Poznejte hvězdy a souhvězdí

Poznejte hvezdy a souhvezdi
Obálka knihy, Zdroj: grada.cz

Večerní procházka s protějškem je vždy něco! Obzvlášť když je vztah na začátku. Oba jsou nabytí tou zvláštní energií, vášní, která otvírá srdce. Nad procházejícím se párem se klene gotický chrám plný hvězd. Teď by měl říct něco velmi chytrého. Opravdu velmi chytrého a hlavně romantického. Měl by jí aspoň ukázat Polárku. Jenže ouha, z celého nebe frajer zná jen Slunce a Měsíc. Stěží spojí jednotlivé zářící body do souhvězdí. Raději tedy mlčí a zeptá se své přítelkyně, co říká na další díl korejského seriálu Hry na Oliheň z Netflixu.

Je velkým štěstím, že ve městech je světelný smog, protože pánové by stěží ukázali své milé Kasiopeju, Pegase či Perseuse. Vytratilo se starobylé umění čtení noční oblohy, díky níž bájní mořeplavci objevovali svět. Lovci nalezli cestu domů.

Hvězdná obloha je fascinující. Světlo putující miliony světelných let rozzařuje černočernou tmu. Mysl dávných lidí jednotlivé hvězdy seskupila do souhvězdí. My podrobujeme zkoumání Vesmír, ale zapomněli jsme na poetický a praktický význam hvězd a souhvězdí.

Nejen pro romantiky a týpky, kteří chtějí své nejjasnější hvězdě ukázat Polárku, vydala Grada praktického průvodce Poznejte hvězdy a souhvězdí od Joachima Herrmana. Lexikon obsahuje 60 hvězdných map oblohy pro každé roční období.

Na obloze nejsou pouze hvězdy a souhvězdí, ale i planety. Pozorovat na noční obloze můžete i dvojhvězdy, hvězdokupy a mlhoviny. Lidi vždy přitahuje nejbližší hvězdný objekt – Měsíc. Básnici ho poeticky nazvali Luna. Lexikon proto obsahuje samostatnou mapu Měsíce včetně popisu této úchvatné přirozené družice Země.

„Měsíc je jediné kosmické těleso, na kterém můžeme už i pouhým okem zaznamenat jeho povrchovou strukturu. Tmavé plochy, viditelné zejména na úplňku, bývají často lidově označovány jako „tvář na Měsíci“. Vlastně je to zkřivená tvář, která se při pohledu od nás dívá doleva. Existují však i jiné lidové výklady: zajíc, který vyskakuje doprava z křoví, sedlák a selka, dvě děti, které nesou vodu na vahách, sedlák se svazkem klestí na zádech, selka u kolovrátku, pruská orlice, líbající se pár.“  

Tento lexikon se mi velmi líbí. Díky své velikosti se vleze do kapsy bundy. Můžete stranou od světla civilizace pozorovat krásu vesmírných těles.  Lexikon obsahuje všech 88 souhvězdí. Navíc je zde i přehled zajímavých nebeských událostí do roku 2031, především o viditelnosti planet, termínech měsíčních úplňků, ale také o zatměních Slunce a Měsíce.

Poznejte hvezdy a souhvezdi
Obálka knihy, Zdroj: grada.cz
5/5 - (1 vote)

Více z LaCultury...