Co přináší spontánní tanec?

Dnes jsem si opět vybrala respondentku mezi svými přáteli, a to proto, že moje dlouholetá kamarádka Sabina se už nějakou dobu věnuje novému koníčku a k nemalému překvapení jejího okolí se jedná o poměrně netradiční umělecké sebevyjádření – spontánní tanec.

Mohla bys nám spontánní tanec blíže představit?

Spontánní, vědomý, volný, nebo chcete-li až extatický tanec, je spojením pohybu, relaxace a duševní očisty. Kdy se nenásilnou formou, samovolně pomocí pohybu, vyjadřujeme v určitém rytmu vybrané hudby. Tento tanec nám umožní dostat napovrch hluboko skryté emoce, dá se říct, že je formou tělesné meditace. V rámci spontánního tance je dovoleno vše, kdo chce, může protančit a proskákat 90 minut v kuse. Naopak, kdo má potřebu, může se v klidu ploužit, ležet, doslova válet a protahovat po zemi, smát se, nebo i brečet. Nic není zakázáno, naopak je vítáno si své emoce neskrytě prožít naplno.

Tohle není běžný koníček jako plavání, aerobic nebo poslední dobou třeba pool dance. Jak reagují lidé, kterým o tanci řekneš?

Spontánní tanec skutečně není běžný druh zábavy, a co se týče okresu Vsetín, troufám si tvrdit, že jsme jediná organizovaná skupina, která se za tímto účelem pravidelně každý týden schází. Nejvíce mě na tomto druhu setkávání baví, že je vše dovoleno, nejsou stanoveny žádné limity pro účastníky tance, nikoho neposuzujeme podle vzhledu, věku ani pohlaví. A to jakým způsobem kdo tančí, nijak nehodnotíme. Myslím, že neexistují téměř žádná omezení pro to, kdo se může tance zúčastnit, umím si to krásně představit třeba i v domovech pro seniory nebo jako cílenou terapii pro lidi, které něco trápí. Spontánní vědomý tanec je krásný v tom, že nemá žádná pravidla a odehrává se úplně jinak, než jakékoliv běžně vedené hodiny tance. Proto nově příchozí tanečníky může překvapit, že je z počátku nikdo neřídí, neříká jim, co mají dělat. V letních měsících také pozoruji, že tanečníkům vyhovuje spíše přítmí, což kolem osmé hodiny večerní nelze příliš zajistit.

Co se Valašska týče, tak spontánní tanec je zde spíše neprobádanou aktivitou a lidé co mě znají, vůbec nechápou, čemu se věnuju a cítím, že se na mě dívají jako na nějakou divoženku co si tančí s šátkem kolem svíček. Když někomu popisuju, co se při spontánním tanci odehrává, první reakcí lidí většinou je – „tak to můžeš tančit doma sama a nemusíš nikde jezdit, ne?“ Těžko pak vysvětluji, že jde především o tu atmosféru, lidi, energii, kterou z ostatních lidí cítím a celkový prožitek z daného večera. Dokonce ani moji nejbližší mě v prvních měsících v této aktivitě příliš nepodporovali a neměli pro to pochopení. Teď, když jsem se ocitla na druhé straně, tedy v čele skupiny jako jeden z lídrů a věnuju tomu mnohonásobně více času než dříve, tak to již nechápou vůbec. Protože vše dělám zadarmo ve svém volném čase, navíc s láskou a ráda. Na druhou stranu však pozoruji, že jsem konečně šťastná a tak mě podporují alespoň tím, že v době tance hlídají mého malého syna.

plakát, zdroj: Archiv S.P.

Komu bys tančení doporučila?

Večery se spontánním tancem se odehrávají v přátelské atmosféře, nikdo neřeší, kolik nás přijde. Nikdy dopředu nevíme, v jaké sestavě nakonec budeme.  Sejdeme se kolem osmé večerní v jednom malém zrcadlovém sále v centru Vsetína, rozprostřeme po obvodu místnosti přibližně dvacet čajových svíček, sál vyzdobíme šátky, nachystáme si aparaturu na hudbu. Před samotným začátkem ještě místnost očistíme za pomocí vykuřování, k němuž nyní využíváme dřevo ze stromů Bursera z Peru, jinak zvané Palo Santo (svaté dřevo). V průběhu tance očistu vykuřováním několikrát opakujeme dle potřeby a občas zařadíme i rozprašování různých vonných esencí.

Nyní začíná samotná část – tanec. Hudba, kterou pouštíme, je pečlivě vybírána a většinou se snažíme sety nějak tematicky vyladit. Jedny z posledních setů nesly například název: „Rytmus v nás“, „Procítění“, „Indiánské melodie“, „Vnímej sebe sama“, „Emotional mix“, „Free dance“ anebo třeba „Být nespoutáni“. Nesoustředíme se na jeden druh hudby, můžete u nás slyšet jak orientální, indickou, africkou, tak i čistě instrumentální hudbu, stejně tak jako ráda občas zařadím i moderní popmusic. Samotná taneční část má přibližně 90-110 minut a skladby rytmické střídají melodie klidné a relaxační. V samotném závěru je již preferována hudba čistě odpočinková, meditační, harmonizační; tanečníci dle potřeb ulehají na podložky na zem a relaxují. Když tanec vedu já, před poslední skladbou sfouknu svíčky, aby tanečníci věděli, že již budeme končit. Když hudba skončí, dáme si doprostřed poslední hořící svíčku, sedneme si do kruhu a každý řekne své jméno a pocit z daného večera jedním slovem. Poté si zazpíváme 3krát „ohm“ a následuje prostor pro případnou diskuzi. Kolem 22 hodiny je náš večer se spontánním tancem u konce a každý se svým pocitem – někdy dobrým, někdy třeba i nejistým – odcházíme ke svým domovům.

Tanec s křídly, zdroj: Archiv S.P.

Co se ti na tom nejvíce líbí a co ti to přináší?

Mám ráda různé taneční pomůcky, jako samozřejmost už beru šátky, bederní pásy s třásněmi, penízkové šátky, ale třeba také orientální Isis křídla. Do budoucna bych ráda repertoár těchto pomůcek rozšířila co nejvíce to bude možné a to včetně pomůcek zvukových  – bubnů, tamburín, činel nebo třeba tibetských mís. Vše si vzájemně půjčujeme a využíváme, dle toho, jak to cítíme v kombinaci s danou hudbou. Také bych ráda rozšířila své znalosti v oblasti vykuřovadel a esencí, meditačních a masážních technik, a to vše bych chtěla šířit mezi účastníky spontánního tance ve Vsetíně. Dále máme v plánu zavést i nějakou pravidelnou techniku pro úvod tance, jako třeba přivítání v kruhu a naladění se na ostatní tanečníky, případně by bylo fajn i krátké dechové cvičení. Radost by mi také udělalo, kdyby se naše schůzky při tanci staly více kontaktními, tak jako jsem měla možnost zažít při intenzivním vedeném spontánním tanci v Kopřivnici. Ideální by bylo zúčastnit se alespoň jednoho z workshopů pod vedením zkušené  Raducy Vojáčkové v Haluzicích, které jsou zde dojezdově nejbližší pomyslnou mantrou pro spontánní tanec. Mezitím však plánujeme náš vlastní, intenzivní tanečně-meditační víkend ve Velkých Karlovicích, který ponese název „Souznění“.

Kam se mám obrátit, když se rozhodnu, že bych si to ráda vyzkoušela?

V rámci Zlínského kraje působí samozřejmě vícero lidí (většinou žen), které organizují akce nárazově, víkendově, nebo prostě jen jednou za čas. My se scházíme pravidelně každý týden již od srpna 2017, bylo opravdu minimum pondělků, kdy se tanec nekonal. Za uplynulý rok jsme si vyzkoušeli několikero různých tanečních a meditačních technik, mezi kterými byl například: tzv. súfijský (vířivý) tanec, tanec s ohněm, intenzivní vedený spontánní tanec nebo třeba zvukohraní – tanec spojený se zpěvem, bubnováním a hrou na různé nástroje. To vše podpořila svou několikaměsíční účastí také zkušená šamanka a cestovatelka Anna Shanti – původem z Itálie, se kterou jsme měli možnost absolvovat šamanskou cestu a která se postupně stala jednou z mých spřízněných duší.

Zájmovou skupinu spontánního tance ve Vsetíně založil v srpnu 2017 a do února 2018 vedl Dušan Jirásek (kouč osobního rozvoje, mentor, masér, terapeut, průvodce na cestě maséra a cestovatel), který si tento druh tance vyzkoušel právě při své cestě po Indonéském Bali. A jak sám řekl – po návratu do ČR si již neuměl představit život bez tance, tak začal se spontánním tancem přímo ve Vsetíně.

Po jeho odjezdu na Bali se vedení skupiny ujala jedna z pravidelných účastnic a potom co jsem si vyřešila své zdravotní komplikace, jsem se k vedení skupiny připojila i já. Jelikož jsme čistě nezisková a zájmová skupina tanečních nadšenců, děláme vše o to více s láskou a hlavně proto, že nám to činí dobře na duši i těle. Posledních několik týdnů jsme začali s cílenou propagací skupiny a to za účelem získání nových, stejně zapálených lidí pro tanec. Věříme, že nám toto úsilí přinese ovoce v podobě příchodu nových fajn lidí. Nyní tanec probíhá v komorní sestavě maximálně sedmi účastníků, ale shodli jsme se na tom, že i když jsme třeba jenom tři, stojí nám to zato. V současnosti spontánní tanec ve Vsetíně navštěvují výhradně ženy, ale já sama za sebe bych velmi uvítala i mužskou energii, která má pro mě na těchto akcích nepostradatelné místo.

