Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Afrodiziakum milovníků onamastiky

Zástupy cizích slov nás obklopují den co den a pomalu už nevíme, kde se tady vzala. Nejspíš všichni známe historii kolem Archimédova zákona,ale víte, kdo dal jméno saxofonu nebo proč má Bacardi rum ve znaku netopýra? Já už jo=) Měla jsem totiž dostaveníčko s knihou Jitky Šapíkové.

Onen magický prazdroj informací nese název Po kom se jmenují… a musím říct, že zabodoval na všech frontách. V prvé řadě je tady téma – asi všicni běžně pracujeme se slovy jako drezína,hašlerka,nanuk,levisky, pralinka, sendvič nebo viržinko. A všechna tahle slova mají svůj příběh, který Jitka Škápíková dokázala mistrně zpracovat. A to je další plusový bod. Kniha není žádným suchopádným slovníkem, naopak je poutavá pro čtenáře takřka od 6 do 99 let. Text je na mnohých místech proložen hravou černobílou ilustrací Valerie Brůnové s komiksovou bublinou, na kterou text navazuje a po celou dobou se kniha drží pravidla škola hrou. Následující ukázka vámprozradí jak to bylo se na Bacardiho rum dostali právě netopýři.

Skutečnou perlou je pro mě ale zvukové zpracování. V knize totiž naleznete také CD s celkovou stopáží 284 minut, které obsahuje všechny kapitoly knihy jako záznam z rozhlasového vysílání. Právě v něm totiž zazněly a to sice na vlnách Českého rozhlasu – dvojky v cyklu Slovo nad zlato.

Pořadem posluchače provází autorka knihy společně s Danielem Moravcem a Janem Hergetem. Relace je pojata jako výlet do historie, kde moderátoři rozmlouvají s historickými osobnostmi. Cyklus Slovo nad zlato zapojil do svého vysílání ČR2 v roce 2014,ale v dubnu 2015 změnil svou podobu a v současnosti si pětiminutový vstup můžete zapnout v pondělí-pátek přesně 10:40. Skrytý význam slov se zde snaží odhalit Jan Rosák s Markétou Pravdovou, v pátek je však vystřídá brodění plevelem naší řeči. Nad slovy, která jakoby nic neznamenají, a přesto (nebo právě proto) je okolo sebe tak často slýcháme, se zamýšlí Ivana Denčevová společně s teatrologem a publicistou Vladimírem Justem. Ostatně vybrat si můžete i v archivu pořadu: http://hledani.rozhlas.cz/iRadio/?stanice[]=%C4%8CRo+Dvojka&porad[]=Slovo+nad+zlato&zobrazNevysilane=1

Závěrem ještě něco o autorce. Jitka Škápíková je ženou činnu, když totiž nahlédnee na její stránky www.skapikova.cz, zjistíte, že leč se původně ochutnávala z šálku herectví (studium JAMU, 4 roky angažmá Státní divadlo Brno), přeladila se následně na studium oboru „Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika“. Jako absolventka začala pracovat v Českém rozhlase a v současnosti má na svém kariérním kontě řadu knih – komiksové vydání Starých pověstí českých, pověsti Kdo kde straší, historii Bambini di Praga, dětskou poezii Pohádková postýlka, rozsáhou kroniku 2o. let Československa s názvem Vzpomínáte? Takoví jsme byli, anebo třeba dvoudílnou knižní podobu rozhasovéhé výsílání Báječný svět Viktora Preisse. S hercem Jiřím Hromadou vydali v loňském roce spoluatorské dílo Prezident nebo buzerant, která je autobiografií J.Hromady, který se po sametové revoluci ocitl v čele hnutí,za navrácení lidské důstojnosti gayům a lesbičkám a později byl prezidentem Herecké asociace. Kromě toho se Jita Škapíková věnovala také dramaturgii několika audioknih (např.úpravu a režii pro Jo Nesbo: Doktor Proktor a vana času), scénáře či režii a výpravu divadelních inscenací (Útěky Lídy Baarové, Život jako smšť aj.) i rozhlasových her a spolupracuje také s Českou televizí (např. vybrané díly Příběhy slavných či Kalendárium od r.2011).

Na závěr mých recenzí bývá zvykem projevit vlatní názor na knihu a tipnout si, na kterém segmentu čtenářského trhu by mohla zabodovat. Tady to bude docela těžké, protože sama jsemz ní prostě nadšená a ochotně bych ji cpala do ruky všem zvídavým tvorům, kteří už umí číst – bez rozdílu toho, zda si přečtou jednu-dvě historky o věcech, které jim protínají životní dráhu nebo těch, kteří si s knihou vyplní volná odpoledne a nasají humorně podané informace. Ač je totiž knížka oměrně kratičká, těchto 202 stran „na jeden zátah“ rozhodně nepřečtete.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts