Helga Weissová – Deník: 1938-1945

Helga Weissová žila v Praze. Byla ještě dítě, a proto nechápala věci, o kterých se bavili dospělí. Nejdřív samé Rakousko, pak pořád jenom mobilizace… Psal se rok 1938 a za dvěřmi byla druhá světová válka.

Weissovi byli Židé. Nejdřív se báli budoucnosti, ale pak došli k závěru, že v Praze jim žádné nebezpečí nehrozí. Mýlili se. Rodina žila nejdříve v terezínském ghettu, pak následoval transport do Osvětimi, pracovního táboru Freiberg a nakonec do koncentračního tábora Mauthausen. Všechny tyto zážitky a události zaznamenává Helga ve svém deníku, který končí jejím návratem do Prahy v roce 1945.

Helga Weissová je jednou z mála terezínských dětí, které přežily holokaust. Ve své umělecké tvorbě se věnuje převážně válečné tematice. Obrázky, které namalovala a nakreslila při pobytu v Terezíně a které ilustrují její deník, byly v roce 1998 publikovány v knize Maluj, co vidíš a v roce 2010 v novele I viděl Bůh, že je to špatné, kterou napsal její tatínek při pobytu v Terezíně. Své malby a kresby vystavovala na četných výstavách po celém světě.

Na rozdíl od většiny knih o válce začíná Deník popisem událostí, které se odehrávaly těsně před začátkem samotné války – obsazení Rakouska nebo mobilizace. Jelikož byla v tom čase Helga ještě dítě, nevěděla, co to všechno znamená. Všímala si, že jsou dospělí znepokojeni, ale nerozuměla tomu proč. V knize mimo jiné popisuje, jak ji samotnou omezovala protižidovská opatření, ale jak se navzdory všemu nevzdávala naděje v lepší budoucnost.

Nadějí je protkána celá kniha. Ať se děje co chce, Helga a její rodina ji neztrácejí a pořád doufají. Na všem zlém, co je potká, dokážou najít něco dobrého. Po odchodu z Terezína se zápisky dítěte mění v zápisky ženy těžce zkoušené životem, a i když naděje zůstala, z řádků je patrná prožitá hrůza a ke konci už i strach z toho, že se nedožijí míru. A pak radost, že válka je konečně u konce! Příběh doplňují kresby Helgy ilustrující děsivou skutečnost koncentračních táborů, slovník vězenského slangu a německých výrazů a rodinné fotografie Weissových.

Zdroj obrázku: jota.cz

 

Korektura: K.Ch.

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis