Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Veletrh Styl a Kabo představí mladé návrháře z VŠUP

 

Cílem je pomoci českým firmám změnit design jejich kolekce, a tím jim pomoci v prosazení na trhu, získání nových zákazníků a následnému zvýšení obratu. „Je to od nás podaná pomocná ruka textilnímu průmyslu, neboť si plně uvědomujeme, že je nutné podporovat českou tradici výroby i designu“, uvedla ředitelka veletrhů Ing. Gabriela Vargová.

Tvůrčí dílna bude umístěna v době konání veletrhu 16.-18.2.2010 v pavilonu V, kde čtyři studenti Lenka Štěpánková, Jindra Jansová, Pavla Podsedníková a Vojtěch Novotný budou zpracovávat skicy, návrhy a poslední den i kaliko pro firmy Vývoj Třešť, Moděva Konice a MODELA Pardubice. Tyto firmy se navíc zavázaly, že vyrobí návrhářem navrhnutý model a představí jej na srpnovém veletrhu STYL.

Exkluzivně přinášíme rozhovor s mladou umělkyní Jindrou Jansovou.


Návrhářství si jako profesi moc lidí nevybírá, proč jste se touto cestou vydala?

Ten důvod je prostý, já mohu uplatnit svůj talent a své názory pouze v tomto oboru. Je to pro mne nejbližší způsob vyjádření. Pro peníze tento obor určitě nikdo nedělá.

Jakou práci považujete za svůj největší úspěch?

Snažím se do každé mé práce dát maximum. Proto nemohu vyzdvihnout jenom jednu. Každá má práce je součástí mého vývoje.

Co si myslíte o české modě?

Chybí mi zde osobní názor na oblékání. Projev vlastní osobnosti skrze oblékání a odvaha. Pravdou, ale je, že potkávám více lidí, kteří takto k módě přistupují. Jde to ale velmi pomalými krůčky. Nemyslím si ale, že to je problém pouze v české módě, určitě je to problémem v českém designu vůbec.

Proč jste se zapojila do projektu Tvůrčí dílna Liběny Rochové na veletrzích STYL a KABO?

Pro mne je to nová zkušenost. Především si však myslím, že je velmi nutná spolupráce designera s českými oděvními značkami. Pokud by se tento projekt osvědčil, myslím, že by to byl začátek nové cesty oděvního designu správným směrem. V zahraničí je spolupráce designerů s průmyslem naprosto běžná a přínosná pro všechny. V České republice se tento nezbytný přístup uplatňuje např. v interiérovém designu a myslím si, že velmi dobře. Tento přístup je nutný i v českém oděvním designu.

A poslední otázka. Jak vidíte svou budoucnost, máte nějaký profesní sen?

Neplánuji si nějaký konkrétní bod, kterého bych chtěla dosáhnout. Tato práce je pro mě mým osobním vývojem, proto každá práce má svou váhu. Snažím se ovlivnit to co jsem schopna ovlivnit – práci na které zrovna pracuji. Ale především si na této práci užívám práci samotnou.

Jindra Jansová byla do roku 2008 studentkou ateliéru módní tvorba na VŠUP, nyní je ve čtvrtém ročníku ateliéru oděvu a obuvi. Tato mladá návrhářka sbírá zkušenosti a zdá se, že je na dobré cestě. Upozornila již na sebe kolekcí na téma Reflexe tradic, který byl součástí přehlídky pořádané v Českém centru v New Yorku v září 2009. Dalším jejím zajímavým počinem byla kolekce Tissues, která byla součástí módní přehlídky na veletrzích Styl Kabo v r. 2009 sponzorované ATOK. Nyní s ní přinášíme rozhovor.

Michal Prouza

Michal Prouza

Absolvent žurnalistiky na Fakultě sociálních studií MU a ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě MU. V projektu LaCultura.cz by měl být na pozici šéfredaktora, zkušenosti nabíral šéfredaktorováním mutace časopisu Prvákoviny, občasným přispíváním na web Idnes.cz, psaním na již neexistující vlastní blog, vytvářením PR článků. Web LaCultura.cz vede a provozuje pro zábavu a zájem o kulturu s lidmi, kteří tyto zájmy sdílí také. Zajímá se o kulturu, ženy, pivo, Portugalsko a Web "2.0".

More Posts