Bold Gallery zve na Výlet s Alžbětou Skálovou, Zdeňkem Daňkem, Jakubem Sýkorou a dalšími

Telona Na ceste pigmentovy tisk 50 × 80 cm 2021
Telona Na ceste pigmentovy tisk 50 × 80 cm

Holešovická Bold Gallery, která přes rok čeří vody pražského kulturního života, nyní přichází s první kolektivní výstavou. Pod názvem Výlet zve od 14. července na společnou prezentaci autorů mladé a střední generace různého zaměření a rukopisu. Všechna díla však spojuje téma odkazující k cestě za poznáním i estetickému zážitku.

„Výlety za poznáním nového jsou důležitou a obohacující aktivitou, stejně jako naše vnitřní cesty, na kterých nacházíme sami sebe. Rozliční autoři, kteří s námi připravili prázdninový Výlet pro naše návštěvníky, toto téma uchopili z mnoha různých pohledů,“ říká ředitel a majitel Bold Gallery Oldřich Hejtmánek a dodává: „Zvláštní doba, kterou jsme si prošli dala cestám za poznáváním nového zcela jiný význam.“

Skupinová výstava Výlet, v níž se objeví klasická krajinomalba i fantaskní tvorba, fotografie i digitální média či objekty, začne v holešovické Bold Gallery v ulici U Měšťanského pivovaru vernisáží 13. července a potrvá do 29. srpna. Více informací na www.boldgallery.art.

Jedenáct autorů, kteří se účastní Výletu v Bold Gallery, představuje různé generace, používaná média, školy i tvůrčí kořeny. Zatímco Alžběta Skálová, Telona, Zdeněk Daněk, Dalibor David, Vojtěch Horálek a Jakub Sýkora se narodili před rokem 1989 a v různé míře zažili totalitu, včetně nemožnosti svobodně cestovat, Jakub Červenka, Josef Čižmár, Tomáš Kurečka, Michal Nagypál či Aleš Zapletal touto zkušeností neprošli. Jejich odlišnost je tedy i v tomto ohledu záměrná, dokážou tak svými díly zvolený fenomén představit v komplexní šíři záběru.

Výlet může být náročnou dlouhou expedicí, klasickou rodinnou dovolenou i krátkou vycházkou za domácí humna, bere na sebe podobu vzpomínek ve fotoalbu či dětské hry na indiánskou výpravu. „Charakteristickým rysem jakéhokoli výletu je, že ponouká člověka nahlížet na okolní svět esteticky. Patří tedy, podobně jako zakoušení uměleckých děl, k důležitým způsobům péče o duši. Výlet je zdrojem pocitů, nálad a obecně zkušeností, které by v každodenní rutině ani nevyvstaly,“ vysvětluje kurátor výstavy Jan Čejka.

Výstava je příležitostí se zastavit a nahlédnout na výlet ve více vrstvách a nových souvislostech. Záběr děl vystavených v Bold Gallery sahá od výtvarného uchopení vlastního výletu, přes zajímavé artefakty, které se k němu vvztahují až po snové i skutečné krajiny, které zvou návštěvníka na prázdninový výlet do světa fantazie, kde neplatí žádné restrikce a omezení.

Jakub Červenka (*1989)
fotografie a intermediální tvorba na UJEP v Ústí nad Labem (2008-2015)                                                      Jakub na výstavě poprvé představuje fotografie ze svého cestovního vizuálního deníku. V těchto fotografiích zachycuje místa i situace, které jsou sice každému důvěrně známé, ale málokdo by se je odhodlal vyfotit.

Jozef Čižmár (*1993)
kresba a socha na AVU v Praze (2014-2019)
Jozefovu tvorbu na výstavě reprezentuje holčička, která by ráda ven, ale nemůže, čímž rovněž symbolizuje nejrůznější nenaplněné lidské touhy po dobrodružství. Holčička zároveň spadá do série Jozefových děl o výpravách nejrůznějšího typu a jejich nástrahách.

Zdeněk Daněk (*1977)
malba na VŠUP v Praze (1996-1999), malba na AVU v Praze (1999-2003)
Zdeněk bez debat patří mezi naše nejvýraznější krajináře a je charakteristický i přímo tvorbou v plenéru. Klade důraz na realističnost motivů, avšak zároveň se nebojí experimentovat s tradičním pojetím krajinářského obrazu. Kromě čistě přírodních zátiší často zaznamenává i stopy v krajině zanechané člověkem a není mu vzdálený ani humor, který do svých krajin rovněž dokáže promítnout.

