
Když jsme byli malí, zbožňovali jsme honbu za pokladem – cestu složenou z úkolů a hádanek, na jejímž konci čekal poklad (obvykle v podobě sladkostí). Před časem se podobné akce rozšířily z dětských dnů, pohádkových lesů na únikovky vhodné i pro dospělé. Pokud chcete ozvláštnit dovolenkové setkání o podobné aktivity je pro vás publikace Lovci šifer (jako) dělaná. Vybrat si můžete z variant Bojovky na doma a Bojovky na ven. Knihu Lukáše Záleského vydalo nakladatelství Cosmopolis a jedná se o první české knihy typu honba za pokladem.
Brožované publikace o formátu 165×235 mm vám vlezou snadno do každého batůžku a navzdory křídovému papíru se nijak zvlášť nepronesou. Varianty k užití jsou dvě – buďto si ke knize jen sednete a budete luštit nebo zvolíte člověka (zvaného „bojovka master“), který hru připraví tak, že na odpovídající místa rozmístí hádanky (stránky jsou připravené k vytržení nebo je můžete ofotit či opsat pokud jste si knihu jen vypůjčili k vyzkoušení). Například pokud vyluštíte hádanku „botník“ je jasné, kam vyrazit pro další úkol.
Jak Bojovky na doma tak Bojovky na ven obsahují po 12 sériích pětice úkolů, v každé knize je tak 60 šifer.

Humor a inteligence
Hlavolamy zkouší vaše vědomosti, bystrost a logiku. Svým rozsahem a náročností jsou doporučeny pro „dospělé nebo dospělejší hráče“. Ostatně mě samotné přišly některé úkoly snadné i pro malé děti a u jiných jsem nevěděla, která bije. Jak praví autor „Žádný z rébusů není nijak uveden nebo vysvětlen, protoež největším rébusem každé honitby za pokladem je přijít na to, co vlastně luštíte.“(citace z úvodu).
Proto je to R-É-B-U-S, jeho cílem je přimět člověka přemýšlet. A upřímně, na to se v naší digitální době moc nesází, když všechny vědomosti nosíme v kapse. Na druhou stranu googlení je autorem povoleno a občasné peprnější slova asi dnes nepřekvapí ani nejmladší rodinné příslušníky. V pravidlech také stojí: „čím víc hráčů, tím větší zábava“.

Hráli jste Poldu?
Stvořitelem Lovců šifer je český autor Lukáš Záleský, který spolupracoval jako scénárista na počítačové hře Polda VI. Kdo hrál, dovede si snadno představit, jakým způsobem Lovci šifer fungují. Před dvěma lety vydal také sbírku hororových povídek Čtyři strany mince, která se na čtenářských databázích těší dobrým recenzím. Na jeho povídkovou tvorbu ostatně můžete narazit také v knize 4. český thriller či některých sbornících knihoven.
Pár slov k formátu
Lovci šifer nemají obsah ani očíslované stránky. Bojovky na ven se přesto se dají rozdělit na pomyslné kapitoly dle doporučeného místa realizace – Zahrada, Výlet, Okolí. Jinak platí, že knihy tvoří úvodní přivítání a navrhnutá Pravidla, samotné šifry a na konci knihy pak Nápověda a Řešení.
Knihy mají příjemnou grafickou úpravu se spoustou sytých barev a ilustračních obrázků.
Ukázku z knih naleznete na stránkách nakladatelství – zde.

Pro koho knížka je?
Je pro aktivní jedince, kteří otráveně nepokrčí nos nad první nečekanou překážkou. Je inspirací pro organizátory nejrůznějších akcí od přátelských setkání (kde toužíte po větší akci nežli sedět u nápojů nejrůznějších složení), přes tábory, skauty, dětské i dospělácké večírky (ostatně složený konečného pokladu je čistě na vaší fantazii). Je pro ty, kteří si na začátku domluví rozsah pravidel (užívání internetu, nápověd) a nerozhádají se.

Není pro rýpaly (typu – opravdu malujeme na toaletní papír všichni stejnou barvou?) ani pro ty co se neumí povznést a berou život příliš vážně. Hrajte si a pamatujte na slova Warrena Buffeta: „Hry vyhrávají hráči, kteří se zaměřují na hřiště – ne ti, jejichž oči jsou přilepeny k výsledkové tabuli.“ Dobře se bavte.
