Krizové situace nahrávají projevům lásky

obálka Blackout, zdroj:www.jota.cz
obálka Blackout, zdroj:www.jota.cz

New York – město tisíce světel, město, které nikdy nespí se noří do tmy. Nastal BLACKOUT a svět, jak ho známe se noří do zmatku. Nebo se naopak mnohé vyjasní? Nakladatelství JOTA vydává sbírku YA povídek o lásce s poselstvím skrytým mezi řádky. Líbila se vám kniha Sněží, sněží? Pak byste Blackout neměli přehlédnout.

Šestice příběhů, které směřují ke stejnému cíli; šestice bestsellerových amerických autorek, které umí čtenáře přenést do místa děje a propojit jej s postavami. Kniha se řadí do žánrů young adult, neboť její hrdinové jsou teenageři, ale máte-li rádi „obyčejné“ příběhy, zahřeje Vás u srdce v jakémkoli věku.

Ashley Woodfolková vypráví o tom, jak chytrý dědeček zaonačí své vnučce setkání s její spřízněnou duší. Angie Thomasová si připravila dobrodružný výlet trojice teenagerů do Brooklynu. Nic Stoneová nás vezme do podzemky ke dvěma chlapcům, tajné lásce a boji s předsudky i stereotypy. Nicola Yoonová přivede čtenáře k osudnému nočnímu setkání dvou osamělých srdcí. Dhonielle Claytonová nám knihomolům připomene, že někdy ty nejlepší příběhy píše sám život.

Tiffany D. Jacksonovou jsem si nechala na závěr. Její povídka je sice nejdelší (a proto je rozdělena na pět částí), ale upřímně přiznávám, že mě zaujala nejvíce díky intenzitě propsání postav i práci s vývojem děje, který vkusně ukazuje, jak naše minulost může zbytečně mařit budoucnost, o přítomnosti nemluvě. Ještěže nás občas potkají osudové „náhody“.

propagační materiál, zdroj: www.jota.cz
propagační materiál, zdroj: www.jota.cz

Vázaná kniha má působivou obálku, užívá příjemného strukturovaného recyklovaného papíru a díky absenci ilustrací nabízí prostor čtenářově fantazii. Je psána v hovorové češtině, usiluje o dynamiku čtení četné přímé řeči. Propojování povídek slouží i úvodní kurzivou zaznačené místo a čas děje příběhů hrdinů, kteří se snaží dostat na stejné místo.

Ukázku k přečtení a další informace o knize naleznete na stránkách vydavatelství – zde.

JOTA LOGO,zdroj:www.jota.cz
JOTA LOGO,zdroj:www.jota.cz

Kniha se mi četla opravdu rychle. Je to svěží a příjemné čtení, které stejně dobře vykreslí úsměv na rtech jako přivede myšlenky k vytvoření otazníků nad rozdílností životních stylů; toho, co je či není běžné „u nás“ a  v New Yorku. Kniha je věnována „černošským dětem všude po světě“.

 

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.