Velká knihovna?Zkrátka klasická americká YA postapo

Tyhle příběhy znáte: něco velkého, hrozného a převratného se stalo a svět, jak ho známe, se od základu změnil. Lidem nyní vládne diktátorský institut Knihovny, přesvědčený o tom, že knihy jsou důležitější než lidský život. Taková je myšlenka ságy Velká knihovna od americké autorky Rachel Caine. Momentálně můžete na pultech knihkupectví objevit druhý díl nazvaný Z ohně a papíru.

Jak je možné, aby knihám přisuzovali takovou hodnotu? Inu knihtisk nebyl objeven a všechny díla jsou tak originály. Navíc si Knihovna velmi pečlivě vybírá, které knihy budou schváleny, a které „nebezpečné myšlenky“ budou navždy sprovozeny ze světa. Knihy tak nejsou běžně k mání a vlastnit originální knihu je opravdu Něco. Jinak si knihy můžete půjčovat do svého kodexu – jakési papírové čtečky v kožené vazbě, kde se vám daná kniha nahraje pomocí kouzla. V kodexu máte také prostor vyhrazený pro komunikaci se svými blízkými.  

Jak vás tedy jistě napadlo černý trh s pašováním originálů nabízí velké možnosti a právě ten je obživou rodiny našeho hlavního hrdiny – mladého Jesse Brightwella. Jess se v prvním díle ságy (Z kostí a inkoustu) vydal ze stínu Londýnských uliček do služeb Velké gardy, aby pronikl do vnitřního systému Knihovny. Našel zde nové přátele a uvědomil si, jak dalece byly jeho ideály o Knihovně zkreslené. V druhém díle (Z ohně a popela) se Jess a jeho přátelé a vydávají na rebelantský odboj proti archiváři knihovny a sebevražednou záchranou misi, jejímž cílem je osvobození jejich kamaráda (geniálního mechanika) Thomase.  Podaří se jim přežít boj proti archivářově armádě? Dokáží bez újmy proniknout labyrintem budov knihovny? A neutrpí jejich přátelství v této obtížné zkoušce, kde je v sázce jejich kariéra, sny a holý život?

Novelu vydalo nakladatelství Fragment a jako obvykle si dalo záležet na prvním dojmu. Učinilo tak prostřednictvím lákavé barevné obálky. Kniha je v pevné vazbě a dobře čitelný text s patkovým písmem a příjemným řádkováním je natištěn na recyklovaném papíře. Jak už tomu u YA bývá, ilustrace uvnitř příběhu nehledejte. 

Ostatně Rachel Caine dokáže psát dostatečně barvitě, aby se vám příběh přehrával před očima jako seriál. Že by tady mělo být uvedeno „jako film“? Inu, musím přiznat, že jsem neměla nejmenší problém knihu odkládat ještě před koncem kapitoly, vybrané pasáže (jako dopisy Efeméry) jsem s lehkým srdcem přeskakovala a navzdory dobře popsanému prostředí i neplytkým postavám se mi dílo zdálo vcelku průměrné.

Co říci závěrem? Pokud rádi sáhnete po YA nebo distopické tématice, není sága Velká knihovna špatnou volbou. Nemějte však přehnaná očekávání, jak k tomu navádí bestsellerové žebříčky a pochvalné recenze některých časopisů. Raději si nejprve přečtěte ukázku.

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.