Dan Bárta & Illustratosphere Symphonic a Janáčkova filharmonie Ostrava

Dan Bárta – hudební osobnost známá jako zpěvák, muzikant i skladatel. Jeho pěvecké umění, podmalované silou orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava, kapelou Ilustratosphere a speciálního hosta, si mohou vychutnat návštěvníci koncertu v Ostravské aule Gong 26. února od 19:00 hodin.

Koncert Dana Bárty a kapely Illustratosphere (ve složení: Robert Balzar – kontrabas, baskytara, Filip Jelínek – klávesy, Miroslav Chyška – kytary, Jiří Slavíček – bicí) se uskuteční ve čtvrtek 26. 2. 2015 v Ostravské multifunkční aule Gong (Dolní oblast Vítkovice). Pozváni jsou také speciální hosté, a to pianista Jiří Levíček a Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Lístky můžete v předprodeji kupovat již nyní za cenu 650 Kč | 580 Kč | 480 Kč.

Hudebníka Dana Bártu není nutno představovat. V roce 1993 zazářil v českém nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar (jako Ježíš a později Jidáš), rok na to přijal spolupráci ve skupině J.A.R. a o pár let později se opět objevil v muzikálu – tentokrát to byla Evita. „V roce 2000 pak dal základní impuls ke vzniku ILLUSTRATOSPHERE. Za svou práci a přínos na české hudební scéně byl Dan Bárta Akademií populární hudby desetkrát oceněn zpěvákem roku (období 1994 – 2013),“ píší oficiální stránky www.danbarta.cz.

Bohatou hudební historii mají ostatně všichni členové ILLUSTRATOSPHERE. Stejně jako Bárta i ostatní působili v J.A.R. a Sexy Dancers. Robert Balzar navíc vystupoval po boku osobností, jako jsou Benny Bailey; Tony Scott; Hal Galper Trio; Benny Golson; Tony Lakatos nebo Victor Lewis. Jiří Slavíček si zase zahrál s Piotrem Baronem, Kubou Stankiewiczem, Sandym Lomaxem či Johnem Abercrombiem. Navíc je stálým členem Tria Roberta Balzara. Současným členem J.A.R. i Ilustratosphere je také Miroslav Chyška, který je také skladatel fimové hudby (k jeho známým počinům patří např. filmy Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků, Snowboarďáci nebo O život). Filip Jelínek působil (vedle J. A. R. a Sexy Dancers) ve skupině doprovázející Jarka Nohavicu a Neřež i v symfonických orchestrech pražských muzikálů (Dracula, Hair, Mise).

Na závěr nezbývá než představit hosty. Janáčkova Filharmonie Ostrava (založená v roce 1954) si drží primát v interpretaci soudobých děl. Na domácí ostravské půdě nejčastěji koncertují v kulturním domě Vítkovice nebo nově také v aule Gong v Dolních Vítkovicích. Z nejvýznamnějších spoluúčinkujících hostů jejích koncertů jmenujme např. J. Suka, A. Navarru, J. Carrerase, E. Urbanovou, J. Calleju, P. Burchuladzeho nebo P. Šporcla.

Jiří Levíček je brněnský skladatel a klavírista, který studoval Univerzitu v Severním Texasu, proslulou výukou jazzové hudby a díky tomu vystupoval také s kapelou One O´Clock Big Band (několik nominací Grammy) na amerických i evropských festivalech. Jazz se dále prolíná celým jeho životem: vystupoval s americkym triem Francois Moutin – bass, Ross Pederson – drums i Triem Roberta Balzara. Vyhrál 1. cenu na prestižní jazzové soutěži Phillips International Jazz Competition, kde později zasedl do poroty, i třetí místo v Jacsonville Jazz Piano Competition (Florida).

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.