Ticho jako nový luxus

Radost z ticha. Zažili jste někdy takový pocit? Považujete ticho v internetové době za luxusní komoditu? Nejste v tom sami — norský právník, nakladatel a nyní i spisovatel Erling Kagge sepsal 33 kapitol, které pojmenoval jednoduše: Silence. V nakladatelství Melvil vyšla kniha v českém překladu jako Radost z ticha.

Kromě výše uvedených profesí bývá Erling Kagge považován také za cestovatele a filozofa. Zároveň je to první člověk, který bez pomoci stanul na severní a jižním pólu, a dosáhl i vrcholu Mount Everestu. V absolutním tichu strávil během svých výprav dlouhé týdny. Je tedy evidentní, proč se o něm rozhodl napsat knihu.

Žánrově jde o docela nevšední kousek, alespoň co se týče nakladatelství Melvil. Jedná se o důkladnou analýzu ticha nabízející až filozofické odpovědi na otázky jako: co je ticho nebo jak dosáhnout vnitřního klidu.

V knize Erling Kagge o svých expedicích krátce vypráví, ale ne o jejich technické stránce, ale o tom, jak se mu daří po návratu z nejodlehlejších míst planety přenášet část tamního ticha do všedního života.

To, jak hluk narušuje kvalitu našich životů, demonstruje na studii provedené na ptácích a jejich zkracující se délce žití právě z tohoto důvodu. Takový je zřejmě i dopad hluku způsobeného například mobilními telefony, stejně jako dopady škodlivé dopaminové závislosti na neustálém přílivu notifikací došlých zpráv nebo e-mailů.

Kniha je doplněna úchvatnými uměleckými fotografiemi z produkce autora i dalších fotografů. Nezvykle malý a útlý formát skýtá naději, že u této knížky nestrávíte v tichu týdny tak, jako její autor při cestě na jižní pól.

V době, kdy se život zrychlil natolik, že téměř nikdo nemá čas na čtení, může být příslib rychlého zhltnutí obsahu lákavý. Paradoxně ale můžete z této krátké knížky za jeden nebo dva zimní večery načerpat inspiraci k tomu, abyste ve svých životech občas zvolnili a udělali si čas na ticho. Už při jejím čtení se na vás přenese trocha autorova nakažlivého klidu.

 

Korektura: K.Ch.

zdroj úv. obrázku: www.melvil.cz

 

Více z LaCultury...

Studovaný žurnalista, povoláním marketér, ve volném čase muzikant a čtenář. Nejraději čtu a recenzuji knihy o vědě, osobním rozvoji a biografie.