Dalibor David (*1972)
malba na AVU v Praze (1990-1997)
Daliborova tvorba dlouhodobě zobrazuje situace z putování nebo předměty, které k cestám neodmyslitelně patří. Dalibor je navíc ryzím malířem a jeho styl postavený na skromnosti, gestu a barvě umožňuje u zobrazených aktivit nebo předmětů objevit jejich, v běžném životě zřídkakdy postřehnutelné, estetické kvality.

Vojtěch Horálek (*1983)
tvarování a restaurování dřeva na VOŠUP v Praze (1998-2004), malba na AVU v Praze (2004-2010), studijní pobyt ve Francii (2008)
Těžko hledat na české scéně jiného autora, který by byl s výletem natolik spjatý jako Vojtěch. Známá jsou jeho díla na téma koupání, ale za připomínku stojí i téma expedic, ostatně i na výstavě najdeme jeho umělecky pojatý ruksak. Na výstavě jsou i dva obrazy, přičemž ty zpracovávají výlet až z absurdně-humorné stránky. Sdělují totiž, jakých naprosto šílených podob může dnes takový výlet nabýt.

Tomáš Kurečka (*1994)
nová média na FU OU v Ostravě (2013-2014), intermediální tvorba na AVU v Praze (2014-2020)
Tomáš vystavuje sérii výletních holí. Ty člověk může vnímat nejen jako pomůcku při putování, ale i jako suvenýr nebo jakýsi symbol, čím vším pro nás mohou být vzpomínky na výlet ve stáří. Na zpracování holí je navíc znát i Tomášova zručnost a široká škála řemeslných dovedností, které jeho umělecky pojaté objekty běžně doprovázejí.

Michal Nagypál (*1992)
malba na AVU v Praze (2012-2019)
Michal je i přes práci s objekty a rozličnými náměty vnímán především jako krajinář. Zachycuje krajiny různého charakteru, přičemž jejich barvitost, živost a ilustrativnost podporují, aby si do nich divák dosadil příběh. U vystavených krajin tomu není jinak, mohou se v nich odehrávat různé typy expedic a pohádek.

Alžběta Skálová (*1982)
filmová a televizní grafika na VŠUP V Praze (2002-2003), ilustrace a grafika na VŠUP v Praze (2003-2008), stáž ve Francii (2004-2005), studijní pobyt v USA (2006-2007)
Nejenže Alžbětiny práce vznikají na různých pobytech, výletech, ale nezřídka fungují i jako vzpomínky na výlety samotné. Vystavená díla pak jdou svým významem ještě dál, svojí idyličností totiž obecně reprezentují krásy putování českou krajinou.

Jakub Sýkora (*1984)
grafika na VOŠ Hellichova v Praze (2004-2006), nová média na AVU v Praze (2006-2008), malba na AVU v Praze (2008-2012), studijní pobyt ve Finsku (2010)
Jakubova tvorba je s výletem spjata dlouhodobě, byť nese v sobě např. i prvky digitálního rozhraní. Nejdříve Jakub zpracovával různé fragmenty z výletů, poté vytvářel vzpomínkové pohlednice a teď se věnuje např. plánkům a předpovědím počasí, které si ostatně na výstavě můžete „přečíst“.

Telona (*1979)
fotografie na UJEP v Ústí nad Labem (2002-2009), studijní pobyt v Německu (2005-2006)
Telona, vlastním jménem Leona Bažant Telýnová, pro fotografii vytváří zcela nové světy. Zachycuje totiž scénu, kterou si sama sestavuje, přičemž jsou to většinou hravé a snové krajiny. Nápadně připomínají různé dětské představy o putování a výpravách, přičemž Telona pracuje i s předměty, které mívají děti pro své představy zrovna po ruce.

