Zimní voják – milostný román nebo drsný příběh o válce?

Zimni vojak 862x390
Zdroj: jota.cz

Vídeň 1941. Luciovi je dvaadvacet a studuje třetí ročník medicíny. Když propukne první světová válka, rozhodne se narukovat. Na univerzitě nemá žádnou možnost starat se o skutečné pacienty a myslí si, že na frontě nabere více zkušeností. Jeho kamarád, který narukoval mezi prvními, ve svých dopisech neustále vykresluje, jak je úžasné léčit lidi, a Lucius by se taky rád věnoval pacientům místo nekonečného studia.

Není proto divu, že je šokovaný, když dorazí na místo určení. Zrekvírovaný kostel je zastrčený vysoko v odlehlém údolí Karpat, je tuhý mráz a pacienti umírají na tyfus. Jakoby to nestačilo, ukáže se, že všichni ostatní doktoři utekli, a tak je zde jediným lékařem Lucius, který nikdy v životě nedržel v ruce chirurgický skalpel a který má jen teoretické vědomosti. Naštěstí mu pomáhá tajemná a zkušená řádová sestra Margarete. Když do jejich provizorní nemocnice přivezou vojáka v bezvědomí, Lucius a Margarete se pokusí zachránit ho. Zdá se, že nemají šanci… a pak Lucius učiní osudové rozhodnutí, které navždy změní život nejen jemu, ale i Margarete a nešťastnému vojákovi.

Román Zimní voják napsal lékař a autor románů Daniel Mason, který v současnosti působí jako odborný asistent na Stanfordově univerzitě, kde přednáší o humanitní vzdělanosti a lékařství, přesněji o mentálních nemocech a vlivu literatury, dějin a kultury na lékařskou praxi.

Anotace knihy naznačuje, že v příběhu bude mít místo i láska. Té je však věnováno jen několik stran. Vztah hrdinů je velmi krátký a i když Lucia hodně ovlivní, má v knize jen malou roli, protože Zimní voják je drsný válečný příběh, který poukazuje nejen na to, jaká je válka ve skutečnosti, ale ukazuje i přoměnu společnosti. Ta je hezky zobrazena na dějové lince Luciovy rodiny. Zatímco před válkou a na jejím počátku klade Luciova matka velký důraz na svůj šlechtický titul, těsně před koncem války začíná chápat, že jedna epocha skončila, a je třeba se soustředit na budoucnost. Na titulech přestává záležat, důležitým začíná být kapitál.

Taky bojových scén zde najdete jen velmi málo, protože autor se soustředil hlavně na práci lékařů a na drsné léčební metody, které se ve válečných nemocnicích využívaly. Neopisuje jen tělesná poranění, ale hlavně ta duševní, o kterých se v době první světové války téměř nic nevědělo a léčba kterých byla poměrně drastická.

Zimní voják tedy vůbec není jednoduchým čtením. První čtvrtina se navíc věnuje hlavně medicíně, takže kniha nemusí sednout každému. Pokud však vytrváte, dostanete neuvěřitelně propracovaný a citlivý příběh o nelehkých časech. O rozhodnutí, které už nejde ani odčinit, ani vzít zpátky. O lásce, o rodine, o pocitu viny a o odpuštění.

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis