UNDERFILM
Kolik stojí štěstí?
Ve čtvrtek 10.6. odvysílala Česká televize dokument Zapomenuté děti. Ve spolupráci s humanitární organizací UNICEF štáb natočil tři minipříběhy dětí z různých částí světa. Setkali jsme se tak Jamtshem z Bhútánu, se sourozenci Mariamou a Fodayem ze Siera-Leone a s dětmi ulice Alhadjim a Abdulem taktéž ze Sierra-Leone.
Desetiletý Jamtsho je vychováván svými prarodiči, kteří mu vybrali dráhu buddhistického mnicha jako nejlepší možnou cestu jeho budoucího života. Malý chlapec tak tráví každý den v klášteře, kde se od časných ranních hodin modlí a medituje se svými vrstevníky. Musí překonávat velké odloučení od milovaných prarodičů a citové strádání. I tak ale ví, že pro něj babička s dědou chtějí to nejlepší. Jak sám dodává, je jediným členem rodiny, který má šanci naučit se číst a psát. Rozhovor, ve kterém Jamtsho říká, že nejradši má prázdniny, protože může být s rodinou, donutí člověka přemýšlet. Tomuto chlapci se ve tváři zračí hluboké poznání a povědomí o skutečné ceně štěstí.
Stejně tak osmiletý Foday a jeho o dva roky starší sestra Mariama. O výchovu se stará jejich dědeček. Momentálně řeší, jak dostat Fodaye do školy, protože nemají dost peněz. Drsné podmínky života v Africe připomíná scéna, kdy pomáhají se sklizní na poli a jeden muž jim dá za práci více peněz, aby si mohli šetřit, nebo když se na ulici hádají o větší část pomeranče, až je dědeček musí napomenout.
Největší bídu ale zažívají Alhadji a Abdul, kteří se potkali na ulici Freetownu a od té doby bojují s chudobou spolu. Jako děti ulice nemají střechu nad hlavou ani nikoho, kdo by se o ně postaral. Proto není divu, že během dokumentu několikrát zmíní, že jejich největším snem je zázemí pro všechny děti na světě. Kolik pro tyto děti znamená, když se o jejich problémy někdo zajímá, je více než dojímavé. Malý Jamtsho například říká, že nejšťastnější se cítí právě při natáčení, kdy má šanci ukázat lidem svůj životní příběh.
Na závěr děti píšou svá přání na plátěné destičky, které připevněny kolíčky vlají ve větru a mohou se tak dostat až k nám. Tyto děti spojuje jedno – znají pravou hodnotu štěstí, o které my někdy tak často pochybujeme.
Další informace na stránkách UNICEF
Dokument můžete zhlédnout na stránkách české televize
Cesty větru
Netradiční snímek kolumbijského režiséra Ciro Guerry se v Evropě setkal s nebývalým úspěchem – získal například cenu City of Rome na MMF v Cannes 2009. Čeští diváci měli možnost ho shlédnout v rámci festivalu světového filmu Cinema Mundi a utvořit si tak vlastní názor na filozofické putování Ignácia a jeho učedníka Fermína, kteří chtějí vrátit Ignáciovu harmoniku jeho stařičkému učiteli. Film se odehrává takřka beze slov, spíše než příběhem bych jej nazvala jakýmsi „plynutím“, dlouhou poutí, která nechává vyniknout i kolumbijskému prostředí a neohrožené přírodě… působilo to na mě značně impresionisticky, neboť důležitější než dějová linka jsou dojmy a jednotlivé myšlenky, které musí divák uchopit podle svého. Přestože se film zdá být poněkud zdlouhavý a cesta dvou poutníků nekonečná, má něco do sebe, i když je poměrně obtížné definovat jeho hlavní duchovní záměr a jeho vyznění zdaleka není jednoznačné. Přesto – nebo snad proto – diváci v Cannes ocenili film ovacemi ve stoje… já bych s potleskem počkala, ale i tak hodnotím tento počin kolumbijské kinematografie jako velice zajímavou zkušenost pro evropské diváky.
Cesty větru, 2009, Kolumbie/Nizozemí/Argentina/Německo, drama, 120 min
Další informace na CSFD
UNDERTONES
Řeč těla Švédky Robyn
Půvabná švédská zpěvačka Robyn je evropskému publiku známa především svým prvním velkým hitem „Show Me Love“. Nyní je zpět a fanouškům na letošní rok slibuje hned tři desky. Ta první z nich s názvem Body Talk Pt.1 vyšla před pár dny a nabízí celkem osm nových tracků. Celé album produkoval Patrik Berger, ale Robyn rozhodně nešetřila ani hosty. V roli spoluautorů nebo hostujících producentů se objevují například Röyksopp, Kleerup, Diplo nebo Klas Åhlund. Pilotním singlem této desky se stala chytlavá píseň „Dancing On my Own“, ke které Robyn opět natočila i velmi povedené video. V něm se tato křehká blondýnka představuje jako vamp, toužící po muži, který si jí však nevšímá a na diskotéce obletuje jiné dívky. Upírská tématika je zkrátka v módě.
Robyn – Body Talk Pt. 1, niversal Music, vyšlo 14.6. 2010, 429 Kč
Serj Tankian vystoupí v Praze
Původem Arménský hudebník, skladatel a multiinstrumentalista se proslavil jako frontman kapely System Of A Down, se kterou vydal pět úspěšných desek. Toto svérázné uskupení si v roce 2006 dala časově neohraničenou pauzu, avšak Tankian v hudbě pokračuje sólově dál, část kapely jakou jsou Daron Malakian a bubeník John Dolmayan se přeskupila do rovněž úspěšné formace Scars on Broadway. Serj Tankian se do České republiky vrací po dvou letech, aby publiku představil projekt „Elect The Dead Symphony“. Jak jinak, než jak to v dnešní době bývá zvykem, když není nic nového, zpracuje se dřívější hudební počin do symfonické podoby, která opět řadu posluchačů z části osloví. S projektem „Elect The Dead Symphony“ sklízí úspěch po celém světě a před českým publikem vystoupí 24. června 2010 v pražské Incheba Areně na Výstavišti za doprovodu asi padesáti členů Českého národního symfonického orchestru.
Serj Tankian – Elect The Dead Symphony, Incheba Arena v Praze, 24.6. 2010 ve 20:00, cena 750 (950) Kč
Více informací na stránce ticketpro.cz
UNDERBOOK
Tajemný labyrint moskevského metra
Kniha Dmitryho Glukhovského, která se v nedávné době dočkala velmi úspěšného herního zpracování, se sice na pultech tuzemských knihkupců představila již před nějakou dobou, její připomenutí však rozhodně stojí za to. Téma apokalypsy, jíž přežila pouhá hrstka obyvatel se může zdát na první pohled jako ohrané klišé, bez výrazné zajímavosti. Proniknete-li však do Glukhovského Metra 2033 hlouběji, možná zjistíte, že vše není tak, jak by se mohlo zdát a ono propírané téma má stále co nabídnout. Příběh se točí kolem Arťoma, který žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Existuje nějaká možnost záchrany?
Dmitry Glukhovsky – Metro 2033, nakladatelství Knižní klub, 2010, 472 stran, 399 Kč
Osamělá prvočísla…
Již k samotnému titulu snad není co dodat, právě jeho zvláštní strohost mně zabránila, abych první knižní počin mladého Itala Paola Giordana nepřehlédla v zaplavující nabídce dalších nově vydaných titulů. Jeho kniha, která si získala v Itálii ohlas napříč věkovými kategoriemi a bude postupně přeložena do 36 jazyků, ohromuje, překvapuje a vtáhne své čtenáře do děje. Na jejích stránkách se odehrává cosi ponurého, ale zároveň tak opravdového … Alice i Mattia v dětství učinili „během pár vteřin rozhodnutí, jehož důsledky pak nesli po zbytek života.“ Alice je odmítána společností, Mattia ji odmítá. Giordano je tituluje přiléhavou matematickou metaforou osamělých dvojčat, která jsou ztracená a „vzájemně si blízká, ale ne dost, aby se skutečně dotkla jeden druhého“. Pozornost knihy je upřena ke komplikovaným vztahům k ostatním i sobě samému, ke komunikačním bariérám a zejména ke hledání vlastního místa ve světě, což může být úkol nesmírně obtížný… Kniha je velmi čtivá a autorův úsporný, avšak literárně bohatý styl velice působivý. Zkrátka, Giordanovu prvotinu odložíte až s poslední stránkou.
Paolo Giordano – Osamělost prvočísel, nakladatelství Odeon, 2009, 256 str, 259 Kč
UNDERART
Himaláje u nás v Česku
-
Další unikátní výstavu, která umožňuje českým návštěvníkům na vlastní kůži poznat zvyky, tradice, stavby a mnohé další poklady exotických zemí, najdete v brněnské Olympia Show Hall. Až do listopadu můžete zblízka poznat himalájské země jako Nepál, Tibet, Indii nebo Bhútán. Výstava Šangri-la zahrnuje veškeré předměty, které dovezl známý cestovatel Rudolf Švaříček. Autentické chrámy, tržiště, umělý prales i vysokohorský tábor, fotografie, cizokrajná zvířata a předměty zaručí nezapomenutelný zážitek, což potvrzuje i plánovaná návštěva akce samotným dalajlámou a tibetskými mnichy.
Šangri-la, do listopadu 2010, Brno, Olympia Show Hall, otevřeno 10:00-20:00
Podrobné ceny vstupenek najdete na internetové adrese
Manýrismus na Hradě
Jste milovníky umění a chcete zahájit letní prázdniny kulturně? Máte možnost. Právě 1. července bude návštěvníkům zpřístupněna v areálu Pražského hradu nová výstava, která představí osobnost a dílo jednoho z nejvýznamnějších umělců doby Rudolfa II., německého malíře Hanse von Aachena. Na císařském dvoře platil za osobu velmi váženou, byl důvěrníkem, a kromě malování měl na starosti i diplomatické mise. Teorie umění řadí tohoto mistra portrétní malby k manýrismu. Věnoval se však i obrazům s náboženskou či mytologickou tématikou. V jeho tvorbě se střetávají německé, nizozemské a italské vlivy, které dávají vzniknout jedinečným kompozicím. Opusťte na chvíli ruch hlavního města a přijďte se potěšit neutuchající krásou, která z mistrovských pláten čiší i staletí po jejich vzniku.
Hans von Aachen – malíř na evropských dvorech, Císařská konírna Pražského hradu, 1. 7. – 3. 10. 2010
Více informací sledujte na stránce http://www.kulturanahrade.cz
Páté pokračování rubriky L´UNDERGROUND pro Vás připravili David Bulawa, Daniel Šácha, Iva Adamová, Jiří Aujezdský, Ivana Bednářová a Katka Bartošová. Za dva týdny (5.7.) ve stejný čas, opět na LaCultura.cz