Aleš Zapletal (*1990)
malba na VUT v Brně (2009-2015), malba na VŠUP v Praze (2014-2016), malba na AVU (2017-2021), studijní pobyt ve Španělsku (2011), studijní pobyt v Německu (2014)
Aleš dlouhodobě vytváří mapy syntetické krajiny. Jeho obrazy nejenže vybízí k detailnímu prozkoumání, ale navíc pojednávají o vztahu člověka ke krajině, jak se k ní chová, jak se v ní chová a čím pro něho krajina je. Na výstavě je vidět stručný průřez jeho tvorbou.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Proč milovat hvězdy z Hobita24. prosince, 2014 Proč milovat hvězdy z Hobita Nový snímek Hobit: Bitva pěti armád překypuje známými jmény – od herců, kteří si již řadu let získávají srdce diváků, přes režiséra Petera Jacksona, až po J. R. R. Tolkiena, autora knižní […]
 • Ethan Hunt se vrací na stříbrné plátno30. července, 2018 Ethan Hunt se vrací na stříbrné plátno Už jen pár dní zbývá do chvíle, kdy na stříbrném plátně ožije americká verze Jamese Bonda, Ethan Hunt. Tom Cruise alias Ethan Hunt se opět představí v Mission: Impossible – Fallout. Film […]
 • Režisér filmu Proměny: Inspiroval mě Iñárritu2. května, 2009 Režisér filmu Proměny: Inspiroval mě Iñárritu Do kin vstupuje nový český snímek se sloganem: "Film nejmladšího českého režiséra." Přinášíme rozhovor s dvaadvacetiletým Tomášem Řehořkem o jeho debutu Proměny, který měl světovou […]
 • Essl Award ocenila nové talenty28. května, 2009 Essl Award ocenila nové talenty Nám patří budoucnost. Přesně tohle si mohli říkat mladí umělci nominovaní na prestižní cenu Essl Award. Toto ocenění se totiž nedá srovnat s žádným jiným. Udělování probíhá v šesti zemích […]
 • Nejkrásnější město Německa14. prosince, 2010 Nejkrásnější město Německa Jen co by kamenem dohodil, se za naší severní hranicí nachází místo nesoucí přízvisko – nejkrásnější město Německa. Už kvůli tomu byste si neměli jeho návštěvu nechat ujít. Sami Němci si […]
 • Redakční blog – Češka mezi Asiaty III.12. října, 2010 Redakční blog – Češka mezi Asiaty III. Třetí pozdrav z Hong Kongu. O lidech, deštnících, fungujících "open card" a dalších zajímavostech světového velkoměsta z pohledu průměrné Evropanky.
 • Co dělat, když vaši nejlepší kamarádku posedne ďábel?7. září, 2018 Co dělat, když vaši nejlepší kamarádku posedne ďábel? Abby na oslavu svých desátých narozenin pozvala všechny spolužáky. Jediný kdo přišel byla Gretchen Langová, divná holka z bohaté rodiny. Abby byla zoufalá, protože oslava měla být její […]
 • Henry Lee Fest 201419. června, 2014 Henry Lee Fest 2014 Headlineři zářijového Henry Lee Festu v Brně jsou potvrzeni. Program rozšíří Australan Mick Harvey a berlínští The Ministry Of Wolves.
 • Cirkadiánní kód6. března, 2021 Cirkadiánní kód Jakou jinou audioknihu by si měl poslechnout člověk v době celospolečenského lockdownu než tu o zdraví? Měl jsem dobrou ruku, když jsem v Audiotéce šáhl po audioknize Cirkadiánní kód s […]
 • NĚKDY, VE CHVÍLI JAKÉHOSI ZÁBLESKU, SE PROBUDÍM A OBRÁTÍM SMĚR SVÉHO PÁDU14. března, 2013 NĚKDY, VE CHVÍLI JAKÉHOSI ZÁBLESKU, SE PROBUDÍM A OBRÁTÍM SMĚR SVÉHO PÁDU V ostravské Galerii Dole lze zhlédnout abstraktní kresby hledající náměty v rozvráceném urbánním prostoru kreslíře a malíře Tomáše Bárty.
 • Festival Jeden svět v Brně již od pondělí!18. března, 2010 Festival Jeden svět v Brně již od pondělí! Největší lidskoprávní festival Jeden svět se z Prahy přesouvá do českých i moravských regionů. Ve dnech 22. - 30 . 3. 2010 proběhne již po dvanácté v Brně!
 • Firmy, které se rozhodly být skvělé31. července, 2021 Firmy, které se rozhodly být skvělé Budoucnost nikdo nemůže předvídat. Život je nejistý, budoucnost nejasná a neznámá. Předvídáme, přešlapujeme anebo vezmeme vše, co máme, a začneme budoucnost vytvářet. Lidé stejně jako […]