Lze se vyrovnat se smrtí nejlepší kamarádky?

Zpravu nelze dorucit
Obálka knihy, Zdroj: jota.cz

Bailey a Vanessa jsou nejlepší kamarádky, které spolu sdílejí všechno. Tajemství, smích i pytlíky šumáku sloužící na zlepšení nálady. Jejich přátelství ale nečekaně skončí, když se Vanessa zřítí s autem z útesu daleko od svého domu. 

I když si myslela, že o své kamarádce ví všechno, zůstane Bailey spousta otázek, na které potřebuje najít odpověď. Pomoct by jí mohla jediná dívka, avšak ta je mrtvá. Bailey se trápí a přemýšlí nad tím, zda tragédii mohla zabránit. Jediný, kdo její zármutek chápe, je Vanessin přítel Masson. Protože jí Vanessa chybí, vytvoří nadaná Bailey jejího chatbota, do kterého nahraje všechny zprávy, které si dívky za dlouhé roky vyměnily. Brzy však začne chatbot naznačovat, že Vanessa rozhodně neříkala všechno. Je možné, že některé z jejich tajemství přispělo k její smrti?

Knihu Zprávu nelze doručit, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Jota, napsala Dante Medema, editorka na volné noze a autorka knih pro mladé čtenáře. Její knihu The Truth Project ocenili knihkupci jako jeden z nejlepších debutů roku. S manželem, čtyřmi dcerami a místností plnou upomínkových předmětů a knížek žije na Aljašce ve městě Anchorage.

Lákavá anotace slibující neotřelé téma a nádherné grafické zpracování. To jsou důvody, které vás přimějí věnovat této knize alespoň trochu pozornosti. Co se však doopravdy ukrývá za hezkou obálkou? Citlivý a emotivní příběh s thrillerovými prvky, ve kterém jsou zpracována náročná témata. Smrt kamarádky, výčitky svědomí, emoční zmatek, snaha srovnat se se ztrátou a jít dál, i když se to zdá nemožné, prázdnota, bolest, odpuštění, touha po vysvětlení i poznání sebe sama. Vylíčení Baileyiných pocitů je nejen autentické, ale navíc se také hodí k truchlící dívce na prahu dospělosti. Některé její reakce či činy vám mohou připadat naivní, ale ruku na srdce – kdo v sedmnácti nevykazuje ani nevykazoval jisté známky naivity plynoucí z nedostatku životních zkušeností?

Krátké kapitoly jsou proloženy konverzacemi Bailey s jejími blízkými i Vanessiným chatbotem, které umožňují čtenářům všechny postavy líp poznat. Samotný chatbot pak tvoří originální prvek, jenž celý příběh oživuje a skvěle podtrhuje hlavní zápletku. Tou je snaha odhalit, co Vanessa tajila. Baileyno pátrání je popsáno realisticky a jeho jednotlivé kroky na sebe logicky navazují.

Pravda však častokrát bolí, a jinak to není ani v tomto případě. To, co se Bailey dozví, ji šokuje a změní její pohled nejen na přátelství s Vanessou, ale i na své okolí. Toto bolavé překvapení pak poskytne prostor pro další vývoj Bailey a dovede ji až k pochopení toho, co znamená opravdové přátelství, co je to štěstí a proč je důležité dokázat odpustit. Navzdory smutku, který se jako červená nit prolíná celým příběhem, je závěr knihy plný smíření a naděje. Jistě, některé ztráty jsou ničivé, ale to neznamená, že ze světa zmizela všechna krása ani to, že už nikdy nepřijdou okamžiky plné štěstí. A právě díky tomuhle poselství je kniha nadčasová a má co říct nejen mladším, ale i starším čtenářům.

Zpravu nelze dorucit
Obálka knihy, Zdroj: jota.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis