Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Divotvorný hrnec v Ostravě

 

Divotvorný hrnec Jana Werich a Jiřího Voskovce je upravená verze velmi úspěšného amerického muzikálu Finian´s Rainbow. Světovou premiéru měl tento muzikál roku 1947 na Broadwai a 6. března 1948 byl v Československu poprvé uveden v Divadle V + W v Praze. Premiéra měla obrovský úspěch, Jan Werich zde ztvárnil roli vodníka Čochtana a Jiří Voskovec hru režíroval. Byla to zároveň poslední společná divadelní hra této dvojice. Divotvorný hrnec byl první americký muzikál jak u nás, tak v Evropě.

Děj se odehrává v jihoamerickém státě Missitucky, v údolí Štědré rodiny, kde chce Josef Maršálek pomocí ukradeného hrnce plného zlata, zajistit štěstí své dceři Káče. Nejen, že je hrnec plný zlata, ale umí také splnit tři přání. Vše ale nakonec dopadne tak trochu jinak. Ostatně na to se přijďte podívat sami.

Divotvorný hrnec v hudebním nastudování Bohumila Vaňkáta měl 8. října 2010 premiéru v Divadle Jiřího Myrona. Režijního nastudování se ujal Lumír Olšovský, který zde v Ostravě vystudoval Ostravskou, dnešní Janáčkovu, konzervatoř. Scénu vytvořil David Bazika a kostýmy připravila Sylva Zimula Hanáková. Během představení zazní velmi známé písně, jako například U nás doma, Tam za tou duhou, Ten, kdo nemá rád, Nedostatek a spousta dalších.

V ústřední roli vodníka Čochtana se přestavily dvě ikony ostravského divadla a to: Jiří Sedláček a Norbert Lichý. V roli Káči můžeme spatřit Ladu Běláškovou, Oľgu  Bezačinskou a Martinu Šnytovou. Dále hrají: Libor Olma, Roman Harok, Robert Jícha, Pavel Liška, Marcel Školout, atd.

Představení muzikálu Divotvorný hrnec se v divadle Jiřího Myrona hrají: 1. 11., 4. 11., 18. 11. 2011.