Praha v proměnách času

Praha v promenach casu Sojka Grada
Obálka knihy, Zdroj: grada.cz

Zajímají vás příběhy pražských rodin a míst, která už zanikla, například starých plováren, lávek, hotelů, nádraží a zahrad? Nechte se pozvat k vyprávění o osudech často zapomenutých pražských postav a postaviček, jež nenápadně tvořily drobnou historii města. 

Autorem knihy Praha v proměnách času, která vás provede po minulosti, je Petr Sojka, redaktor magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků. V Nakladatelství Grada vyšla nejen tato jeho novinka, ale i předešlé knihy Pražské dvorky, Příběhy pražských dvorků a Z tajů pražských dvorků.

Kniha je rozdělená na 20 kapitol. Každá z nich se zaměřuje na jedno téma. Některé jsou o lidech, jiné o místech, avšak ve všech se ukrývá kouzlo časů dávno i nedávno minulých, konkrétně devatenáctého a dvacátého století.

I když autor minulost vykresluje hezky, neidealizuje ji a zmiňuje i to, co až tak dobré nebylo. Navzdory tomu pocítíte touhu vrátit se o desítky let zpátky, prohlédnout si popisovaná místa v časech jejich největší slávy a popovídat si s lidmi, které vám autor představí. Uznejte sami, že rozhovory se zubařem Baštýřem, který miloval umění, nebo obyvateli Mlejnku či Občanky by mohly být opravdu zajímavé.

Propojení míst a lidí je skvěle zvládnuté, a tak kniha tvoří vyvážený celek, který nadchne jak milovníky historie, tak i čtenáře zajímající se o skutečné příběhy. Abyste si popsaná místa dokázali lépe představit, je text doplněný spoustou fotografií. Většina z nich je černobílá, ale najdou se i barevné. Fotografie zobrazují také tváře hrdinů těchto pražských mikropříběhů.

Na konci knihy najdete seznam zdrojů, ze kterých autor čerpal, a které vám mohou nabídnout tipy na další zajímavé čtení. No a pokud knihy raději posloucháte než čtete, jistě vás potěší, že Praha v proměnách času vyšla i v audioverzi.

Praha v promenach casu Sojka Grada
Obálka knihy, Zdroj: grada.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis