Hvězdný prach

Dunstan Thorn, obyvatel Zdi – vesnice na křižovatce u hranic kouzelné země Elfie, se rozhodne koupit pro svou milou dárek. Jednou za devět let se na čarovné louce za vesnicí koná jarmark, kde se mísí svět lidí a svět kouzel, aby si vyměňovaly zboží a služby. A právě na tomhle jarmarku chce Dunstan vybrat nějaký dárek, netuší však, že jeho život i jeho lásku změní náhodné setkání s jednou z trhovkyň.

O pár měsíců později se při vstupu do Zdi objeví malé dítě, které má u sebe cedulku s nápisem Tristran Thorn. Dunstan přijme svého syna do rodiny navzdrory tomu, že jeho manželka s tím nesouhlasí. O několik let později sedmnáctiletý Tristran přísahá vesnické krasavici, že jí přinese spadlou hvězdu. Vydá se na výpravu, která ho zavede do nejhlubších koutů Elfie, kde objeví pravdu nejen o své lásce, ale i o sobě samém.

Příběh o Hvězdném prachu napsal britský fantasy a sci-fi spisovatel Neil Gaiman a o půvabné ilustrace se postaral Charles Vess, americký umělec a autor komiksů.

Gaiman je skvělý vypravěč s fenomenální fantazií. Ví, jak vtáhnout do děje a dokáže vytvořit neskutečné světy plné kouzel a tajemství, které si zamilujete. Výjimkou není ani Hvězdný prach, pohádkový příběh, který má co říct nejen dětem, ale i dospělým. Námět není zrovna originální, zato jeho zpracování ano. Obyčejná cesta se tak mění na čarovné dobrodružství, které budete sledovat se zatajeným dechem. Budete doufat, že Tristran překoná všechny překážky a uspěje.

Zajímavým dějovým zvratem je fakt, že spadlá hvězda má podobu nádherné dívky, která si získá Tristranovo srdce. Stejně zajímavé jsou i bytosti žijící v Elfii, včetně dalších tvorů, kteří mají s hvězdou své vlastní plány. I když je příběh lyrický a pohádkový, nebojí se autor psát i o věcech, které pohádkové nejsou, a tak v jeho textu najdeme náznaky erotiky, smrt jednorožce nebo zabíjení. Nic z toho však nenarušuje kouzelnou atmosféru příběhu, který si získal srdce čtenářů na celém světě. Získá si i to vaše?

Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis