Christopher – Iluze bezpečí – ukázka z tvorby Elaine a Vincenta Lóre

Známá vůně tmavýho moku mě budí ostrou ránou do nosu. Oblečení mám nasáklý chlastem a hlavou mi projíždí snad tisíc střepů sem a tam, jako by hledaly správnou cestu. Kdybych si ze včerejška nic nepamatoval, byla by to známka povedenýho večírku.

Říká se, že když se člověk vyspí, vidí věci hned jasnějc. Jasně je sice vidím, ale rozhodně ne srozumitelnějc. Pořád nerozumím tomu, co se včera dělo. Pořád mi hlavou běží snad milion otázek, na který si nedokážu odpovědět. Nic jinýho, než nějakej sajrajt v pití v kasínu, mi nedá lepší odpověď. A pro dnešek se s ní prostě spokojím.

Příště, až budu muset zase vydělávat, nedám si nic k pití. To můj problém úplně vyřeší. Po úklidu všeho, co by snad jen trochu připomínalo včerejší večer, se rozhodnu pro den strávenej relaxem v garáži.

Slunce už zase pálí všechno, čeho se dotkne a ruch z venku připomíná právě probíhající léto. Smích a dětskej křik od sousedů je snad to jediný, co mi kazí idylku dnešního dne.

Nedávno sem si udělal radost a za těžce vyhraný prachy sem si koupil stroj, o kterým se mi zdávalo už v dětství. Indian Chief z roku 1942. Motorka, po který touží snad každej nadšenec do dvoukolovejch krásek.

Původní majitel umřel a jeho manželka neměla pochopení pro jeho vášeň, a tak se zbavila nejspíš jeho největší lásky. Její stav rozhodně odpovídal tomu, jak moc jí musel zbožňovat. Vzhledem k tomu, že ta motorka byla to první, co po jeho smrti prodala, musela jí vážně nenávidět. Její výraz, když sem si jí odvážel, mluvil za vše. Pocit zadostiučinění doslova křičel do všech stran.

A teď je tady. Rozebral sem jí snad do posledního šroubku a i když to nějak moc nepotřebovala, začal sem jí kus po kusu čistit. Doslova se mazlit s každičkým kouskem a součástkou. Den mi tak utekl doslova pod rukama.

Až teď sem si všiml, že světlo, který proudí do garáže, už není sluneční, ale pochází od pouliční lampy přímo před domem. Mně je to ale úplně jedno. Ještě dodělám tenhle poslední díl a pak se hodlám svalit na postel a padnout do kómatu.

Ve chvíli, kdy se skláním k motorce, abych přidělal vyčištěnej díl, zaslechnu za sebou podivnej zvuk. Otočím se směrem ven z garáže, kde do teď stála moje motorka tak, jak sem jí tam včera nechal zaparkovanou. Teď už tam ale není a já vidím jen kousek její zadní části, jak mizí ve tmě dnešní noci. Sotva se za ní uzavřela neprostupná čerň, zmizel i zvuk tření pneumatik o asfalt.

Ticho, který mě teď obklopuje, je až nebezpečně divný. Jako by všechno kolem bylo mrtvý. Udělám krok směrem ven a nechápu, co se děje. Všude je úplná tma. Noční výhled na domy kolem zmizel. Lampy nesvítí, ani nejsou vidět. Světlo z majáku na pobřeží ustalo. Hvězdy nenávratně opustily noční oblohu. A teď zhaslo i světlo v garáži, jen lampa na stole vydávala poslední záblesk bezpečí.

Zkouším rozsvítit světlo, ale vypínač nereaguje. Dveře do domu nejdou otevřít. Začínám mít pocit nejistoty. Co se to, sakra, zase děje?!

Chabá iluze bezpečí u lampy mi dodává odvahu.  Ven se mi teda rozhodně nechce. To, co vedlo mojí motorku vstříc tmě, tam pořád je, protože sem neslyšel nic, co by napovídalo tomu, že spadla na zem.

Beru do ruky první věc, kterou mám po ruce. Hasák. V duchu se směju sám sobě. V čem mi hasák asi teď pomůže?! V tom, že s ním budu hystericky máchat do tmy?! No tak! Musím se vzpamatovat! Přece se nepodělám ze tmy! V nejistotě je ale každá zbraň dobrá. Vezmu do ruky šroubovák a házím ho směrem, kde zmizela motorka. Nic! Žádnej zvuk dopadajícího předmětu se nekoná. No dobře, začínám bejt asi lehce nervózní.

Ze tmy se vynoří přední kolo motorky a vzápětí za ním i světlo. Pomalu se blíží směrem ke mně. Spolu s ní ale i opona tmy, která dál pohlcuje zbytek stroje.
Dveře do domu se zprudka otevřou a spolu s nima se rozsvítí světla v celým baráku.
„Pohltí tě to!“ promluví ženskej hlas, kterej už důvěrně znám.
Lampa na stole zhasla.

Webstránka autorů: evlore.wordpress.com

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Elaine a Vincent Lóre na Čaji o páté13. října, 2017 Elaine a Vincent Lóre na Čaji o páté Elaine a Vincent Lóre jsou především autory vlastních světů. Práce na vlastních nápadech a myšlenkách je pro ně nejen koníčkem, ale i životní náplní, o které mluvili na Čaji o páté. Jak […]
 • Co nám odkázal Charlemagne?10. září, 2015 Co nám odkázal Charlemagne? Raný středověk je obdobím nadvlády muže, který toužil dobýt svět a stal se prvním středověkým císařem. Karel I. Veliký se do dějin zapsal jako válečník a dobyvatel, ale také jako významný […]
 • Recenze knihy Levá strana světa31. ledna, 2022 Recenze knihy Levá strana světa První knihou, kterou jsem od autorky četla, byla „Poslední věta“. Ta mě tedy doslova srazila na kolena. Bože, něco tak smutného popsat tak čtivou a dojemnou formou, to se podaří jen málo […]
 • Kate Nash a Death Proof20. listopadu, 2012 Kate Nash a Death Proof Vydání očekávaného Ep Kate Nash s názvem „Death Proof“ se dostalo do svého finiše.
 • Ave, Caesar!2. března, 2016 Ave, Caesar! Někteří lidé mají úžasnou schopnost vyřešit i ten největší problém. Prototypem takového člověka je Eddie Mannix, jehož polem působnosti jsou hollywoodská filmová studia. Den „žehliče […]
 • The Killers vydávají neobvyklý živák z Londýna – Live From The Royal Albert Hall4. ledna, 2010 The Killers vydávají neobvyklý živák z Londýna – Live From The Royal Albert Hall Lasvegaští The Killers si dávali s natočením koncertního DVD relativně načas. Vzhledem k tomu, že od vydání debutového alba uplynulo již pět let a na kontě mají několik milionů prodaných […]
 • KOSHEEN se vrací na místo činu!1. listopadu, 2012 KOSHEEN se vrací na místo činu! Hudební smršť pod vedením energické Sian Evans a skladby z nové desky „INDEPENDENCE“ roztančí holešovický klub SaSaZu.
 • Fantaskní jízda se Ciarou11. července, 2009 Fantaskní jízda se Ciarou Držitelka ceny Grammy. První dáma crunku. Téměř deset milionů prodaných alb po celém světě. Ciara. Slyšíte toto jméno poprvé? Není se co divit, u nás se o téhle multitalentované krásce […]
 • Vyhraj lístky na Velkou čínskou zeď!13. ledna, 2017 Vyhraj lístky na Velkou čínskou zeď! Ale ne, přestaňte tahat zpod postele kufry a neobjednávejte se na očkování! Velkou čínskou zeď si prohlédneme v pohodlí a pěkně zblízka díky filmu Velká čínská zeď. Ze žánrových […]
 • Pod vodou se ukáže pravda3. července, 2015 Pod vodou se ukáže pravda Ne nadarmo se říká, že obal knihy prodává a v případě Pod vodou německé autorky Juli Zeh to platí dvojnásob. Tento nejnovější kousek z nakladatelství Host zkrátka v knihkupectví jen tak […]
 • System of a Down zbourali pražskou O2 Arénu27. června, 2017 System of a Down zbourali pražskou O2 Arénu Pro některé jen obyčejné pondělí, pro někoho už necelý rok zakroužkované datum v kalendáři. Čekání na den „D“ se zdálo jako nekonečné, ale přece jen se fanoušci Systémů dočkali. […]
 • Youth4Youth: Festival, kde se ukázaly neviditelné děti7. října, 2009 Youth4Youth: Festival, kde se ukázaly neviditelné děti V sobotu 3.října se v GARAGE klubu Ostrava konal celodenní festival plný hudby, tance a umění. Ne, že by se o něm člověk dozvěděl jen pouhou náhodou, o akci se jednalo velkou, avšak pokud […]

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis