Je to nejlepší agent světa. Je ochotný udělat pro úspěch své mise cokoliv – dokonce si i pořídit ženu a dítě

spy x family
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Spy x Family je jeden z novějších manga hitů, který se ihned dostal mezi nejprodávanější tituly v Japonsku. Spy x Family je dobrodružná komedie o disfunkční rodině, která přináší nejen zábavu a bizarní nápady, ale i úvahy nad tím, co to rodina vlastně je a jak je důležitá.

Agent s krycím jménem Soumrak je jedním z nejlepších. Pro úspěch své mise za udržení míru mezi dvěma znepřátelenými mocnostmi je schopen udělat vše. Jenže teď narazil na úkol, který je nad jeho síly. Aby se dostal k nebezpečnému protivníkovi, musí si sehnat manželku a dítě (které pak ještě musí dostat na prestižní a téměř nedostupnou školu). Ale Soumrak má štěstí v neštěstí. Sehnat vhodnou holčičku v zemi připomínající bývalé země východního bloku, plné sirotčinců, není žádné umění. A vhodná žena, která je ochotná přistoupit na hru na manželství, brzy následuje. Jenže Soumrak netuší, že žena, se kterou spojil svůj osud, má taky svou tajnou minulost. Je nájemná vražedkyně. A kdyby to nestačilo, dcera má telepatické schopnosti.

„Je fakt,“ říká Petr Litoš z Nakladatelství CREW, „že mangy, které jsme zatím vydávali, byly spíše temnější. Humor se v nich objevoval, ale spíš jako bonus, jako vyvážení akce. Spy x Family je naše první vysloveně komediální manga. I když samozřejmě, i tady dojde na souboje, napětí a na emoce. Koneckonců, v hlavním středu příběhu je rodina. Sice jen fingovaná rodina, ale stejně.“

Spy x Family je poměrně nová série, začala vycházet v roce 2019 a stále není u konce. Vydaných je sotva sedm knih. Ale okamžitě, i bez pomoci anime, udělala díru do světa. Hned v roce 2019 získala cenu za nejlepší mangu na Next Manga Award. Kritici ji považují za mangu, která stimuluje myšlení a pokládá zajímavé otázky a magazín Polygon ji zařadil mezi nejlepší komiksy roku. V roce 2020 byla označena průvodcem mangou Kon Manga ga Sugoi! za nejlepší mangu pro mužské čtenáře (s čímž zase tak nesouhlasíme, tahle série musí bavit úplně všechny) a knihkupci ji v roce 2020 vyzdvihli na první místo v soupisu doporučovaných komiksů. Byla nominována na snad všechny zásadní ceny a byl to první titul vycházející ze Shonen Jump+, u kterého náklad jednoho dílu překročil milion kusů (takže není divu, že se minulý rok dostala mezi deset nejprodávanějších mang Japonska).

„Tacuja Endó, tvůrce celé série,“ pokračuje Petr Litoš, „opravdu stvořil fenomén. I když před tím dělal spíše
vážnější věci, na kterých si vypiloval kresbu, tady zvládá jak akci, tak situační komiku. Zpočátku je to čistě
situační groteska, posléze se ale začínají vynořovat i emoce. Každý ze skupiny má své důvody, aby se pokusil
udržet rodinu pohromadě. A postupně se čistě obchodní spolupráce začíná měnit v něco hlubšího.“

I přes novost série je už i teď jasné, že vzniklo něco, co se zapíše do komiksové historie. Jen v málokterých komiksech jsou všechny součásti tak dokonale fungující, a navíc tak zábavné. Spojení humoru, akce, emocí a parádní kresby… to prostě musí čtenáře strhnout.

A to se vůbec nezmiňujeme o psovi, který vidí do budoucnosti.

První kniha ze série Spy x Family vyjde v srpnu 2021 (cena je 229 Kč), hned v říjnu vyjde druhý díl, a od roku 2022 bude vycházet tempem čtyři knihy ročně, dokud nedoženeme originál.

spy x family
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz
Rate this post

Více z LaCultury...