Neviditelnost jako lék na akné?

Určitě jste někdy zažili okamžik, kdy jste si přáli být neviditelní. Hrdince nového young adult románu od britského spisovatele Rosse Wellforda se to opravdu podaří. Pomůže jí to ale vyřešit její problémy nebo se všechno jen zhorší?

Dvanáctiletá Ethel žije se svou konzervativní babičkou a labradorkou Lady v malém městečku. Její hlavní starostí je, jak už tomu u dospívajících dívek bývá, hlavně její pleť sužovaná nepřítelem všech dospívajících – akné. Cítí se kvůli svému vzhledu vyloučená z třídního kolektivu a má potíže najít si kamarády.

A tak se ho snaží všemožně zbavit. Například tajným popíjením čínské směsi objednané přes internet, která ale sama o sobě příliš nezabírá. Když se jí proto naskytne příležitost, propašuje do garáže vyřazené solárium a jen co babi zmizí na setkání farnosti, jde ho vyzkoušet. Jaké je ale její překvapení, když díky UV paprskům zmizí nejen akné, ale i ona sama. Ze solária totiž vyleze neviditelná…

Ethel tak zažije několik dobrodružných i vtipných situací, získá opravdového kamaráda a navíc se na scéně objeví její otec a Ethel se tak dozvídá překvapivé věci o svých kořenech. Na knize oceňuji především přirozené chování hlavní hrdinky. Je zde také poučná funkce, neboť Ethel za každý svůj emocionální výbuch zaplatí a umí jej litovat a poučit se z něj. Inu konzervativní výchova zřejmě nese své ovoce.

Román je psán ich formou, vypravěčem příběhu je tedy hlavní hrdinka a najdete zde formu hovorové češtiny. Styl vyprávění bych přirovnala např. k dílu Mediátor od M. Cabot. Novela je prokládána „novinovými výstřižky“, které vyprávění mají zpestřit a zároveň čtenáře zasvětit do okolností bez sáhodlouhého vyprávění. Ostatně kniha má 350 stran textu, ilustrace v ní ale nehledejte. Knihu lze doporučit především všem, kteří mají s hlavní hrdinkou něco společného – ať už jde o akné, potíže s hledáním přátel či sebe sama nebo koneckonců o onen zakletý věk dospívání (tedy čtenáře v rozmezí 11-15 let).

Ross Welford je ve své domovině známý jako novinář, televizní producent a následně autor knih pro děti. Jeho prvotina  Time Travelling With A Hamster byla nominována na několik ocenění. Dále vydal také knihu o lidech, kteří chtějí žít věčně (The 1000 old boy) a v roce 2017 pak právě novelu Co (ne)dělat, když jste neviditelní.

 

Korektura: K.Ch.

 

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.