Odkaz dračích jezdců jako luxusní záležitost

Bylo, nebylo…byla jedna mladičká dívka a ta ležela v posteli s šátkem kolem zaníceného krku. Její lampička svítila do noci a ztichlým domem se kromě pokašlávání ozývalo jen šustění stránek. Příběh byl prostě příliš poutavý, než aby usnula. Jak asi tušíte, tou dívkou jsem byla já před několika lety. A tím příběhem? Tím bylo tehdy zbrusu nové vyprávění z pera mladého a velice nadějného Christophera Paoliniho. Odkaz dračích jezdců.

Američan Christoper Paolini se narodil v roce 1983. Vyrůstal v Montaně a miloval okolní přírodu, rád chodil do knihovny – četl fantasy, poslouchal vážnou hudbu a snil o fantazijním světě plném dobrodružství.  To vše ho inspirovalo a promítlo se v jeho tvorbě.

V patnácti letech sepsal první verzi příběhu, který později upravil a dal přečíst rodině. Vzhledem k nadšení, které se mu dostalo se vrhl na grafické úpravy a v roce 2002 kniha Eragon poprvé vyšla. Byla vydána v rodinném nakladatelství jeho rodičů, Paolini International LLC. Následovala vlna nadšeného ohlasu čtenářů. Eragon se šplhal na přední příčky bestsellerů a byl přeložen do několika jazyků.

Druhý díl Eldest byl očekávanou knihou, na kterou se stály neuvěřitelné fronty před otevřením knihkupectví.

Třetí díl měl být vrcholem fenoménu. Příběhu, který nastoupil jako tip pro pokračování v četbě, pokud jste přelouskali Pottera a chtěli kouzelný nášup. Osobně mám za to, že tady se ale už projevil tlak médií i marketingová masáž a třetí díl autor nakonec rozdělil do dvou částí Brisingr a Inheritance. Dodnes najdete spoustu fanklubů tohoto spisovatele, i když už Paolini další příběh nesepsal.

trailer k filmu, zdroj:www.youtube.com

První díl série Odkaz dračích jezdců byl zfilmován pod názvem Eragon. Film se ale velkého diváckého ohlasu nedočkal. Najít mimo jiné můžete také řadu audioknih jednotlivých dílů série.

Svým způsobem je to sen každého čtenáře fantasy, který si někdy tvořil do šuplíku svůj vlastní příběh. A o čem že to ti Jezdci jsou?

Inu, švarný mládenec Eragon žije se svým postarším strýcem a veselým bratrancem v chudobné chaloupce v horské vesnici.  Jednoho dne se vydá na lov do hor, až tam, kde se nikdo jiný (tedy aspoň nikdo se zdravým rozumem) neodváží. Najde tam tajemný modrý kámen, který ho magickou mocí přitahuje. Odnese jej domů a uschová. Když se záhy z kamene vylíhne modrá dračice, odnese ji do bezpečí a začne se o ni láskyplně starat. Pojmenuje ji Safira a brzy se s ní dokáže dorozumívat pomocí myšlenek. Idylka, že?

Jenže na dračí vejce si dělal zálusk místní temný pán a ten vyšle nelidské přízraky, aby po vejci pátrali. A tak začíná dobrodružství s klasickou zápletkou boje dobra a spravedlnosti se zlem a chamtivostí. V příběhu vystupují kromě ušlechtilých draků a proměnlivých lidí také vznešení elfové a různé jiné nadpřirozené bytosti, např. jistý drzý kočkodlak.

Odkaz dračích jezdců nedávno vydalo nakladatelství Fragment jako „sběratelské vydání bestsellerové tetralogie v luxusním dárkovém balení.” Co si pod tím představit?

Když jsem knihu vybalila ze dna krabice recenzních výtisků, zatajil se mi dech. Tenhle příběh jsem měla ráda, ale vždycky jsem ho četla z půjčených knížek. Ale nedávno jsem si na něj vzpomněla a objednala si ho, aniž bych tušila, že půjde o nejhonosnější publikaci, která se kdy stala součástí mé knihovny.

Jde totiž o Knihu v temně hnědé vazbě “z jiného materiálu“, který bych s klidným svědomím nazvala ekokůží.  Má kovové zlacené rožky a citelné výstupky na hřbetu. Při svých rozměrech 245 x 318 mm váží téměř čtyři kila, takže četba bude rituálem, na který je třeba vyhradit si ničím nerušené okamžiky.

ukázka

Vzhledem ke své velikosti je stránka rozdělena svislou čarou, která odděluje sloupce textu. Ten je klasicky členěn na odstavce. Přestože je zvolena klasická velikost písma, může toto uspořádání být o něco náročnější než četba v menším formátu.

Je pravdou, že mé chtivé oko by uvítalo více ilustrací. Ty ovšem nebyly ani v původních dílech. A tak se i tentokrát musíme spokojit pouze s obálkovými obrázky draků. Jinak ale není knize co vytknout, a stává se skutečně labužnickým zážitkem všech fantasy knihomolů.

 

Korektura: K.Ch.

 

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*