Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Nominace na Oscara bez chuti a zápachu

Předávání Oscarů už dlouho patří mezi nejdůležitější kulturní události roku a to i navzdory faktu, že sledovanost a popularita zlatého panáčka každým rokem klesá. Loni rozvleklý a upjatý oscarový večer prozářil skvělý výběr moderátora – herce Hugha Jackmana. Tento rok pro jistotu angažovali moderátory dva, Steva Martina a Aleca Baldwina. Podivná směs nominovaných, která na jednu stranu kopíruje Zlaté Glóby a na druhou stranu nabízí divácky vděčné, kvalitativně ovšem nepříliš stabilní filmové počiny. Pojďme se na některé kategorie podívat trochu blíže.

Loňský absolutní vítěz - Milionář z chatrče

Loňský absolutní vítěz - Milionář z chatrče

Kategorie nejlepší film roku se nám oproti loňsku zdvojnásobila. Oscaři se tak vrací do období 30-40. let, kdy v hlavní kategorii soutěžilo také deset snímků. Prezident Akademie to zdůvodňuje tím, že je čím dál těžší vybrat pouhých pět. Jenže pravda bude asi někde jinde, protože reálnou šanci na získání sošky nemá ani polovina nominovaných a některé filmy jsou očividně do počtu. District 9 je nepochybně dobrý a originální film, ovšem jeho nominování zavání pouhým tahem, jak přilákat sci-fi fanoušky k ceremoniálu. Kdy naposledy jste mezi nejlepšími filmy viděli sci-fi? Z podobného důvodu se v seznamu objevují i animovaný Vzhůru do oblak nebo Hanební pancharti. An Education nikdo pořádně nezná a tak horkými favority zůstávají pouze megahit Avatar (navíc nadopovaný vítězstvím Zlatého Glóbu), Smrt čeká všude, Lítám v tom a jako černý kůň černošské srdceryvné drama Precious.

Nejlepší film
Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
Smrt čeká všude  (The Hurt Locker)
Hanební pancharti
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
A Serious Man
Vzhůru do oblak (Up!)
Lítám v tom (Up in the Air)

Nejlepší herec v hlavní roli je poměrně vyrovnaná kategorie, přesto je favoritem Jeff Bridges za drama Crazy Heart. Zahraniční reakce také pějí ódu na Brita Colina Firtha, a tak tato kategorie může být jedna z těch, která překvapí.

Nejlepší herec v hlavní roli
Jeff Bridges
George Clooney
Colin Firth
Morgan Freeman
Jeremy Renner

O oscarovém výkonu Christopha Waltze se šušká už od premiéry Hanebných panchartů a téměř s jistotou poputuje zlatá cena právě jemu. Ostatní herci byli sice také zajímaví, prohra Waltze by byla ale velikým „šokem.“

Nejlepší herec ve vedlejší roli
Matt Damon
Woody Harrelson
Christopher Plummer
Stanley Tucci
Christoph Waltz

82. ročník předávání výročních cen Americké filmové akademie Oscar proběhne 7. března 2010

82. ročník předávání výročních cen Americké filmové akademie Oscar proběhne 7. března 2010

V kategorii Nejlepší herečka se odehraje bitva mezi stálicí a čerstvým nováčkem. Ano, tahle kategorie patří Meryl Streep a Sandře Bullock. Obě herečky si nedávno odnesly Zlatý Glóbus, protože ale na Oscarech není tato kategorie roztržena na nejlepší výkon v dramatu a nejlepší výkon v komedii, budou tentokrát stát obě dámy v jednom ringu. Více šancí má Bullock, už jen proto, že akademici rádi oceňují herce, kteří dlouho nic nepředvedli a pak šokovali jedním výkonem. Navíc Meryl získává nominace snad každý rok, její výhra by nebyla až tak zajímavá a pak také fakt, že její role v Julie a Julia byla zábavná, ale na Oscara? Černým koněm by mohla být Gabourey Sidibe z dramatu Precious.

Nejlepší herečka v hlavní roli

Sandra Bullock
Helen Mirren
Carey Mulligan
Gabourey Sidibe
Meryl Streep

Ani tato kategorie nevykazuje žádné napětí. Pro sošku si nejpravděpodobněji (a zaslouženě) půjde Vera Farmiga z filmu Lítám v tom. Trochu se bojím, že by ji mohla trumfnout kolegyně ze stejného filmu Anna Kendrick (jejíž nominace je největší oscarový omyl) a taktéž úplně bez šance není Mo´Nique z Precious.

Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Penélope Cruz
Vera Farmiga
Maggie Gyllenhaal
Anna Kendrick
Mo’Nique

Nejlepší animovaný film každoročně (téměř) vyhrává Pixar. A letos to nebude jiné. Vzhůru do oblak má sošku téměř jistou, jako nejlepší film ji totiž nezíská, kompenzace v této kategorii to proto jistí. O snímku The Secret of Kells slyším poprvé, že by přece jen nějaké ohrožení pro Pixar? Chudák Princezna a žabák jsou viditelně do počtu, jde o klasický 2D animovaný film, který vyniká právě pouze tímto.

Nejlepší animovaný film
Koralína (Coraline)
Fantastic Mr. Fox
Princezna a žabák (The Princess and the Frog)
The Secret of Kells
Vzhůru do oblak (Up!)

Nejlepší režisér je jedna z nejdůležitějších kategorií. A i tady máme hlavní dva rivaly a jednoho outsidera, který by oba favority mohl skolit.  O Oscara se strhne bitva mezi Jamesem Cameronem za Avatar a Kathryn Bigelow za Smrt čeká všude. Na Glóbech James zvítězil, je možné, že Oscaři budou chtít překvapit. Ve hře je i Jason Reitman za režii Lítám v tom.

Nejlepší režie
Kathryn Bigelow – Smrt čeká všude
Lee Daniels – Precious
James Cameron – Avatar
Jason Reitman – Lítám v tom
Quentin Tarantino – Hanebný pancharti

Celková bilance zahrnuje devět šancí pro Avatara, 11 nominací Titanicu tedy nepřekonal, taktéž devět šancí pro Smrt čeká všude. Po osmi nominacích sklidili Tarantinovi Hanební pancharti a až šest Oscarů může získat hořká komedie Lítám v tom a drama Precious.

A co myslíte vy? Jsou pro vás nominace na Oscara překvapením, nebo jste jmenované čekali? Svůj názor můžete vyjádřit v komentářích.

Kompletní přehled nominací na 82.ročník cen Akademie, který se uskuteční 7.března 2010:

http://oscar.go.com/nominations/nominees

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts