Masaryk zkrotil Českého lva

Pražské Rudolfinum v sobotu hostilo 24. ročník předávání filmových cen Český lev. Rekordních 12 sošek si letos odneslo životopisné drama Masaryk. Překonal tak snímek Hořící keř, který před třemi lety získal 11 ocenění. Tvůrci filmu Masaryk si Českého lva odnesli mimo jiné za nejlepší film, herce v hlavní roli či za režii.

Zdroj náhledového obrázku: ČFTA

Masaryk, který pojednává o Janu Masarykovi, synovi zakladatele československého státu a někdejšího ministra zahraničí, přijde do kin 9. března. Film režíroval Julius Ševčík, který ukázal, že je schopen natočit film srovnatelný se snímky z hollywoodské produkce. Hlavní roli Jana Masaryka ztvárnil Karel Roden, který byl nominován za mužský herecký výkon v hlavní roli nejen v Masarykovi, ale také ve snímku Nikdy nejsme sami.

Dvě ocenění si také odneslo životopisné drama Já, Olga Hepnarová. Sošku v podobě křišťálového kuželu si odnesla představitelka hlavní role Michalina Olszańska a Klára Melíšková, která byla porotou označena za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Stálice Dejvického divadla tak překazila filmu Masaryk proměnit všechny nominace ve vítězství.

První kategorií předávacího večera byl nejlepší dokumentární film. Akademie poslala Českého lva dokumentu Normální autistický film. Večer bylo uděleno také několik nestatutárních cen. Cenu filmových fanoušků si odnesl režisér Ellis za film Anthropoid. Ocenění za nejlepší filmový plakát putovalo za Lukášem Veverkou, tvůrcem plakátu filmu Já, Olga Hepnarová. Za studentský film si ocenění odnesla Anna Ljubynecká za počin Kyjev Moskva.

Z ocenění za nejlepší televizní film nebo minisérii se radovalo historické drama režiséra Viktora Polesného Zločin v Polné (Česká televize). V kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál uspěla Pustina (HBO) režisérů Ivana Zachariáše a Alice Nellis. V této kategorii Pustinu doprovázely seriály Kosmo (Česká televize) a Rapl (Česká televize).

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii převzali Eva Zaoralová a prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. Společně se o celkovou podobu festivalu starají už 23 let.

Celým slavnostním večerem provázela Adela Banášová. Na klavír v průběhu ceremoniálu doprovázeli Ondřej Gregor Brzobohatý a Ondřej Brousek.

Rate this post

Více z LaCultury...