Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

MC Mong: Hororový indián se zmrzlinou

Mít alespoň okrajový přehled o hudbě v Česku, Evropě, Británii či Americe není v dnešní době žádný problém. Už dokonce není ani třeba horlivě pátrat na internetu, hudba z těchto zemí, respektive kontinentů nás doprovází denně na každém kroku. V rádiu, reklamách, na MTV či bulvárnější formou v časopisech.

MC Mong, zdroj: ma.ahaba.net

MC Mong, zdroj: ma.ahaba.net

Zkuste se ale zeptat, kolik znáte umělců z Taiwanu, Indie, Brazílie… Samozřejmě za celý život nemáme šanci si poslechnout všechno a všechny. Ale čím dál víc mám pocit, že v hudbě začíná být na Západě poněkud nuda. Pokud se nebojíte menší změny a zkusit něco nového, zvu vás na jihokorejské pódium, kde za chvíli vystupuje současný nejpopulárnější hip-hopový interpret, herec a bavič říkající si MC Mong.

Jednatřicetiletý Shin Dong-hyun se narodil a vyrostl v Jižní Koreji. Úspěšně vystudoval Dong-A Broadcasting University, zaměřující se na média a vysílání a to ho nakonec přivedlo před bránu slávy a úspěchu. Ze začátku to tak ale nevypadalo. V roce 1998 se sice stal členem hip-hopové party People Crew, bohužel působil jako šedá myš a zatímco si fanynky lepily plakáty ostatních členů na dveře pokojíků, MCho neúspěch velice zklamal. Už od mala rád psal skladby, zpíval, miloval zábavu a představoval si ve své hlavě vtipné skeče a nápady. O šest let později získal roli v korejském televizním sitcomu Non-Stop 4. Jeho komediální vlohy se projevily na plno, jeho postava se stala tou nejpopulárnější a najednou ho znala celá země. Nabídky na další televizní tvorbu se jen hrnuly, ale MC toužil vrátit se k tomu, co ho nejvíce naplňuje. A to je hudba a bavit lidi.

Dnes už má MC Mong pět veleúspěšných studiových alb: 180 Degree (2004), His Story (2005), Way I Am (2006), Circus: Show´s Just Begun (2008) a Humanimal (2009), televizních show, seriálů i filmů. Každý nový singl sklízí úspěch a boduje v hitparádách a každý televizní projekt se stává senzací.

Za tím vším je ale tvrdá práce. Pokud chcete uspět a udržet se na vrcholu, nic jiného vám, speciálně v Koreji, nezbývá. Instantní úspěch po západním způsobu tady nemá dlouhodobou šanci. Korejci hudbu a své oblíbené umělce doslova milují, to taky znamená větší nároky na um interpreta a vyvarovat se byť jen drobných zaškobrtnutí. Proto specializované korejské zábavní a hudební společnosti trénují na první pohled jen líbivé kluky a dívky, nicméně musejí nejen dobře vypadat, ale i zpívat, tančit, hrát a vystupovat.

MC Mong, zdroj: ma.ahaba.net

MC Mong, zdroj: ma.ahaba.net

MC Mong se vzhledem ke své povaze veselého kluka a tak trochu blázna rozhodl svoje hudební počiny koncipovat humorně, někdy až parodicky. Přebaly alb, videoklipy i hudební vystoupení jsou pro fanoušky takovou malou událostí. Navzdory této teatrální póze, není jeho hudba vůbec prostá a texty se po vzoru západních hip-hopových hvězd nezabývají jen počítáním majetku a krásných slečen. Mong píše často o tom, co kolem sebe vidí nebo cítí, přidá kapku humoru a kritici či posluchači ho za to ocenili již nejednou cenou.

Mong si pro svou milou povahu našel i mnoho přátel z branže a ti se tak často objevují jako hosté na jeho albech nebo ve videoklipech. Mong se nerozpakuje udělat si srandu sám ze sebe a tak se ve svém největším hitu Ice Cream  proměnil v asociála, který si vyjde na rande s bohatou, rozmazlenou dívkou. O tom, že láska je jako zmrzlina se můžete přesvědčit v povedeném videoklipu. Letos v létě vydal své poslední album vtipně pojmenované Humanimal, ze kterého vyšly  hity Indian Boy, kde se MC prohání s dětským lukem a šípy a Horror Show, kde si bere na paškál hororové klasiky.

MC Mong je blázen, vtipálek, možná na svůj věk trochu dětinský a někdy až magor, ale vždy si můžete být jisti, že to dělá pro své fanoušky. A jde na něm vidět, že ho to stále baví. A nás taky!

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts