Reportáž: Dvojkoncert Stinga a Kasabian. Metronome Festival Prague doklepal druhý ročník

Poslední červnový víkend zaplavila pražské Výstaviště vlna české a zahraniční muziky. Hlavními tahouny druhého ročníku Metronome Festivalu byly hvězdy světových rozměrů – skupina Kasabian a legendární Sting. Co se všechno na festivalu v centru hlavního města podařilo a co méně? 

Zdroj titulního obrázku: www.metronomefestival.cz 

Pro dvoudenní pražské hudební veselí si Metronome vybral pražské Výstaviště v Holešovicích. Areál se spoustou travnatých ploch a klasických bílých pavilonů se jeví jako výtečná volba. Celé prostranství pojme téměř 20 000 návštěvníků. Avšak kdo by čekal davy před hlavní (Metronome) stagí, nedočkal by se.

Den první

První festivalový den započaly svými vystoupeními kapely Modré Hory a Cash Savage And Last Drink. Interpretům byla vyhrazena dvě vedlejší pódia.

Slovenská formace Modré Hory, přinesla na ČT Park stage notnou dávku energie. Bohužel v brzkých odpoledních hodinách ještě nebylo dost dobře možné sdílet vyzařující energii s velkým počtem návštěvníků. Snad za to mohl i fakt, že zpočátku nebylo pro běžného návštěvníka vůbec snadné najít hlavní vstup na festival. Pokud byste byli přesvědčeni, že se bude okolí výstaviště hemžit všelijakými poutači na Metronome Festival, byli byste zklamáni. Před hlavním vstupem byste především našli stánek s peticí pro kandidaturu Michala Horáčka na prezidenta republiky, ve kterém se slečny podivují nad tím, že se o pár metrů dál skutečně koná hudební festival, na kterém vystupují světoví umělci.

Hlavní stage byla „pokřtěna“ vystoupením čerstvého držitele ceny Anděl Thoma Artwaye. Hudebně vytříbené představení vyšlé hvězdy nabídlo kromě hitů „I Have No Inspiration“ či „Blind Man“ i písně z debutového alba „Hedgehog“. Před největším pódiem bylo však stále spíše pusto.

oficiální videoklip, zdroj:www.youtube.com

Od stánků z občerstvením odlákala návštěvníky až svérázná show českých hudebních komiků Monkey Business. Jejich speciální setlist skrýval několik písní George Michaela, kterému kapela chtěla touto cestou vzdát hold.

Mezi koncerty dvou zahraničních umělců si mohli posluchači dopřát trochu jazzu v podání Ewy Farne a Davida Durůžky. Po zpěvaččiném povedeném komorním výkonu patřil večer zahraničí. Na hlavní stagi se předvedla Ester Rada se svým podmanivým hlasem a pod pódiem se postupně začal dav rozrůstat. Celodenní čekání na legendu ještě těsně před začátkem zpříjemnila britská nezávislá formace The Veils.

Přišel vrchol pátečního večera. Prostor před hlavním pódiem se příjemně zaplnil, ti, kteří si nevystáli první řady, se už dopředu nedostali. Přesně na čas přichází okamžik, kdy Sting vchází na pódium, bere kytaru a začíná zpívat. Koncert doprovází obrovské nadšení. Bez zbytečné pompy Sting hraje jednu píseň za druhou, jak svých sólových, tak skladeb skupiny The Police. Těsně před přídavkem zazněla nesmrtelná „Desert Rose“ a „Roxanne“. Jako zlatý hřeb Sting vstřelil do publika „Every Breath You Take“, kterou fanoušci sborově zpívali s veleúspěšným interpretem. Úplný závěr koncertu zazněl v rytmech skladby „Fragile“, kterou legendární umělec vystřihl sám, intimně, jen s akustickou kytarou.

videoklip – Compilations– zdroj:www.youtube.com

V nočních hodinách se festival proměnil v taneční párty, která probíhala ve dvou pavilonech, tedy Moon Stage a Club Stage. Nejzářivější hvězdou noci byli islandští GusGus, kteří se zasloužili o energií překypující mejdan na velmi vysoké úrovni. Ačkoliv se mohlo zdát, že většině lidí, kteří na koncert zavítali, bylo lhostejno, na co tančí, pod mixážním pultem se nechali unášet kvalitní muzikou skalní fanoušci.

Za zmínku stojí také našlapané vystoupení slovenské skupiny Billy Barman. Mladá formace ukázala, že i v jednu ráno dokážou předvést absolutně světovou show.

Den druhý

Sobotní den se nesl ve znamení anglických megahvězd – Kasabian. Ovšem sobota se vyznačovala i horkým počasím. Většina návštěvníků se tedy snažila najít stín a neustále držet drink. Naneštěstí se toto snažení projevilo na koncertě Davida Kollera, který si neodpustil poznámku: „Stín pod pódiem je krátký, ale tak akorát pro vás.“ Na jednoho z nejúspěšnějších hudebníků v Česku se přišla podívat jen hrstka lidí.

V průběhu horkého dne předvedly své umění české přední zpěvačky – Lenny a Klara & The Pop, která vystoupila společně s Davidem Pivcem.

Ze stínů návštěvníky pořádně vyhnalo snad až vystoupení vycházejících britských hvězd Young Fathers, kteří publikum příjemně rozhýbali. Zazněla například hitovka z T2: Trainspottingu „Get Up“. V předvečer se ke slovu dostali ještě například Blood Red Shoes, Alice Phoebe Lou nebo něžná zpěvačka Shells.

videoklip Okayplayer, zdroj:www.youtube.com

Vrchol sobotního dne nadešel. Kasabian se do českých končin očividně rádi vracejí. Metronome je už třetím festivalem, kde byla tato neřízená střela vypuštěna mezi české fanoušky. Důvod jejich opakovaných návratů je naprosto zřejmý. Kdo někdy zavítal na koncert Kasbian, jistě může potvrdit, že se jedná o nezapomenutelný zážitek, který v člověku dlouho zůstane. Stejně tomu bylo v Praze. Unikátní atmosféra, která byla nastartována už před začátkem fanoušky v kotli, poslala anglickým hudebním stálicím jasný vzkaz, který by se dal přeložit jako: „Všichni jsme sem přišli jen kvůli vám!“ Čekání na své idoly si fanoušci zkrátili zpíváním songů nejen od Kasabian, ale i Oasis či The Doors. S počátečními tóny se rozhořelo skutečné peklo, a to v maximálně pozitivním slova smyslu.

Devadesáti minutové nadšení vyvrcholilo songem „L. S. F“. Kasabian samozřejmě také přidávali, zvolili píseň „Comeback Kid“ z jejich zbrusu nového alba „For Crying Out Loud“, osvědčenou klasiku „Vlad The Impaler“ a celý set a zakončili snad nejslavnějším hitem „Fire“, který dokázal celý dav společně provázat v jednu absolutně šťastnou skupinu. Dalším hřejivým momentem bylo i neskrývané nadšení samotné kapely. Vše tedy nasvědčuje tomu, že Kasabian na českém území nehráli naposledy.

videoklip KasabianVEVO, zdroj- www.youtube.com

Celkové dojmy

Metronome Festival Prague patří k velmi mladým festivalům. Dá se tedy očekávat výskyt nějakých organizačních problémů. Největší nedostatky se týkaly patrně nejasných informací směrem k návštěvníkům. Kromě zmatečného značení vstupu se návštěvníci museli potýkat i s přísnou prohlídkou, která je z bezpečnostního hlediska naprosto v pořádku. Ovšem největší problémy se dotýkalaly vnášení různého občerstvením do areálu. Ačkoliv v praktických pokynech nebyl zmíněn fakt, že se do areálu nesmí vnášet jídlo a pití, realita byla jiná. Nedorozumění ohledně objemu a obsahu plastových lahví zapříčinila delší čekání u vstupní brány a s tím souvisejícím (pochopitelným) rozhořčením spousty lidí.

Kromě kritiky je na místě zmínit i slova chvály. Areál byl přehledný, fanouškovi víceméně nic nechybělo, včetně míst na sezení, dostatku občerstvení či porcelánových toalet.

Největší obdiv si však organizátoři zaslouží za účast skutečných světových hvězd. Pravdou však zůstává, že ve vzduchu na Výstavišti se dalo cítit, že vystoupení Stinga a Kasabian jsou absolutně stěžejní. Ačkoliv ostatní interpreti taktéž patří k hudební špičce, jejich sety tolik natáhly. I možná z tohoto důvodu chyběla jakási festivalová atmosféra, nicméně to nemusí být automaticky špatně. Doufejme tedy, že festival v srdci Prahy udrží vysoko nastavenou laťku a v příštím roce si v programu přečteme stejně zvučná jména jako v předchozích dvou ročnících.

