Dobrodružná láska mazaného stokaře a potlučené princezny

fil
obálka knihy, zdroj:talpres.cz
Kniha Filuta, má co nabídnout, všem, kdo mají rádi fantasy, historické romány, dobrodružství sociologii nebo příběhy o lásce. Zaujmout by vás také mohla skutečnost, že autorem příběhu není nikdo jiný než sir Terry Pratchett a o znamenitý překlad se postaral Jan Kantůrek.

Hlavním hrdinou je mladík známý jako Filuta. Žije v chudé části Londýna u svého starého židovského přítele Salamona Cohena a jen díky němu a jeho neúprosným pravidlům osobní hygieny je nejspíš v tak dobré kondici. Filuta je totiž stokařem, prohledává městskou kanalizaci a co najde, je jeho. Není to práce pro slečinky s citlivým nosíkem a rozhodně se taky nesmíte bát krys. Ale upřímně, když máte štěstí, můžete si za den vydělat zhruba tolik co kominík a neušpinit se od sazí…

Jednoho večera se Filuta rozhodne porušit pravidla a vlézt do stoky za bouře. Náhoda, nebo chcete-li osud vedený rukou kanalizační bohyně Dámy, jej zavede zpět na ulici, kde se právě jistá mladá dáma snaží uprchnout dvěma brutálním chlapům. A Filuta se zachová jako hrdina. Prožene lumpy a zachrání zlatovlasou dívku. Shodou okolností se na scéně objevují také dva dobrosrdeční gentlemani, Henry Mayhon  a jeho přítel, novinářský pisálek Charlie Dickens.

Společně dopraví dívku do Henryho domu, kde jí prohlédne lékař a je o ni dobře postaráno. Filuta získává odměnou něco dobrého do žaludku a získává nové kontakty. Ještě netuší, že jeho život se v následujících dnech prudce změní. Netuší, že se bude muset vypořádat s vrahy, včetně proslulého holiče Sweeneho Todda, být veřejností uznán za hrdinu, zúčastnit se nóbl společenské večeře s nejbohatší dámou v Anglii (hned po královně) a velitelem nelítostné policejní jednotky pílerů, a co je nejpodivnějšího nahlédnout pod pokličku politiky a osvojit si schopnost tvarovat pravdu jako mlhu, v níž každý vidí, co chce vidět.

Pan Pratchett předkládá čtenáři samostatný příběh, který nemá s legendární Zeměplochou co do činění. Na čtenářský databázích se můžete setkat s tvrzením, že kniha postrádá humor, který byl stavebním kamenem Zeměplochy. Inu, souhlasím, že se nejedná o humoristický román, ale vtip a důvtip tady rozhodně nechybí.

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.