Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Lacrimosa – dvacetiletá zpověď jednoho smutného klauna

Když se řekne Lacrimosa, tak se většině lidí vybaví plačící klaun, který už řadu let zdobí logo kapely. Aby taky ne, vždyť tato skupina kloubící žánry jako darkwave, gothic rock, metal, klasická hudba a mnoho dalších, má, mimo páru světlých výjimek, hudbu plnou tesknivých melodií, ale vždy zahraných s osobitostí a elegancí.

zdroj: lacrimosa.ch

Stejně jako vůbec první album Lacrimosy, tak i „Schattenspiel“ otevírá dětský pláč skladby „Seele In Not“. Ponurá píseň, v níž se mísí zoufalost a naděje podtrhovány zchátralým zlověstným až nepříčetným hlasem, našeptává, že přijde něco špatného. Původně romanticky zazpívaný „Schakal“ se proměnil do zoufale zazpívaného podtónu, zato „Copycat“ a ostatní songy, které jsme mohli už dříve slyšet, se odchylují většinou v maličkostech.

Avšak skladby, které si Lacrimosa opravdu schovávala pod pokličkou, budou určitě lahůdkou a to nejen pro skalní fanoušky. Můžeme zde slyšet jak industriální prvky, tak klasiku, pomalost  ale i ostrou rychlost. Songy, v nichž se mísí vznešenost a elegance, mohou vzápětí vystřídat písně, z kterých číší syrovost a zhýralost. Zkrátka všechny tyto skladby ukazují na léta, kdy byly napsány a dobovou romantickou rozervanost Tilo Wolfa.

Ke konci alba se posluchač dozví kam Lacrimosa za těch 20 let dospěla a to hned ze dvou stran. Přichází totiž dva nejnovější songy ukazující nynější rozpoložení kapely – elektroničtější „Sellador“ a baladka „Ohne dich ist alles nichts“.

Nebudu psát, co každý song znamená a má vyjadřovat, protože tak jako čtenář nachází v básních to, co ho oslovuje a každý čtenář chápe danou báseň jinak, tak naprosto stejné je to i s hudbou Lacrimosy, kde každá melodie určité písně přenese posluchače do jiné představy, jiného místa a jiného rozpoložení. Do jakého, to už je jen na posluchači samotném. Sám zpěvák Tilo Wolf k albu a celé Lacrimose říká: ,,V Lacrimose není žádné speciální řazení mezi songy, žádné nestojí výš ani níž než ostatní, protože našim cílem není psát hity, našim cílem je vyjádřit pocity a pocity jsou relativní.“

zdroj: lacrimosa.ch

To, že mají v logu klauna, není také jen tak náhodou. I když i tento smutný klaun se oproti dobám minulým změnil. Album „Schattenspiel“ můžeme připodobnit k jeho vývoji. Je to vývoj smutného klauna, který se na začátku učí smát, až se smát opravdu naučí, a dokonce ostatním do tváře.

Lacrimosa se chystá, a nejen s novým albem, představit také českému publiku a to 18.7. na letním festivalu Masters of Rock ve Vizovicích!

Myslím, že vše zásadní bylo řečeno. Představení končí a klaun zatahuje svou oponu… stačí už jen popřát příjemný poslech.

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook