Pevnost II/2019

Časopis Pevnost, který je zaměřený na českou scénu v propojení událostí na téma fantasy a sci-fi, s úspěchem nakročil do nového roku. Jaké novinky redaktoři vylovili tentokrát?

Film & seriál

Manga Bojový anděl Alita vzbudila velký ohlas po celém světě. Není proto divu, že právě ona se stala další předlohou pro hraný film. A tak se také stala hlavním tématem tohoto čísla Pevnosti.

oficiální trailer, zdroj:www.youtube.com

Z dalších filmových novinek můžeme zmínit např. hororové sci-fi Bird Box, muzikál Mary Poppins se vrací, animovanou komedii Asterix a tajemství kouzelného lektvaru a také třetí díl Jak vycvičit draky. Příznivého ohodnocení superhrdinů (70 %) se dočkal také Aquaman, na rozdíl od Skleněného (30 %).

Ostatně pokud máte rádi žebříčky, v tomto dílu najdete top ten roku 2018, stejně jako přehled šesti nejočekávanějších seriálů letošního roku. Najdete mezi nimi např. Watchmena nebo třetí revival  The Twilight Zone.

trailer seriálu, zdroj:www.youtube.com

Kniha

Třístránkovým tématem FOKUSu se tentokráte stala galaktická dobrodružství. Ve sloupkových recenzích se objevily převážně ty knihy s hodnocením 80 %, zmínit můžeme např. román Tma, Dvanáct králů Šarachaje nebo Prokletý Dilvish. Celostránkových recenzí se pak dočkaly zejména „napínáky“:  příběh Hříchy říše, fantasy sága Vdovin dům a Světlonoš, český krvák Bakly, apokalypsa Ostrov, pomstychtivý Návrat čarodějnice nebo steampunkový Juraj Jánošík,  vražedný hon Tři temné koruny a dobrodružný třetí díl Divotvůrce: Kouzelnice.

rozhovor s autorem Divortvůrce, zdroj:www.youtube.com

Najdeme zde ale i trochu romantiky: paranormální novelu Čas čarodějnic nebo historický román Sedm kamenů lásky a ztráty. Ostatně když už jsme u historie, nelze nezmínit knihu Míly Lince, Když se pohne les. U její recenze najdete také krátký rozhovor. A také recenze románu Hradba západu je okořeněna rozhovorem s jejím autorem – Jurajem Červenákem. A chybět nemůže ani Top ten 2018.

Manga, komiks, geek zóna

Skončil Magien a také tentokrát nenajdete žádnou velkou recenzi, „jen“ klasickou šestici vybraných titulů. Nejlepšího hodnocení se dočkal Kůstek, dále zaujal Pochmurný kraj, Tomb Raider – Archivy S.4 a také Orbital 1 a 2. 

Největší peckou GEEK ZÓNY je pak pozvánka na první PEVNOSTCON, který proběhne 25. 5. 2019 v Praze.

Herní svět

Po úvodním zvěstování očekávaných novinek opět otevřete žebříček vybrané desítky nejlepších kousků loňského roku, a pak už čekají čtyři krátké recenze. Těšit se můžete na strategickou Jagged Alliance, taktické RPG Book of Deamons, akční Just Cause 4 a Pokemon Let´s Go Pikatchu (tato hra mimochodem získala z uvedené čtveřice nejvyšší hodnocení – 70 %).

herní trailer, zdroj:www.youtube.com

A co deskovky? Ano, i tentokrát tu máme duel. S 80 % obsadila první příčky atomová válka Fallout, v níž příznivci PC verze „mnohé a rádi poznali„. Druhé místo pak se 70 % procenty získala kreativní Pictomania.

Historie

Míla Linc nás vezme na výlet do světa čestných a nebojácných japonských bojovníků a dá nám také tip na knihu Příběh Samurajů. S Tomášem Bandžuchem se zase podíváme na zoubek Rakouské revoluci.

Chcete vědět víc? Navštivte oficiální stránky časopisu a nebo si ho prostě přečtěte=)

 

Korektura: K.Ch.

Více z LaCultury...

 • Máte rádi balet i U2? Vyrazte do Ostravy!22. dubna, 2010 Máte rádi balet i U2? Vyrazte do Ostravy! Kdo by neznal hudební kapelu U2. Skladby jako With or Without you, Beautiful day nebo Where the streets no name už slyšel snad každý. Velkým fanouškem Bono Voxe a jeho kapely je i rodák z […]
 • Nesvatbov: Za vtípky se skrývá strach10. prosince, 2010 Nesvatbov: Za vtípky se skrývá strach Zemplínské Hámre, východní Slovensko, první desetiletí tohoto století. Balička párků Monika, automechanik Janek, milovník Metaxy Ďoďo. Tito a další nezadaní třicátníci se stávají objektem […]
 • Světový den knihy a autorského práva 18. dubna, 2014 Světový den knihy a autorského práva Památné dny vznikají k připomenutí něčeho, co by pro nás mělo být důležité. Přesto je pravda, že o mnohých svátečních dnech už dnes ztrácíme přehled. Už za pár dní nás čeká literární hold […]
 • 29. srpna, 2015 Jaká tajemství skrývá dívčí internátní škola? Tana French patří již řadu let mezi uznávané a úspěšné autory. O tomto faktu svědčí i řada cen, kterými se může pyšnit. A tak není divu, že každá další její kniha je fanoušky netrpělivě […]
 • Dítě číslo 443. června, 2015 Dítě číslo 44 Lev Děmidov je válečný hrdina, jeho svědomitá práce pro sovětskou tajnou policii mu zajistila postavení, dobré bydlení pro sebe i pro rodiče a krásnou ženu. Nikdo si ale nemůže být ničím […]
 • Ibérica 2010: Archu rozpálí španělské flamenco i víno19. srpna, 2010 Ibérica 2010: Archu rozpálí španělské flamenco i víno Vynikající flamenkovou tanečnici Lucíi Guarnido hostí v rámci sedmého ročníku festivalu španělské kultury Ibérica 2010 pražské divadlo Archa 19. srpna od 20.00 hod. Festival španělské […]
 • Tomáš Fiurášek: Labyrint Světa a Ráj Srdce9. června, 2013 Tomáš Fiurášek: Labyrint Světa a Ráj Srdce Přinášíme vám další díl naší rubriky „Z našeho šuplíku“. Tentokrát se nám představí Tomáš Fiurášek se svou básní „Labyrint Světa a Ráj Srdce“.
 • Punkové varieté THE ADICTS se vrací do Brna!30. května, 2014 Punkové varieté THE ADICTS se vrací do Brna! Pokud jste zmeškali poslední koncert The Adicts v ČR, nemusíte smutnit - The Adicts se totiž vrací do Brna!
 • Trnitá řeč pohádkářů20. ledna, 2019 Trnitá řeč pohádkářů Věděli jste, že pohádky se původně vyprávěly, až když děti tvrdě usnuly na peci? Jejich pointou totiž nebývaly ani tak šťastné konce, jako spíše mravní poučení. Jednalo se převážně o […]
 • CRWECON 2009: 4. ročník komiksového festivalu26. května, 2009 CRWECON 2009: 4. ročník komiksového festivalu Již 4. ročník nejstarší komiksové akce u nás se neodvratně blíží, takže pokud vám slovo komiks alespoň něco trochu říká, vyražte v sobotu 30. května do pražského klubu Cross.
 • Spasitel s ďáblem v těle11. května, 2015 Spasitel s ďáblem v těle Muž beze strachu se po více jak deseti letech vrací ve své hrané adaptaci. Tentokrát zavítal na televizní obrazovky ve své seriálové podobě. Komiksový hrdina Daredevil z dílny Marvelu se […]
 • Silver Surfer: Podobenství25. prosince, 2020 Silver Surfer: Podobenství Na počátku příběhu bylo setkání dvou legend v Kalifornii roku páně 1988. Na knižním veletrhu se potkali legendy amerického komiksu Stan Lee s legendou evropského komiksu Moebiusem. Slovo […]

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.