Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Ostrava se opět zbarví světovou hudbou

Poprvé proběhl festival Colours of Ostrava v roce 2002 a rok poté se stal členem European Forum of Worldwide Music Festivals. Tato organizace prostřednictvím hudebních událostí podporuje etnickou a tradiční kulturu světových národů.

Celá událost probíhá na několika místech po celém městě jako např. v areálu Černé louky, na Slezskoostravském hradě nebo v klubových scénách. Kromě hudebních vystoupení probíhají i doprovodné akce jako promítání hudebních filmů v Minikině LFS nebo diskusní sezení v Domě knihy Librex. Nově přibyl i program v divadlech nebo workshopy s taneční tématikou.

Letos se můžete těšit na řadu výborných muzikantů a to nejen světových. Čtvrtek, kdy festival startuje, bude především dnem českých umělců. Mezi prvními účinkují Tata Bojs společně s korejskými hudebnicemi (piano, housle a cello) Anh-Triem. Společně předvedou komorní a akusticky laděné verze svých skladeb. K vidění bude vítěz loňského ročníku Coca Cola Popstar Niceland, který po úspěchu svého alba „Little Black Book“ zahraje své melancholické skladby v rámci Czech Stage, kde se objeví i bývalý leader kapely Ready Kirken, Michal Hrůza.

Pátek je zaslíben těm nejzajímavějším hostům. Z Británie k nám zavítá přední jazzový zpěvák a skladatel Jamie Cullum. Mladý, energický klavírista se nebojí experimentů a pohrává si s nejrůznějšími žánry od hip hopu přes rock´n´roll. Taktéž z Británie přiveze formace Asian Dub Foundation směsici elektroniky, rapu a etnických nástrojů. Šestičlenná kapela představující londýnský underground navštívila festival již před třemi lety. Směsici tradičních nástrojů a moderní elektroniky ukáže alžírsko-francouzská sestava Speed Caravan. Z českých zástupců si můžete přijít poslechnout Věru Špinarovou nebo Fleret s Jarmilou Šulákovou.

V sobotu nás svými africkými rytmy poctí legenda jihoafrické hudby, kytarista a zpěvák Johny Clegg nebo rebel Seun Kuti z Nigérie. Pokud máte chuť na prvotřídní taneční hudbu z Británie, vydejte se vychutnat tóny seskupení Stereo Mc´s, hudebních mágů mixujících funky s elektro i jazzem. Netřeba představovat skupinu Morcheeba, která již bez zpěvačky Skye předvede své melodie v duchu elektra, rythm and blues i rocku.

V neděli se opět podíváme především na českou scénu, kterou ovládnou Mňága a Žďorp, Jan Budař s kapelou Eliščin Band nebo Jan Kalousek. Z Polska dorazí zpěvačka Nina Stiller, která mísí židovské písně s hip hopem nebo elektrem.

To byly pouze ochutnávky, na co se můžete letos těšit. Více informací o umělcích či místech konání se dozvíte na adrese www.coloursofostrava.cz.

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts