Výprava do podzemí je jako cestování časem i vesmírem

obálka knihy, zdroj:www.albatrosmedia.cz
obálka knihy, zdroj:www.albatrosmedia.cz

Pokud vás více než fantazijní dobrodružství nebo romantické novely láká cestopisná kniha zaměřená na soulad člověka a krajiny, oceníte dnešní recenzovaný titul. Nakladatelství Mladá fronta vydalo knihu Roberta Macfarlana Podzemí: Cesta hlubinami času. Předmluvu Být v krajině k českému překladu napsal Václav Cílek, který v o autorovi uvádí: „Dívám se na něj jako na keltského barda s mimikry sice přirozeného, ale jinak úctyhodného profesora na jedné z nejslavnějších univerzit světa.“

Kniha je rozdělena do tří částí – síní. První přivádí čtenáře do Británie, kde jej učí umění vidět. Druhá část putuje Evropou (podzemím Paříže, italskými řekami i slovinskými vrchovinami).  Třetí část vede mezi severské přízraky Norska, Finska a Grónska.

Další informace o knize a ukázku k přečtení najdete na stránkách vydavatelství – zde.

albatrosmedia logo, zdroj:www.youtube.com
albatrosmedia logo, zdroj:www.youtube.com

Autor s sebou bere čtenáře na své výpravy, ukazuje mu rozličná kouzla a umění přírody; dumá nad chováním civilizace a jejím osudem a jak už je pro jeho knihy typické hledá mezi přírodou a moderním člověkem spojitosti. Někteří literární kritici popisují jeho knihy jako objevné psaní, které je zrodem žánru žádajícího vlastní kategorii.(zdroj:„Hlavní sezóna“ . The Irish Times Staženo 5. května 2019.)

obálka knihy, zdroj:www.albatrosmedia.cz
obálka knihy, zdroj:www.albatrosmedia.cz

Osobně jsem však při čtení měla podobný pocit jako posluchačka Cílkových přednášek a společný tón jejich přátelství je mi tak mnohem bližší.

Nesmíte si ale představovat zcela klasickou speleologickou výpravu. Kniha je pro mne ze všeho nejvíce cestopisem, neboť přináší stejný druh poznání jako objevování nových míst bez cestovní kanceláře – seznamujete se s místy a lidmi, kteří jsou spolu propojeni určitými návyky, ochutnáváte kulturu i atmosféru, které vás přivádí na nové myšlenky a mnohdy pomáhají otevřít oči.

Autor by byl výborným reportérem, neboť text kapitol skutečně má tu moc přenést svého čtenáře na popisované místo – jako byste viděli, slyšeli, cítili a skutečně prožívali to, co jej na cestách potkalo. Jako byste byli členy výpravy a rozprávěli s norskými rybáři nebo se vydali na párty v katakombách Paříže.

Ostatně MacFarlane získal za titul Podzemí ocenění za nejlepší knihu o přírodě (2019).

Dle mého názoru se jedná o příjemné a zajímavé čtení, které ale doporučuji neuspěchat.

Číst s klidem a věnovat pozornost jednotlivým částem textu.

 

 

Beseda s autorem ke knize Podzemí (v angličtině), zdroj: www.youtube.com

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.