Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Bullock a Reynolds podávají vydařený Návrh

Přiznejme si, že herečka Sandra Bullock má své nejlepší filmové období již za sebou. Jedna z největších hvězd 90. let se prosadila nejprve v thrillerech „Nebezpečná rychlost“ či „Síť“ a pak zabředla v romantických komediích, které točí se střídavými úspěchy prakticky dodnes. Výjimkou pak byl předloňský thriller „Předtucha,“ který však propadl jak kvalitativně, tak finančně. Sandra si však chytře vybrala opět komedii, k tomu zkušenou režisérku a mladšího partnera. A tak vznikl Návrh.

The Proposal, zdroj: Falcon

The Proposal, zdroj: Falcon

Margaret Tate (Sandra Bullock) je ukázková potvora pracující jako šéfredaktorka úspěšného nakladatelství. Zaměstanci se jí bojí a jediný, kdo má k ní alespoň profesně blízko, je její mladý asistent Andrew Paxton (Ryan Reynolds). To ale netuší, jak blízko si s Margaret budou… Margaret je totiž Kanaďanka, které vypršelo vízum a hrozí ji deportace. A jediný způsob, jak tomu zabránit, je si naoko někoho vzít. Co třeba Andrewa…?

Za kameru zasedla notorická romantička Anne Fletcher, která si svým průměrným, ovšem úspěšným debutem „Let´s Dance“ minimálně u producentů udělala jméno. Úspěch potvrdila i druhým filmem, jak jinak, romantickou komedií „27 šatů.“ Je zřejmé, že Fletcher ví, jak to v tomhle žánru chodí. Nesnaží se bořit klišé či léty zavedená pravidla žánru. Naplňuje přesně to, co od Návrhu očekáváme, místy se však trochu humorně odváže, přesto nepřekračuje hranici vkusu. Vyvaruje se přehnaných fyzických gagů či křečovitých dialogů a snímek má po celou stopáž pod kontrolou.

The Proposal, zdroj: Falcon

The Proposal, zdroj: Falcon

Dalším kladem filmu jsou netradičně napsané postavy. Všichni aktéři působí lidsky a opravdově, ne jen jako schematičtí panáci z plakátu. Ano, Sandra je mrcha a ano, ve skutečnosti má dobré srdce. Její Margaret má naštěstí smysluplně vytvořené zázemí pro svou povahu a jednání a notně ji tomu pomáhá i charisma Bullock. Reynoldsův Andrew si nerozumí s otcem a ano, má taktéž dobré srdce. To je vyváženo na kladného hrdinu až přehnanou ambiciózností a chladnou kalkulací. I přes rozdílný věk dvojice chemie funguje a ostré dialogy tak dostávájí ještě pikantnější rozměr. Stejně nečernobílé jsou i vedlejší postavy. V Návrhu tak narazíte na bývalou přítelkyni Gertrude (Malin Akerman), která nespřádá intriky (světe div se), agilní a hláškující babičku (Betty White), která není trapná (světe, vážně se div) a přihlouplého Kubánce Ramona (Oscar Nuñez), posedlého nespočtem nejroztodivnějších zaměstnání.

Návrh je film, který rozhodně nepřináší nic nového, dokonce lze bez okolků říct, že nepracuje s ničim jiným než s klasickými prvky. Přestože se hraje na vytyčeném hřišti a snímek neprovokuje překračováním lajn, i tak příjemně a hlavně vtipně manipuluje s pravidly a díky sympatickému obsazení skóruje.

Návrh
The Proposal
Rok: 2009
Země: USA
Stopáž: 108 min.
Režie: Anne Fletcher
Hrají: Sandra Bullock, Ryan Reynolds, Malin Akerman, Betty White, Oscar Nuñez, Mary Steenburgen, Craig T. Nelson

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts