Mahenův památník v Brně slaví 25 let

Letošní prosinec je pro brněnskou Knihovnu Jiřího Mahena měsícem oslav pětadvacetileté existence Mahenova památníku – specializovaného pracoviště městské knihovny, vybudovaného v roce 1992 jakožto trvalá připomínka spisovatele nerozlučně spjatého s moravskou metropolí.  

Památník Jiřího Mahena, který již čtvrt století slouží veřejnosti jako kulturní centrum, stojí v  Mahenově ulici v Masarykově čtvrti. Prvorepubliková vila, kde známý autor pobýval až do své smrti, patří mezi oblíbená brněnská místa k setkávání u dobré literatury, zejména regionálního charakteru, ale i k pořádání různorodých kulturních a vzdělávacích akcí.

„Pro Mahenův památník a jeho start do druhého čtvrtstoletí činnosti chystáme výrazné změny. Dojde ke změně personálního obsazení i k celkové obměně výstavní expozice, mobiliáře a úpravě přilehlé zahrady, což umožní nové formy práce s našimi klienty,“ představuje vize do budoucnosti ředitelka knihovny Libuše Nivnická.

Díky knihovnímu fondu i muzejní expozici o Jiřím Mahenovi přiláká památník ročně velký počet nejen čtenářů, ale i návštěvníků z řad veřejnosti. Hlavní myšlenkou Mahenova památníku je zdůraznění důležitosti regionu, konkrétně pak přímo Brna. Jeho snahou je rozšiřování regionální literatury a podpora regionálních autorů, a to jak zavedených, tak začínajících.

V příštím roce plánují zaměstnanci Mahenova památníku zorganizovat aktivity spojené se stoletou historií naší země a start nového projektu s názvem Sto let Brna očima Jiřího Mahena.

„Jeho hlavní náplní je zprostředkovat návštěvníkům ucelený obraz tehdejšího života a společnosti. Dotkneme se literatury, architektury, umění, historie, hudby, módy i společenského života, a to vše v autentických kulisách prvorepublikové vily, kterou je právě Mahenův památník,“ dodává tvůrkyně projektu Iveta Cehelská.

Zdroj: Knihovna Jiřího Mahena

Jiří Mahen (1882–1939), vlastním jménem Antonín Vančura, byl básník, prozaik, novinář a první městský knihovník a zakladatel brněnské městské knihovny. Studoval na filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.
Do Brna přišel v roce 1910 už jako uznávaný básník, dramatik a jeho práce zde byla od počátku spojena s divadlem. V letech 1918–1922 byl dramaturgem činohry brněnského Národního divadla, po roce 1922 se věnoval převážně práci knihovnické. Mahenovo obsáhlé dílo zahrnuje vedle dramatické tvorby, poezie a prózy i cenné odborné publikace z divadelnictví a knihovnictví.

 

Korektura: K.Ch.

 

 

Více z LaCultury...

 • Holzmaisterova cesta kolem světa 31. července, 2013 Holzmaisterova cesta kolem světa Moravskotřebovské muzeum nabízí od května loňského roku svým návštěvníkům možnost proplout malou cestu kolem světa, kterou podnikl mecenáš muzea L. V. Holzmaister. Ostatně právě v jeho […]
 • Žhavá červnová noc aneb Pohled pod pokličku19. května, 2009 Žhavá červnová noc aneb Pohled pod pokličku Dvacátého června dorazí již potřetí do Prahy svátek všech příznivců malířského umění i široké veřejnosti - Muzejní noc, která zdarma či za symbolický poplatek všem zpřístupní pražské […]
 • Praha na vlnách Radiohead13. srpna, 2009 Praha na vlnách Radiohead Charismatická kapela v čele s Thomem Yorkem zavítá během svého letního turné i do České republiky, neváhejte a nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost.
 • DEEP FOREST legenda na poli world music27. prosince, 2012 DEEP FOREST legenda na poli world music Jako pilotní akci nového projektu Top of the world uvádí Palác Akropolis koncert legendárních DEEP FOREST, kteří tak poprvé vystoupí v České republice a představí při tom své nové […]
 • Kterému záporákovi či které záporačce byste neodmítli pozvání na rande?26. června, 2016 Kterému záporákovi či které záporačce byste neodmítli pozvání na rande? Že už sepisujete pořadník? Šestice redaktorů, která se s touhle anketní otázkou popasovala v červencovém čísle Pevnosti, je na tom podobně. Ostatně fenomén padouchů jako imponujících […]
 • Jan Hachran na Čaji o páté1. září, 2017 Jan Hachran na Čaji o páté Dnešní Čaj o páte bude trochu netradiční. Pozvání totiž nepřijal spisovatel, ale malíř a výtvarník Jan Hachran, který přednedávnem ilustroval sbírku poezie svého kamaráta. O jeho […]
 • Tajemství Naslouchače17. července, 2016 Tajemství Naslouchače Naslouchač - letošní novinka na poli české fantasy, o které už jste prostě museli slyšet. Román zvoucí do temné budoucnosti, kde technologie se skřípěním zubů musela ustoupit lidským […]
 • Rammstein mají další provokativně vtipné video29. dubna, 2010 Rammstein mají další provokativně vtipné video Německá kapela Rammstein servíruje v pořadí třetí klip ze své loňské desky Liebe Ist Für Alle Da.
 • Black Eyed Peas se chystají do Prahy!21. ledna, 2010 Black Eyed Peas se chystají do Prahy! Black Eyed Peas a jejich The E.N.D.
 • Zázračná planeta II18. září, 2017 Zázračná planeta II David Attenborough. Jméno, které okamžitě evokuje přírodopisný dokument. A právě tento muž nás opravdu bude i tentokráte provázet nejrůznějšími kouty světa a poukazovat na krásy přírody v […]
 • Dropkick Murphys zavítají do Prahy!5. prosince, 2017 Dropkick Murphys zavítají do Prahy! Když američtí celtic punkeři Dropkick Murphys oznámili data nadcházejícího evropského turné, nejedno fanouškovské srdce zaplesalo. Úsměv nám však trochu povadl, když jsme zjistili, že […]
 • Ciara podruhé, tentokrát Nemá slov30. září, 2010 Ciara podruhé, tentokrát Nemá slov Američanka Ciara představuje druhý singl z připravované kolekce Basic Instinct.