

M.Bernard Duše Nesmrtelných & Baphomet, foto: T.Sábel
kávová zrnka V.Lemon, foto: T.Sábel

Závěrem

Sruby a roubenky jsou krásné domy, jejichž půvab bezesporu nejlépe vynikne obklopen přírodou. Dřevostavby ale mají mnoho tváří a nemusí jít vždycky o ty stařičké folklórní domky vídané ve skanzenech nebo kanadské sruby z kulatiny. I když se tedy rozhodnete, že svůj dům ve středu ulice zrekonstruujete v souladu s přírodou a nemáte odvahu na typickou chalupu, máte spoustu možností. Veletrh je jedinečnou příležitostí porovnat tržní nabídky, konzultovat své nápady s profesionály a upřesnit tak své představy nebo objevit zcela nové materiály. Mnohem přístupnější se vám náhle bude zdát i možnost využití dotace a největším přínosem je samotná inspirace, která na vás dýchá odevšud. Většina těch lidí v obleku, oni obchodní zástupci, na mě tentokrát působili jako lidi na svém místě, kteří se nesnaží „klofnout klienta a trochu ho poždímat“, ale nabídnout schůdnou variantu na míru konkrétnímu člověku a jeho preferencím. Ať si to promyslí. Tak přemýšlejte. V čem chcete žít?

Soc. ateliér Tilia šperkovnice, foto:T.Sábel
loutka velryba L.Burian, foto: T.Sábel
obraz z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, foto:T.Sábel

úvodní obrázek:Roubenky Roubal, jedna z vystavujících firem, zdroj: /www.roubenkyroubal.cz

pozn.: Vážení čtenáři, hluboce se omlouváme za nízkou kvalitu fotografií, která byla způsobena nečekanými technickými obtížemi. Děkuji za pochopení. Pro bližší představu o veletrhu doporučuji navštívit fotogalerii na stránkách organizátora.

Více z LaCultury...

 • Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje jubilejní ročník5. dubna, 2019 Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje jubilejní ročník Svět knihy 2019 se uskuteční od 9. do 12. května na výstavišti v Holešovicích, kde už popětadvacáté představí nejen českou, ale i zahraniční literaturu. Čestným hostem bude tentokrát […]
 • Kde domov můj? Jak vypadá váš vysněný dům?26. května, 2016 Kde domov můj? Jak vypadá váš vysněný dům? Stavíte si nové hnízdečko? Právě jste zakotvili na novém místě a přemýšlíte, jak si ho zařídit? Nebo jste jen nadšenci do zvelebování svého prostředí? V každém případě by vás mohla […]
 • Veletrh ANTIQUE ozdobí starožitné šperky 24. března, 2010 Veletrh ANTIQUE ozdobí starožitné šperky Symbol bohatství, důkaz citu, objekt lásky i nenávisti či „pouhá“ ozdoba - jen stěží najdeme v historii lidstva předměty, které by vzbuzovaly silnější emoce, obdiv a touhu, než jsou […]
 • Chumelení22. prosince, 2010 Chumelení Vánoce jsou v poslední době nezřídka nazývány svátky komerce. Dary, dárky a dárečky se na nás sypou ze všech reklam a výloh obchodů. Po nákupech dárků je ale třeba ještě jeden nákup – […]
 • Sním si svůj sen25. listopadu, 2012 Sním si svůj sen Rozhlédněme se kolem sebe. Co vidíme? Máme před sebou počítač, který je situován v obývacím či dětském pokoji, tedy v místě, kde se nám pracuje dobře, jsme v teple, v suchu. Nic nás neruší […]
 • Rozloučení s Amadeem26. března, 2012 Rozloučení s Amadeem Amadeus – divácky velmi úspěšná inscenace hry Petera Shaffera, na které se podílely tři soubory (činohra, opera, balet) Národního divadla Moravskoslezského, bude mít 28. dubna 2012 v […]
 • Skafandr a motýl2. července, 2009 Skafandr a motýl Představte si, že se ráno probudíte a jste uvězněni ve svém vlastním těle. Nemůžete se pohnout, nemůžete promluvit. Jediné, co můžete udělat, je zamrkat levým okem. A tímto jediným […]
 • Společné turné Cradle of Filth a Moonspell se prožene Prahou a Ostravou18. září, 2017 Společné turné Cradle of Filth a Moonspell se prožene Prahou a Ostravou Když se objevila ta šťastná novina, nejedno metalové srdce zaplesalo. Cradle of Filth přijedou do Prahy i do Ostravy! A to není všechno! Spolu s nimi přijedou i Moonspell! No vážně.
 • „Večerníček, vyčistit zuby a spát!“2. února, 2019 „Večerníček, vyčistit zuby a spát!“ Také jste vyrůstali s podobným výchovným heslem? Večerníčkové příběhy se z televizních obrazovek přesouvají i na stránky knih, a tak až budete příště probírat knihovničku a hledat pohádku […]
 • Hvězdy, tma a pan Andersen 30. března, 2013 Hvězdy, tma a pan Andersen Hans Christian Andersen se stal jedním z nejslavnějších autorů a jeho pohádky, ačkoli častokrát dost náročné po malé posluchače, znají děti po celém světě. I vy jste jistě mnohokrát […]
 • Syn Serge Gainsbourga vydává poctu svému otci5. prosince, 2011 Syn Serge Gainsbourga vydává poctu svému otci Zavzpomínejte na úžasného Serge Gainsbourga.
 • 24. září, 2015 Portmonium: ORBIS PICTUS Váchalova duševního života Píše se rok 1920 a Josef Portman – amatérský tiskař a milovník umění – se na důchodku trochu nudí. Pozve tedy na návštěvu svého přítele, svérázného (nedoceněného) malíře Josefa Váchala s […]

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.