Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Naruto a jeho nejhorší klient

Představovat úspěšnou sérii Masaši Kišimota podruhé určitě není třeba, ale pokud přece jen prahnete po úvodním slovu a seznámení s Narutem, překlikněte si na předchozí článek, který se věnoval prvnímu svazku tohoto populárního japonského komiksu pro mladé.

Naruto 2: Nejhorší klient, Crew

Nejhorší klient, jak zní podtitul druhého dílu, rozvíjí tréninkové útrapy nově zformovaného týmu tří rozdílných nindžů, jejichž hlavním nedostatkem je právě neschopnost vzájemně spolupracovat. Nezmar Naruto, povýšený Sasuke a ani do něj zamilovaná a starostlivá Sakura, se k sobě na první pohled zrovna dvakrát nehodí. Vynikající schopnosti jednotlivců jsou sice důležité, ale ze všeho nejdůležitější je týmová práce! A týmová práce je také jedinou možností jak uspět v úvodní zkoušce mistra Kakašiho. Podobné uvědomění samozřejmě trochu bolí a hrdému sebevědomí příliš nepřidá, na druhou stranu by to ale nebyla první „životní“ lekce, a v žádném případě ani poslední, kterou si tato nesourodá trojice projde.

Tréninková část je ale v tomto případě jen takový nucený rozjezd. Tou hlavní pochoutkou jsou mise, které ostatně obstarávají jednu z hlavních náplní života nindžů, jelikož z nich mimo jiné mají peníze. Mise jsou obvykle rozdělovány dle schopností a pozic v hierarchii dané vesnice, což ve výsledku znamená, že zatímco zelenáči zachraňují koťátka ze stromů a převádějí staré lidi přes ulici, zkušeným mazákům jde mnohdy o život.

Pokud byste rádi do tohoto drsného světa pronikli o něco více, určitě vás potěší, že nejedno podobné vodítko a vysvětlivka se nachází i přímo v knize.

Určitě není třeba dodávat, že stejnou průpravou prochází i tým sedm, alias naše ústřední trojka. Je to zkrátka nuda. Shodou několika okolností se ale všechno tak nějak zvrtne a Kakašiho parta se záhy dostane do středu krvavého konfliktu. Chápu, stále to zní celkem tuctově, ale když vám řeknu, že se při této příležitosti objeví dvě z nejoblíbenějších postav celého Kišimotova universa, tandem Zabuza a Haku, věřte, že to žádná rutina nebude. Démon Zabuza je totiž …ale dost prozrazování.

Zabuza Momoči

Zkrátka a dobře, druhý svazek dokonale staví na základech nastíněných v úvodu a postupně je rozvíjí a správnou měrou přidává. Stránky se v tomhle případě skutečně otáčejí samy, ani nevíte jak. A jestli jste první díl zvládli během krátké přestávky ve škole, tentokrát si stihnete zaběhnout i do bufetu. Dávejte si jen pozor, abyste po tom přívalu akce stačili popadnout dech, protože i když je kniha celkově o několik kapitol i stránek delší, utíká mnohem rychleji. Dalo by se dokonce říct, že je té akce místy až moc, a některé klidnější scény pak působí v kontrastu s frenetickými souboji tak nějak nemastně neslaně.

Postupně se začíná rozvíjet i Narutova osobnost a premisa celého příběhu v jednom. Liščí chlapec je sice odpadlík a nemehlo, ale něco v něm asi přece jen bude, jinak by ve světě neočekávali mangu s dvouciferným označením a šestkou na začátku. U nás všechno sice teprve startuje, ale zároveň je třeba dodat, že právě tento rozjezd je jednou z nejlepších částí celé ságy.

Stejné, ne-li větší superlativy, lze směřovat i na konto výtvarné práce. Vysoká úroveň Kišimotova stylu je jednoduše bez debat. Chvilkami jsem dokonce sám uhýbal hlavou, abych při některých prudších kopech nedostal naloženo stejně jako precizně rozkreslené postavy. Kéž bych uměl takhle kreslit.

Druhý svazek zapálil knot dynamitu, který položil první díl. Nezbývá než čekat na výbuch, ať už v pozitivním či negativním smyslu. Každopádně jestli máte tento typ mangy rádi, neváhejte. Pokud vás ale nepřesvědčila ani našlápnutá dvojka, zřejmě nemá smysl pokračovat. Naruto totiž už v tomto případě ukázal hodně ze svého kouzla a i když se v mnohém jedná o „pouhé“ zpracování dříve vystavěných pravidel žánru šónen (mangy pro mladé chlapce), je to zpracování více než obstojné.

PS: „Trojka už je taky venku.“

Název: Naruto 2: Nejhorší klient
Autor: Masaši Kišimoto
Kresba: Masaši Kišimoto
Počet stran: 208
Cena: 179 Kč
Vydal: Crew, 2011

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.

More Posts