„Svět nemůže zůstat takový, jaký je. Musíme ho udělat lepším.“ – str. 345 –
Treblinka… Tak lahodné slovo, a přesto po jeho vyslovení zůstává člověku hořkost v ústech. Treblinka byl nacistickým vyhlazovacím táborem za druhé světové války, který se nacházel zhruba sto kilometrů severovýchodně od hlavního města Polska. Na tomto místě vyhaslo minimálně 900 tisíc lidských životů a mezi nimi bohužel i hlavní hrdina románu „Doktor z Varšavy“ spolu s celým svým sirotčincem.
Janusz Korczak, pedagogik, který se zabýval dětskou duší a trápením dětí bez domova. Od roku 1912 vedl varšavský židovský sirotčinec a neopustil ho ani během druhé světové války, kdy byla jeho činnost dosti omezována. Korczak byl zastáncem dětské emancipace a zasazoval se o respektování dětských práv. Chtěl pro děti zorganizovat společnost, založenou na principech spravedlnosti, rovnosti a odpovědnosti, a právě to je v románu čitelné z každého jeho činu. Děti miloval a děti milovali jeho. Své „praktiky“ se rozhodl na stará kolena předat svému nástupci. Za něj si nevybral neméně odhodlaného a čestného člověka, studenta Mišu.
Bohužel právě v té době se šílená nacistická epidemie začala šířit Evropou a Polsko zasáhla snad nejvíce. Brzy musel sirotčinec živořit za zdmi ghetta spolu s ostatními varšavskými Židy. Když bylo ghetto postupně vyklizováno, většina Židů byla přesunuta právě do Treblinky…
V románu sledujeme zároveň i milé sbližování dvou mladých lidí, Miši a Zofie. Ty nejprve válka sepjala a pak bezohledně rozdělila na mnoho let.
Miša se do rodného města vrací ke konci války jako odhodlaný voják První polské armády pod ruským vedením, která Varšavu osvobozuje. Stojí sice proti nejobávanějšímu německému vojsku, která děsí k smrti – Dirlewangerově brigádě, ale vítězství je již nadosah! Ovšem co zbylo z celé Varšavy? Kde jsou všichni jeho milovaní? Jak, kde a s kým začít znovu? A má to vůbec smysl?
Román je založen na skutečných příbězích – osoby jako pan doktor, Miša i jeho snoubenka, jsou zcela reálné. Kniha je nádherně napsaná – silná a bolestná, plná srdce drásajících emocí, zejména pokud přemýšlíme o všech těch nevinných dětech. Autorce se naprosto podařilo celý příběh vylíčit autenticky, dojemně, čtivě a rozhodně jde o jedno z nejlepších děl na dané téma.
Na závěr si dovolím prozradit alespoň jednu krásnou zprávu, osvobození se dožil jak Miša, tak jeho úžasná žena Zofie. Čtenář se na konci knihy dočká i dojemného shledání, při kterém nezůstane jedno oko suché.
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2021 nakladatelstvím Jota. Celkem má 352 stran. Napsala Elisabeth Gifford. Z anglického originálu přeložil Tomáš Suchomel. ISBN 978-80-7565-663-6.
Doktor z Varšavy
5/5 - (2 votes)
Více z LaCultury...
9. prosince, 2021 Příběh muže, který odmítl opustit své děti Miša a Zofia, mladí milenci, touží po svobodném životě, a tak uprchnou z Varšavy. Když jsou násilně navráceni do nově budovaného ghetta, rozhodnou se připojit se k doktorovi Januszi […]
9. dubna, 2022 Doktor z Varšavy Elisabeth Giffordová je autorkou knihy Doktor z Varšavy. Lákalo ji napsat knihu o varšavském ghettu. Poctivě studovala materiály, které se tohoto tématu týkají a chtěla tak čtenářům […]
22. března, 2022 Knihovnice z Troublesome Creeku V pořadí první román nadějné americké spisovatelky Kim Michele Richardson s názvem "Knihovnice z Trouble some Creeku" vypráví příběh obyvatel odlehlé horské části amerického státu […]
11. srpna, 2021 Je vůbec možné odpustit neodpustitelné? SS Obersturmführer Paul Meissner byl těžce zraněn při bojích na ruské frontě. Není schopen další aktivní služby, a tak je poslán do koncentračního tábora Osvětim, kde má za úkol zlepšit […]
6. března, 2023 Ženy ze zámku Lafayette Stephanie Dray je americká autorka historických románů a já jsem od ní přečetla knihu s názvem Ženy ze zámku Lafayette.
Příběh vypráví o třech ženách ze tří různých časových období, […]
18. ledna, 2023 Příběh žen ze zámku Lafayette 1774. Urozená Adrienne Lafayette se stává politickou partnerkou svého manžela markýze de Lafayette v boji za americkou nezávislost. Když však ve Francii vypukne revoluce, která ohrožuje […]
28. prosince, 2022 Rozpůlený dům "Člověk by neměl svoje štěstí stavět na neštěstí druhých."- citace z knihy, str. 267 -
V úvodu samotného tzv. "famílienrománu" je nám přiblížen zapeklitý romantický mnohoúhelník mezi […]
14. října, 2022 Musím tě zradit „Život v Bukurešti byl jako život v černobílé fotografii. Život ve studených odstínech šedi.“
– citace z knihy, str. 29 –
Na památku statečným rumunským studentům napsala skvělá americká […]
11. října, 2022 Pět Číňanů oběšených v Idahu Zcela neotřelý pohled na historické události souvisejících s rasistickými útoky vedenými proti obyvatelům čínského původu v USA přináší čínsko-americká spisovatelka Jenny Tinghui Zhang ve […]
30. září, 2022 Mluví k vám kapitán Bezvadná a inspirující kniha pojatá formou rozhovorů s velmi sympatickým českým pilotem Davidem Heclem. Pro mne bylo čtení jakousi nostalgií. Dříve jsem snila o práci letušky, dokonce jsem […]
22. září, 2022 Smrtící lék „Jestliže je cílem lékařství lidem pomáhat a zmírňovat jejich utrpení, vyplývá z toho, že pokud neexistuje léčba ani šance na zlepšení, udržovat člověka při životě je špatné.“
– citace […]
8. září, 2022 Kde zpívají raci „Zoufalý, osamocený a do kouta zahnaný člověk se vždy upírá k základním instinktům, jejichž hlavním cílem je přežít.“
– citace z kniha, str. 11 –
Román „Kde zpívají raci“, který vydalo […]