 

 

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Metronome Festival Prague: Co nabídne letos?16. května, 2017 Metronome Festival Prague: Co nabídne letos? Metronome Festival Prague patří k nejmladším hudebním festivalům u nás. Premiéru si odbyl teprve v minulém roce a start to byl vskutku podařený. Letos na nás opět čekají hvězdy světového […]
 • Open Air Festival – poprvé a ne naposledy26. srpna, 2010 Open Air Festival – poprvé a ne naposledy Dvanáctého srpna na letišti v Panenském Týnci odstartoval první ročník festivalu nazvaného jednoduše Open Air. Partnerem akce se stal mobilní operátor Telefónica O2, který využíval […]
 • Pohádkový rokec a dech beroucí akrobaté6. září, 2016 Pohádkový rokec a dech beroucí akrobaté Jestliže jste jako malí toužili prožít pravé cirkusové nadšení anebo byste ho rádi dopřáli svým dětem, vyrazte do královéhradeckého kraje. Od středečního odpoledne (7.9.2016) až do […]
 • Jedeme „na Kuňku“!22. července, 2015 Jedeme „na Kuňku“! Minulý víkend to hvězdy hudebního festivalu Hrady CZ rozbalily na Rožmberku nad Vltavou, na tenhle pátek a sobota (24. a 25. Července) se přesunou hluboko do lesů za perníkovou chaloupkou […]
 • Představení Colours of Ostrava 2015 – část 12. června, 2015 Představení Colours of Ostrava 2015 – část 1 Necelé dva měsíce zbývají do začátku jednoho z nejnavštěvovanějších a nejrespektovanějších festivalů u nás. Na jaká lákadla se letos mohou fanoušci těšit? Ta největší a nejzajímavější […]
 • Hudební festival Hrady CZ se po Veveří představí na Hradci nad Moravicí12. srpna, 2014 Hudební festival Hrady CZ se po Veveří představí na Hradci nad Moravicí Hudební festival Hrady CZ pokračuje v pátek a sobotu 15. a 16. srpna svou letní tour na Moravě další zastávkou na Hradci na Moravicí u Opavy. Festival v rámci svého desetiletého výročí […]
 • Hudební festival Hrady CZ pokračuje po Rožmberku nad Vltavou své turné na Moravě, první zastávkou je Veveří7. srpna, 2014 Hudební festival Hrady CZ pokračuje po Rožmberku nad Vltavou své turné na Moravě, první zastávkou je Veveří Hudební festival Hrady CZ pokračuje po zastávkách na českých památkách svou letní tour na Moravě. První zastávkou šňůry Moravské hrady.CZ je v pátek a sobotu 8. a 9. srpna Veveří u Brna. […]
 • Hudební festival Vizovické Trnkobraní oznamuje kompletní program 4. srpna, 2014 Hudební festival Vizovické Trnkobraní oznamuje kompletní program Hudební festival Vizovické Trnkobraní, který se uskuteční předposlední prázdninový víkend od 22. do 23. srpna v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích nedaleko Zlína, oznamuje […]
 • STING: Back to Ostrava19. října, 2012 STING: Back to Ostrava Legendární britský zpěvák Sting zavítá do Ostravy, kde naposled zazpíval před 15 lety. Sting se představí v doprovodu pětičlenné rockové kapely v rámci turné Back to Bass. Na pořadu dne je […]
 • Kasabian a Lou Reed, další taháky Bažant Pohody16. února, 2012 Kasabian a Lou Reed, další taháky Bažant Pohody Dalšími potvrzenými jmény festivalu Bažant Pohody jsou britští Kasabian a legendární americký muzikant Lou Reed.
 • NME Awards už 23. února!6. února, 2011 NME Awards už 23. února! Prestižní udílení cen britského hudebního časopisu NME pod názvem NME Awards se blíží rychlým krokem. Už 23. února bude svět znát nové výherce ve všech kategoriích této ankety.
 • Ke svým fanouškům cítím zodpovědnost, říká zpěvačka Vladivojna La Chia.25. ledna, 2011 Ke svým fanouškům cítím zodpovědnost, říká zpěvačka Vladivojna La Chia. Červená imperátorka plná vášně a hany – tak nás zpěvačka, skladatelka a výtvarnice Vladivojna La Chia vítá každý poslední pátek v měsíci ve své Čajovně na ČR3 Vltava. Vystudovala grafiku a […]