Shanti a Sabina, zdroj: Archiv S.P.

Doporučené weby pro zájemce o tanec:

http://www.awaketomagic.com/

http://www.trancedance.cz/

http://haluzice.cz/kalendar/

https://www.facebook.com/tanecjakocesta/

http://www.indigenous.cz/byti-v-tanci-3-hod-lekce

https://www.facebook.com/SMART-BODY-1881015475244330/

http://st-artclub.eu/

http://dusanjirasek.cz/

https://www.shumavan.cz/

 

Korektura: K.Ch.

Více z LaCultury...

 • Filmová noc Janáčkovy filharmonie se blíží11. ledna, 2012 Filmová noc Janáčkovy filharmonie se blíží Filmovými průkopníky byli jak známo bratři Lumiérové. Jejich pohyblivé obrázky způsobily ve své době senzaci. Kdo jako první usedl ke klavíru v potemnělém sále, aby svou produkcí doplnil […]
 • 40 let Kuřete v hodinkách12. října, 2012 40 let Kuřete v hodinkách Letos uplynulo již 40 let od vydání legendárního alba "Kuře v hodinkách" od skupiny Flamengo. V únoru vyšla reedice alba a právě probíhá celorepublikové turné – zastávka bude i v […]
 • Střípky z festivalu “Karlovy Vary”5. srpna, 2009 Střípky z festivalu “Karlovy Vary” Návštěva filmů na největším tuzemské filmovém festivalu (letos konaná ve dnech 3.-11.července) neznamená nutně potěšení a radost. Spíše naopak. Prvořadý je ale na tomto festivalu typ […]
 • Do třetice všeho dobrého…7. května, 2016 Do třetice všeho dobrého… To, na co čekal dlouhý zástup čtenářů a posluchačů, se stalo skutečností. Král sladkobolných příběhů Fredrik Backman je zpět se zbrusu novým příběhem. Pamatujete si z Babičky na protivnou […]
 • Zemřel spisovatel Ota Filip15. března, 2018 Zemřel spisovatel Ota Filip V pátek 3. března zemřel v bavorském Garmisch-Partenkirchen přední český exilový spisovatel a publicista Ota Filip. Autor známého románu Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze […]
 • Nová deska Maroon 5? Rap, pop a spousta tajemných hostů20. června, 2012 Nová deska Maroon 5? Rap, pop a spousta tajemných hostů Cílová páska školního roku a s ní i začátek prázdnin se nezadržitelně přibližuje. Letošní pobyty na koupalištích a večerní koktejl párty s velkou pravděpodobností naplní i songy nového […]
 • Vo štvorici po opici (The Hangover)13. července, 2009 Vo štvorici po opici (The Hangover) Koľkí z nás sa už aspoň raz zobudili s príšernou bolesťou hlavy, dehydrovaným organizmom a oknom takým veľkým, že by sa cezeň zmestil obrovský slon? Myslím, že viacerí. A koľkí sa môžu […]
 • Mafie v Praze: lidská komedie7. dubna, 2012 Mafie v Praze: lidská komedie Nejnovější román Michala Viewegha Mafie v Praze (Druhé město, 2011) se objevil na pultech knihkupců v době současné renesance detektivek. Po Larssonově trilogii Milénium a následné vlně […]
 • Death Note – zápisník smrti31. srpna, 2011 Death Note – zápisník smrti Když se do našeho světa dostane tajemný zápisník, který přináší možnost vzít spravedlnost do vlastních rukou, jen málokdo odolá. Bezpráví, vraždy, žhářství - obvyklá chvilka znechucení při […]
 • Milý deníčku… aneb filtr myšlenek pro každý věk22. května, 2015 Milý deníčku… aneb filtr myšlenek pro každý věk Edice LEGO nabízí knihy pro nejmladší čtenáře a mezi jeho nejnovější tituly patří také Tajný deníček dívčí party LEGO Friend, který vyšel pod křídly skupiny vydavatelství Albatros […]
 • Festival Hrady CZ3. srpna, 2018 Festival Hrady CZ Festival Hrady CZ putuje na Moravu se Škworem, Tomášem Klusem, J.A.R. nebo Divokým Billem Nově nabízí VIP kempy Plus – na festival jako do hotelu! Moravské hrady.CZ - Veveří, Bouzov, […]
 • Letní škola barokní hudby20. května, 2011 Letní škola barokní hudby Pokud ještě nemáte plán na léto, můžete si vyrazit zahrát, zatančit, zazpívat nebo se jen tak podívat na "hudební tábor", kde se letos bude nacvičovat Antonio Vivaldi. Devátý ročník Letní […]

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*