Balada pro banditu v podání

Na počátku všeho byla tma a mé očekávání od „audioknihy“ Balada pro banditu, že se bude toto CD chovat jako kniha. Bude mít děj, příběhovou linii a dozvím se děj stejně jako z knihy Ivana Olbrachta – Nikola Šuhaj loupežník?

Chyba lávky. Po prvním poslechu jsem zpomalil tep a podíval se na CD znovu. Ó, jak mylné bylo moje očekávání, jak pomýlen jsem byl. Tato verze Nikola Šuhaje se inspirovala v Baladě pro banditu a zhudebnila již tak výborné písničky Miloše Štědroně s texty Milana Uhdeho do orchestriální verze Jihočeskou filharmonií s dirigujícím Vojtěchem Spurným.

Nutno říci, že hudebně i zpěvem je toto provedení více než skvělé, ale středoškolský student přečtení povinné četby takto neoblafne. Pokud tedy víme, co máme před sebou, pojďme se na tuto audioknihu podívat těma správnýma očima.

Písničky Miloše Štědroně, které již zazněly ve filmu Balada pro banditu hrané Divadlem na provázku v hlavních rolích s Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou, se objevují i zde. „Ani tak nehoří, svíčka farářovi“, „Zabili, zabili, chlapa z Koločavy“ nebo „Bylo víno v sudě, teď tam voda bude“. To jsou jen některé úryvky. Všechny tyto úryvky dohromady dávají příběh o lásce, nespravedlnosti, touze, vzít si svou milovanou, navzdory nepřízni osudu a v neposlední řadě i o hrdosti.

Jihočeská filharmonie, zdroj: www.jcfilharmonie.cz

Jistou zvláštností je spolupráce Jihočeské filharmonie s autorem skladeb z filmové verze Balady pro banditu Milošem Štědroněm. Tento výtečný skladatel se proslavil sice Baladou pro banditu, ale při dohledávání materiálů jsem nevěřil vlastním očím jak obrovskou škálu hudebních děl vytvořil, v kolika odvětvích a kolik ocenění za své celoživotní dílo získal. Jen pro zajímavost má od roku 1994 udělený profesorský titul na Masarykově univerzitě.

Autor textu Milan Uhde rozhodně nezůstává ve stínu a v povědomí lidí je možná ještě pevněji zakořeněn. Je nejen autor textu k Baladě pro banditu, ale i politik, dramatik a básník.

Souhrnem zde máme soubor písní na téma Balada pro banditu nádherně zpracovaných Jihočeskou filharmonií. CD je určeno jako určitá pohodová kulturní záležitost na klidný večer se sklenicí vína nebo jako vzpomínka na oblíbený film.

Jihočeská filharmonie
Dirigent: Vojtěch Spurný
Eva Vrbková – zpěv
Gabriela Vermelho – zpěv, kvinton
Igor Orozovič – zpěv
Dalibor Buš – zpěv
 
Délka 54 min. 42 sek.
Dostupné formáty CD 
Ke stažení – MP3 
Ke stažení – FLAC 

Rok vydání 2018
Rok nahrávky 2016
Vydavatel Český rozhlas
Distributor Radioservis
 
logo radioservisu, zdroj:www.radioservis.cz
 
 

 

Více z LaCultury...