„Dokud se člověk nevzdává, je víc než osud.“

Tri kamaradi Zdroj onehotbook.cz
Tři kamarádi, Zdroj: onehotbook.cz

Robby Lokhamp má spolu se svými kamarády Ottou a Gottfriedem malou autodílnu. Je to právě jejich podnikání, které jim v časech nejisté Výmarské republiky dodává naději a umožňuje v autech rychle a svobodně brázdit silnice. Robby by rád cestoval nejen po Německu, ale omezují ho frontovní zážitky z první války i vratký mír lemovaný nouzí a popíjením.

Jeho život získá nový smysl, když potká Patricii, upřímnou a zábavnou dívku, která je pořád zimomřivá, což má svou děsivou příčinu. Na přelomu let 1928 a 1929 v ulicích začínají řádit Hitlerovi přívrženci a začíná se schylovat k teroru, před kterým se nedá uniknout. Navzdory tomu Robby touží žít – a přežít. I když je osud občas proti.

Autorem knihy Tři kamarádi je Erich Maria Remarque, německý spisovatel, který bojoval v první světové válce. Záhy byl raněn a zbytek bojů proležel v lazaretu. Frontové trauma mu nedovolovalo zapojit se naplno do života v nově vytvořené Výmarské republice, a tak střídal profese i zájmy. Pocity poválečné „ztracené generace“ podrobně rozebral v dílech Na západní frontě klid, Cesta zpátky a Černý obelisk. Po nástupu nacistů k moci v roce 1933 se ocitl na seznamu zakázaných autorů a jeho knihy se pálily. Po vydání díla Tři kamarádi byl označen za židovského zrádce a o rok později emigroval do USA, kde získal americké občanství. když válka skončila, přestěhoval se do Švýcarska.

Audioknihu Tři kamarádi vydalo Nakladatelství OneHotBook. Má 13 hodin a 22 minut a načetl ji Hynek Čermák, držitel ceny Audiokniha roku 2013: Nejlepší interpret. Jeho přednes je přesvědčivý a podmanivý a okamžitě vás vtáhne do meziválečného Německa. Kromě toho dokáže skvěle vystihnout emoce postav, a tak je poslech téhle audioknihy opravdovým zážitkem. Každou kapitolu zakončuje hudební oddělovač, jehož hlasitost je skvěle sladěná s výškou hlasu interpreta.

Poutavý příběh o přátelství a lásce, který upozorňuje na vysokou nezaměstnanost v Německu a představuje různé politické spolky, které Němcům slibují lepší budoucnost, tak dostává nový rozměr, díky kterému může snadněji oslovit novou generaci čtenářů. Je pochmurný a místy depresivní, přeložený popisy Robbyho zážitků z války, ale nechybí v něm ani naděje. Kromě hlavních hrdinů se v knize představí i lidi, které Robby potkává – jeho sousedé, taxikáři, barmani a jiní – jejichž příběhy skvěle dotvářejí mozaiku předválečného života. Za zmínku stojí i strhující závěr, který z tohohle příběhu dělá nezapomenutelné dílo.

Ukázku z audioknihy si můžete poslechnout a stáhnout zde.

Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis